Terapia kolagenowa w chirurgii plastycznej

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Terapia kolagenowa w chirurgii plastycznej to numer jeden jeśli chodzi o kwestię odmładzania oraz poprawy struktury skóry. Wszystko dlatego, że preparaty na bazie kolagenu wzmacniają sieć naturalnie występującego kolagenu w skórze. W związku z tym zabiegi tego typu znajdują zastosowanie nie tylko w redukcji powierzchownych zmarszczek, ale również w pozbywaniu się nieestetycznych blizn potrądzikowych.

Terapia kolagenowa w chirurgii plastycznej

Terapia kolagenowa

Terapia kolagenowa przede wszystkim zmniejsza niedoskonałości skóry w postaci zagłębień, blizn, zmniejszonej elastyczności oraz gładkości naskórka. Implanty kolagenowe, które wykorzystuje się w chirurgii plastycznej oraz medycynie estetycznej, przeznaczone są dla osób z małymi, powierzchownymi zmarszczkami. Preparaty tego typu są bardzo wydajne jeśli chodzi o zmarszczki powstające podczas uśmiechu, w przypadku zmarszczek czołowych, a także tych występujących wokół ust. Preparaty kolagenowe służą również do redukcji delikatnych blizn.

Przed rozpoczęciem terapii kolagenowej specjalista:

  • zapoznaje się z historią chorób pacjenta w celu podjęcia całkowitej zgody na wykonanie zabiegu;
  • przeprowadza wywiad z pacjentem w celu zebrania podstawowych informacji m.in. o wystąpieniu alergii na jakikolwiek składnik preparatów kosmetycznych, w szczególności kolagenu, czy pacjent przyjmuje leki, czy pacjent będzie wykonywał serię zastrzyków odczulających na mięso (podczas terapii kolagenowej nie zaleca się produktów kolagenowych);
  • wykonuje próbę uczuleniową na lidokainę oraz kolagen.

Przeciwwskazania

Do głównych przeciwwskazań terapii kolagenowej należy:

  • reakcja alergiczna na kolagen;
  • ciąża;
  • karmienie piersią;
  • wykorzystanie implantu kolagenowego do powiększania piersi lub wstrzykiwania preparatu w kości, ścięgna i mięśnie.

Przebieg terapii kolagenowej

Terapia kolagenowa obejmuje 3 etapy:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • test na skórze pacjenta, który wykonywany jest co 2 tygodnie;
  • serię właściwych zabiegów;
  • czas okresowej korekty.

Pierwszy krok, a więc wykonanie testu na skórze pacjenta, to nic innego jak podanie za pomocą iniekcji niewielkiej ilości kolagenu w skórę przedramienia. Następnie przez okres 4 tygodni zarówno pacjent jak i lekarz prowadzący obserwują daną okolicę i sprawdzają czy nie występuje jej swędzenie, zaczerwienienie lub obrzęk. Każda zmiana, która pojawi się w miejscu wykonania testu, powinna być szybko przedstawiona lekarzowi.

Po zakończonym teście wykonuje się serię właściwych zabiegów w regularnych odstępach czasu (2 tygodnie). Pierwsze efekty widocznie są przez pacjentów już po jednej z trzech wizyt. Efekty natomiast zależne są od kształtu, wielkości oraz budowy okolicy zabiegowej.

Istotnym faktem jest to, że terapia kolagenowa jest procedurą bezbolesną. Wszystko dzięki lidokainie, która tymczasowo znieczula miejsce poddane zabiegowi. Należy zaznaczyć, że duża część pacjentów bardzo szybko po zabiegu powraca do codziennych obowiązków. Mimo to należy wiedzieć, że po podaniu kolagenu w głąb skóry może pojawić się obrzęk, zaczerwienienie oraz zwiększona miękkość danej okolicy. Efekty te znikają jednak po upływie kilku dni.

Trzecim nierozłącznym etapem terapii kolagenowej są tzw. korekty. Są one niezbędne, ponieważ implant kolagenowy ulega uszkodzeniom w wyniku działania czynników mechanicznych np. uśmiech oraz procesów biochemicznych np. starzenie się. Korekty wykonuje się po upływie 3-12 miesięcy od ostatniej serii zabiegowej. Z kolei w przypadku blizn czas pomiędzy korektami może być nieco dłuższy. Należy zaznaczyć, że do wykonania korekty wykorzystuje się znacznie mniejszą ilość kolagenu niż podczas właściwego zabiegu.

Zalecenia przed zabiegiem

  1. Na 2 dni przed zabiegiem nie należy stosować aspiryny, pić alkoholu oraz korzystać z solarium oraz sauny.
  2. Bezpośrednio przed terapią skóra w miejscu zabiegu musi być czysta i odświeżona.

Zalecenia po zabiegu

  1. Zaraz po wykonaniu zabiegu zaleca się zastosować maseczkę lodową.
  2. Przez pierwsze 6 dni nie wskazane jest korzystanie z sauny, solarium, siłowni, branie gorących kąpieli, picie alkoholu. Należy także unikać słońca oraz wysiłku fizycznego.

Efekty terapii kolagenowej

Po zabiegu rysy twarzy stają się łagodniejsze, skóra wygląda na młodszą, jest bardziej nawilżona, elastyczna, a pory jej zwężają się. Skóra twarzy wygląda na zdrową, wypoczętą oraz jest pełna blasku.

Wskazówka

Z terapii kolagenowej można zrezygnować w każdym momencie, ponieważ nie wywołuje ona żadnych efektów ubocznych.

Bibliografia

  1. Dylewska – Grzelakowska J., Kosmetyka Stosowana, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1999.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *