Nawilżanie twarzy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Nawilżanie twarzy jest złożonym procesem, na który składa się wiele mechanizmów. Efekty zależą w dużym stopniu od bariery hydrolipidowej oraz poziomu naturalnego czynnika nawilżającego. Także metody codziennej pielęgnacji nie są bez znaczenia. Jak powinno wyglądać skuteczne nawilżanie skóry twarzy?

Nawilżanie twarzy

Sucha skóra – charakterystyka

Zakłada się, że w warstwie rogowej naskórka znajduje się od 12-15% wody. Jeśli poziom ten spada poniżej 12%, mówimy o suchej skórze. Średnia ilość odparowywanej wody wynosi 5 g/1 m2 na godzinę. Woda zatrzymywana jest w warstwie rogowej naskórka przez naturalny czynnik nawilżający (NMF). To mieszanina licznych substancji, w skład których wchodzą m.in.:

  • kwas mlekowy;
  • mleczan sodu;
  • mocznik;
  • wolne aminokwasy;
  • fosforany;
  • chlorki;
  • kreatynina;
  • i wiele innych.

Suchą skórę bardzo łatwo jest rozpoznać, ponieważ ma nierówną powierzchnię, jest matowa, szorstka, a na jej powierzchni pojawiają się szczeliny i łuszczący naskórek. Przyczyn takiego zjawiska może być wiele, choć w dużej mierze wpływają na to błędne nawyki oraz czynniki modyfikowalne, takie jak np. niski poziom nawodnienia organizmu, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków czy zła dieta. Taka skóra, jak również każdy inny jej rodzaj, wymaga nawilżenia.

Na czym polega nawilżenie twarzy?

Nawilżenie twarzy może odbywać się od wewnątrz oraz zewnątrz. Najlepsze efekty daje połączenie obu tych form. Odpowiednie nawilżanie skóry jest ważne nie tylko celem poprawy jej wyglądu, ale i wspiera jej naturalną funkcję.

Nawilżanie twarzy od wewnątrz

Na poziom nawilżania skóry w znacznym stopniu wpływa właściwa, odpowiednio zbilansowana dieta. Powinna być ona bogata w świeże owoce i warzywa, będące skarbnicą witamin, antyoksydantów oraz składników mineralnych. Na nawilżenie skóry wpływa również poziom kwasów omega 3 i białka. Spośród witamin i minerałów na szczególną uwagę zasługują: witamina A, witamina D, witamina C, wszystkie witaminy z grupy B, cynk, selen, siarka oraz krzem. Jeśli zmagamy się z niedoborami któregokolwiek składników, należy rozważyć suplementację. Innymi cennymi preparatami doustnymi są kolagen i kwas hialuronowy. Aby zadbać o nawilżenie skóry, należy pamiętać, aby pić co najmniej 1,5 litra płynów dziennie, nie wliczając w to kawy i alkoholu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Kwas hialuronowy w kosmetykach.

Nawilżanie twarzy od zewnątrz

Nawilżanie twarzy od zewnątrz dotyczy właściwych nawyków pielęgnacyjnych oraz stosowanych kosmetyków. Składniki kosmetyków o właściwościach nawilżających dzieli się na:

  • lipofilowe – nie mieszają się z wodą, dlatego blokują jej ucieczkę ze skóry. Są to m.in.: ceramidy, NNKT, oleje roślinne, woski;
  • hydrofilowe – przenikają przez barierę skóry i działają wewnątrz warstwy rogowej naskórka. Przykłady: gliceryna, glikol propylenowy.

Szukając kosmetyków nawilżających, warto wybierać te zawierające również kwas hialuronowy, mocznik, alantoinę, aloes, hydromanil, mleczan sodu, d-pantenol. Nawilżanie twarzy powinno odbywać się każdego dnia. Przykład właściwej pielęgnacji krok po kroku:

Po około 15 minutach można nałożyć makijaż, jeśli jest on stosowany. To jednak nie wszystko, ponieważ skóra twarzy na zakończenie dnia również wymaga pielęgnacji. Prezentuję się ona z reguły tak:

  • demakijaż;
  • oczyszczenie pianką lub żelem myjącym;
  • tonizacja;
  • zastosowanie serum regeneracyjnego;
  • nałożenie kremu nawilżającego.

1-2 razy w tygodniu skóra wymaga wykonania peelingu, który usunie martwe komórki naskórka. To ważne, ponieważ blokują one przenikanie składników aktywnych z kosmetyków. Jeśli więc pomijamy systematyczne peelingi, pozostała pielęgnacja będzie nieskuteczna. W tym samym dniu wykonuje się maseczkę na twarz lub olejowanie skóry twarzy. Dopiero tak połączone metody mogą dać oczekiwane rezultaty.

Nawilżanie skóry – o czym pamiętać?

Dbając o wysokie nawilżenie skóry, należy bezwzględnie zrezygnować z palenia papierosów oraz picia alkoholu. To czynniki silnie ją wysuszające. Jednocześnie należy unikać długiego i częstego opalania się i korzystania z solarium. Kupując kosmetyki nawilżające, warto sprawdzać skład INCI – związki nawilżające powinny w nim znajdować się na samym początku. W składzie nie powinny znajdować się alkohole. Regularnie warto również uczęszczać na zabiegi pielęgnacyjne na twarz, takie jak mezoterapia igłowa czy masaż Kobido.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *