Jak rozjaśnić przebarwienia?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Jak rozjaśnić przebarwienia? To pytanie, które nurtuje wiele kobiet posiadających jasną cerę z tendencją do pojawiania się nieestetycznych plam. Przebarwienia stanowią jeden z głównych czynników, które warunkują postrzeganie naszego wieku. Co więcej to właśnie one mogą postarzać nas bardziej niż tradycyjne zmarszczki. Jak więc skutecznie pozbyć się przebarwień oraz jakie preparaty warto stosować w celu ich redukcji?

Jak rozjaśnić przebarwienia?

Jak rozjaśnić przebarwienia?

Redukcja przebarwień nie należy do najprostszych. Skuteczność ich usuwania w dużej mierze zależy od głębokości zmian zlokalizowanych w skórze. Im bardziej płytkie, tym problem ich usunięcia staje się łatwiejszy. W związku z tym przed rozpoczęciem zabiegów usuwania plam barwnikowych warto określić ich lokalizację. Urządzenie służące do tego rodzaju czynności nazywane jest lampą Wooda. Płytkie przebarwienia pod lampą Wooda stają się bardziej widoczne, a więc wyraźnie kontrastują ze „zdrową” skórą. Z kolei plamy położone w jej głębszych warstwach, w świetle lampy nie są wyraźnie zaznaczone.

Preparaty stosowane w redukcji przebarwień

W redukcji przebarwień wykorzystuje się specjalistyczne preparaty wybielające, których zadaniem jest hamowanie procesu melanogenezy. Ponadto przyczyniają się do złuszczania naskórka.

Do najważniejszych tego rodzaju preparatów należy:

  • retinol (pochodna witaminy A);
  • kwas askorbinowy (witamina C);
  • alfa hydroksykwasy;
  • kwas salicylowy;
  • arbutyna;
  • wyciąg z aloesu;
  • wyciąg z soi;
  • kwas kojowy;
  • kwas azelainowy;
  • hydrochinon.

Jak rozjaśnić przebarwienia?

1. Retinol.

Retinol, czyli pochodna witaminy A, charakteryzuje się działaniem przeciwstarzeniowym, a także pobudzającym komórki skóry do produkcji kolagenu i elastyny. Oprócz tego wpływa na redukcję zmian pigmentacyjnych. Retinol powoduje zmniejszanie się komórek barwnikowych skóry (melanocytów) czego efektem jest stopniowa niwelacja przebarwień.

Głównym źródłem retinolu jest beta-karoten, który znaleźć można w marchewce, owocach cytrusowych, a także w żółtych i zielonych warzywach.

2. Kwas askorbinowy.

Jest związkiem o delikatnych właściwościach rozjaśniających. Jego działanie polega na hamowaniu tyrozynazy (enzym procesu melanogenezy).

3. Alfa hydroksykwasy.

Przyczyniają się do powierzchownego złuszczenia naskórka, który przyczynia się do rozjaśnienia przebarwień.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

4. Kwas salicylowy.

Kwas salicylowy zaliczany jest do beta-hydroksykwasów. Wyodrębniony został z kory wierzby, z kolei naturalnie występuje w roślinach, gdzie warunkuje ich proces wzrostu oraz kwitnienia. Kwas salicylowy występuje w różnych stężeniach. W niskich (1-2%) wspomaga leczenie trądziku, w wysokich (20-40%) działa keratolitycznie (złuszczająco), co przekłada się na odświeżenie i regenerację skóry, spłycenie blizn, leczenie trądziku pospolitego, a także redukcję przebarwień.

5. Arbutyna.

Arbutyna jest pochodną hydrochinonu, która stanowi składnik niektórych gatunków roślin np. mącznicy lekarskiej, żurawiny czy borówki. Związek ten stanowi doskonałą alternatywę dla hydrochinonu, ponieważ jego stosowanie w całej Europie ograniczone jest wyłącznie do środków farmaceutycznych.

Jednym z właściwości arbutyny jest hamowanie syntezy melaniny w wyniku zmniejszenia aktywności enzymu tyrozynazy. Ponadto spowalnia również dojrzewanie melanosomów. W celu zwiększenia skuteczności arbutyny wytwarza się ją biotechnologicznie. Wówczas arbutyna łatwiej uwalnia hydrochinon, a co za tym idzie wykazuje większą skuteczność w hamowaniu tyrozynazy.

Uwaga!

Arbutyna jako substancja aktywna znacznie bardziej skuteczna jest w wyższych stężeniach, jednak zbyt wysoka dawka może przyczynić się do powstawania wtórnych przebarwień.

6. Wyciąg z aloesu.

Aloes stanowi źródło aloesyny, która hamuje przemianę DOPA w dopachinon jednocześnie blokując powstawanie melaniny.

7. Wyciąg z soi.

Hamuje transport melanosomów, przez co spowalnia również proces pigmentacji skóry.

8. Kwas kojowy.

Kwas kojowy został odkryty pod koniec XX wieku w grzybach, które znajdowały się w ziarnach kukurydzy. Szybko bowiem znalazł zastosowanie zarówno w kosmetologii jak i dietetyce. Zawiera on związki, które wykazują działanie przeciwgrzybicze, antybakteryjne oraz antyoksydacyjne. Potwierdzone zostały również jego właściwości redukujące przebarwienia. Hamuje bowiem enzym tyrozynazę, który stanowi ważny element procesu melanogenezy (produkcji melaniny). Kwas kojowy skutecznie redukuje zmiany barwnikowe jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo jego stosowania.

9. Kwas azelainowy.

Całkiem niedawno odkryto właściwości redukujące kwasu azelainowego. Jego działanie opiera się na hamowaniu syntezy melaniny w melanocytach. W związku z tym, wiele preparatów do redukcji zmian barwnikowych opiera się na działaniu tego związku.

10. Hydrochinon.

To bardzo silny preparat o właściwościach rozjaśniających, który wykorzystują tylko lekarze. Jego działanie opiera się na hamowaniu wczesnych reakcji enzymatycznych z udziałem tyrozynazy, które powodują syntezę melaniny. Zabiegi na bazie hydrochinonu nie powodują odbarwień melaniny, z kolei efekty jego stosowania widoczne są po kilku miesiącach systematycznego stosowania.

Podsumowanie

Związki zmniejszające widoczność przebarwień stanowią zwykle kombinację kilku właściwie dopasowanych, a także wzmacniających swoje działanie składników. Jest to równoznaczne z osiągnięciem lepszych rezultatów takiej terapii.

Bibliografia

  1. Kaniewska M., Kosmetologia Podstawy, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2011.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *