Ostuda – czym jest i jak ją leczyć?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Ostuda inaczej melasma lub melanodermia należy do grupy tzw. zaburzeń barwnikowych skóry. Pojawia się zwykle u kobiet w wieku rozrodczym (średnio około 30 roku życia). Ostuda należy do jednych z najczęściej pojawiających się rodzajów zmian barwnikowych skóry. Na jej rozwój ma wpływ nie tylko promieniowanie słoneczne, ale również zaburzenia hormonalne organizmu.

Ostuda - czym jest i jak ją leczyć?

Ostuda – przyczyny

Główną przyczyną rozwoju melasmy jest wzmożona produkcja melaniny – barwnika skóry, która nasila się wraz z działaniem promieni słonecznych. Ze względu na to, że istotnym czynnikiem jest ekspozycja skóry na słońce, defekt ten tak bardzo powszechny jest w sezonie letnim. Ponadto ostuda związana jest mocno z zachwianiem równowagi hormonalnej. W związku z tym często występuje u kobiet w ciąży, stosujących antykoncepcję lub terapię hormonalną w okresie menopauzy.

Ostuda może rozwijać się również na tle zaburzeń miesiączkowania, stanów zapalnych jajników oraz jajowodów, zaburzeń pracy tarczycy, nadnerczy oraz chorób wątroby. Ponadto do czynników predysponujących zalicza się również przyjmowanie niektórych leków, stosowanie kosmetyków o składnikach fotouczulających np. z olejkiem bergamotowym.

Inne przyczyny

  • czynniki genetyczne;
  • pochodzenie – ostuda znacznie częściej pojawia się u osób o ciemniejszym fototypie skóry.

Objawy ostudy

Głównym, a zarazem jedynym objawem ostudy jest zmiana zabarwienia skóry o charakterze żółtobrunatnych lub ciemnobrunatnych plam. Posiadają one nieregularny kształt, lecz symetryczne ułożenie. Ostuda na twarzy zwykle obejmuje policzki, czoło, skronie oraz brodę. Rzadko jest to kark, okolice nad wargą górną lub okolice ust. Zmiany w zabarwieniu skóry mogą występować również na innych częściach ciała. Zalicza się do nich m.in. przedramiona, barki oraz szyję.

Należy zaznaczyć, że ostuda nie wywołuje żadnych innych objawów w ciele człowieka. Mimo to niekorzystny wygląd skóry powoduje duży dyskomfort psychiczny wśród kobiet.

Diagnoza i leczenie ostudy

W celu diagnostyki melasmy, wystarczająca jest dokładna obserwacja skóry pacjenta. Oprócz rozmiaru plam oraz przestrzeni jaką zajmują na ciele, lekarz może również określić ich głębokość. Badanie to wykonywane jest przy pomocy lampy Wooda.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Niekiedy objawy w postaci zmiany zabarwienia skóry mogą zwiastować inne choroby. W tym celu potrzebne jest pobranie niewielkiej próbki skóry do badania. Zdarza się, że objawy ostudy znikają samoistnie, szczególnie jeśli wywołane były przez ciążę, bądź przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej. Tuż po urodzeniu dziecka lub też po zakończeniu stosowania tabletek, melasma najczęściej ustępuje automatycznie.

Nie u każdego jednak objawy melasmy są tak krótkotrwałe. U niektórych kobiet zmiany w zabarwieniu skóry obecne są przez wiele lat. W takim przypadku najczęściej stosuje się leczenie:

1. Hydrochinon.

To podstawowy i zarazem główny lek stosowany w przypadku usuwania przebarwień skóry. Terapia polega na aplikacji leku na skórę, którego zadaniem jest rozjaśnienie zaburzonej barwy naskórka. Hydrochinon występuje w różnego rodzaju produktach jak kremy, balsamy, żele czy płyny. Część z nich dostępna jest bez recepty.

2. Pochodna witamina A.

W celu uzyskania lepszego efektu rozjaśnienia skóry, stosowany jest lek w postaci pochodnej witaminy A (tretinoina).

3. Kortykosteroidy.

Stosowane w celu wzmocnienia efektu rozjaśnienia przebarwień skóry.

4. Wizyty w gabinecie kosmetycznym.

Jako dodatkową pomoc w redukcji niedoskonałości skóry można zastosować zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych. W takich przypadkach zwykle zaleca się peelingi chemiczne z zastosowaniem kwasu glikolowego, złuszczania mechaniczne jak np. mikrodermabrazja diamentowa lub korundowa czy dermabrazja. Skutecznym zabiegiem w usuwaniu problemu przebarwień skóry jest również nowoczesna terapia depigmentacyjna Cosmelan oraz zabiegi laserowe.

Zobacz również: Usuwanie przebarwień.

Profilaktyka

Aby w jak największym stopniu zapobiegać pojawieniu się ostudy, należy przede wszystkim chronić skórę przed działaniem promieni UV. Zwłaszcza latem, powinno się używać krem z filtrem o wysokim faktorze ochronnym. Nie oznacza to faktu, że z tego rodzaju kosmetyków powinno się korzystać tylko i wyłącznie w okresie wakacyjnym. Dermatolodzy zalecają ich stosowanie w każdy dzień roku. Jest to bardzo ważne, ponieważ promienie UV docierają do skóry nawet w szare, pochmurne dni. Istotne jest również wyeliminowanie czynnika, który może przyczyniać się do powstawania ostudy. Mowa tu o kosmetykach zawierających związki fotouczulające.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *