Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy szybko i skutecznie, jednocześnie nie narażając się na ryzyko ewentualnych działań niepożądanych? Istnieje wiele metod, którymi można radzić sobie z przebarwieniami, a wiele spośród nich jest możliwych do samodzielnego wykonania w domu. Warto poznać je nieco bliżej.

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Skąd się biorą przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia na twarzy pojawiają się w znacznych ilościach w związku z ekspozycją skóry na promieniowanie słoneczne. Częste, długotrwałe opalanie się może wywoływać miejscowe przebarwienia, jak również uwidaczniać zmarszczki mimiczne, a nawet zwiększać ryzyko rozwoju raka skóry (złośliwego czerniaka). Przebarwienia powstają wówczas najczęściej na odkrytych częściach ciała, na które bezpośrednio pada promieniowanie słoneczne – na twarzy, szyi, dekolcie, przedramionach i grzbietach dłoni. Stanowią efekt zaburzeń ilości melaniny w naskórku lub skórze właściwej oraz jej nierównomiernego gromadzenia się w melanocytach. Czynniki ryzyka dodatkowo nasilające to zjawisko:

  • stosowanie leków o działaniu fotouczulającym oraz glikokortykosteroidów;
  • zmiany hormonalne, np. wskutek przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej bądź schorzeń endokrynologicznych;
  • czynniki genetyczne;
  • częste sięganie po wyciągi ziołowe, np. z dziurawca;
  • przewlekłe stany zapalne skóry, w tym trądzik, liszajec i wysypki uczuleniowe;
  • choroby wątroby.

Przebarwienia na twarzy mogą być zarówno fizjologiczne (np. piegi), jak i patologiczne (ostuda, przebarwienia pozapalne, plamy starcze i inne).

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Zawsze dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z kosmetologiem, który może profesjonalnie i skutecznie zmniejszyć widoczność przebarwień na twarzy, a niekiedy nawet całkowicie je usunąć. Metody, których efektem jest wyrównanie kolorytu skóry, dzielimy na profesjonalne (odbywające się w gabinecie specjalisty) oraz domowe.

Zobacz również: Jak rozjaśnić przebarwienia?

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Usuwanie przebarwień na twarzy – metody profesjonalne

W gabinecie kosmetologicznym wykonane mogą zostać następujące zabiegi:

  • laseroterapia – wiązka lasera padająca na skórę rozbija pigment na mniejsze cząsteczki, dzięki czemu może być rozłożony na większym obszarze ciała;
  • mezoterapia igłowa – w głąb skóry wprowadza się substancje odżywiające, nawilżające i rozjaśniające za pomocą bardzo cienkich igieł;
  • peelingi medyczne – złuszczają warstwę naskórka, a niekiedy nawet skóry, w której gromadzą się przebarwienia;
  • terapia kolagenowa – polega na iniekcjach kolagenem nowej generacji;
  • IPL – terapia intensywnym światłem pulsującym.

Zwykle należy wykonać kilka zabiegów w serii, w określonych odstępach czasu. Częstotliwość zawsze dobierana jest indywidualnie.

Zobacz również: Przebarwienia skóry – jak skutecznie leczyć?

Usuwanie przebarwień na twarzy – domowe sposoby

Wśród domowych metod rozjaśniających przebarwienia na twarzy dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju maseczki. Wystarczy zmieszać po 1 łyżeczce: kurkumy, miodu, jogurtu naturalnego, oliwy z oliwek oraz kilka kropel soku z cytryny. Tak przygotowaną pastę nakłada się bezpośrednio na skórę na około 20 minut. Po upływie tego czasu całość spłukujemy ciepłą wodą. Podobnie zadziałać może domowa maseczka na twarz z dodatkiem Chlorelli. Najczęściej alga ta sprzedawana jest w formie sprasowanych tabletek, zatem wystarczy zgnieść je mocno łyżeczką, nożem lub innym twardym przedmiotem, uzyskując proszek.

Zobacz również: Algi i ich zastosowanie w kosmetyce.

Pomocne mogą być także peelingi enzymatyczne dostępne w aptekach i drogeriach, a także wcieranie w przebarwienia węgla aktywnego, soku z cytryny lub pasty kurkumowej. Przede wszystkim należy bezwzględnie pamiętać o tym, aby nie opalać skóry z przebarwieniami. Wychodząc na słońce, na twarz należy zaaplikować krem z filtrem SPF, najlepiej SPF 50+.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Czerwonka W., Przebarwienia skóry, etiologia i leczenie za pomocą lasera, Kosmetologia Estetyczna, 2/2015.
  2. Lizak A., Załęska I., Matuła A., Morawiec M., Wasylewski M., Ocena skuteczności preparatów i zabiegów kosmetycznych u osób z przebarwieniami skóry twarzy, Kosmetologia Estetyczna, 3/2018.
  3. Kapuścińska A., Nowak I., Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 69/2015.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *