Jak dbać o skórę na ciele?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Jak dbać o skórę na ciele, aby zawsze była miękka, gładka, elastyczna, czyli po prostu piękna? Wiele osób podczas codziennej pielęgnacji skupia się głównie na skórze w obrębie twarzy, dłoni i stóp. Należy jednak wiedzieć, że skóra na całym ciele ma wysokie potrzeby, które warto zaspokajać, aby była ona zdrowa i estetyczna. Co należy wiedzieć na ten temat?

Jak dbać o skórę na ciele?

Oczyszczanie skóry na ciele

Oczyszczanie skóry ciała odbywa się podczas kąpieli. Nie ma w tej czynności większej logiki, wystarczy dokładnie umyć skórę żelem lub pianką myjącą dobraną indywidualnie do własnych potrzeb. W przypadku skóry bardzo suchej i wrażliwej najlepiej sprawdzą się olejki lub emulsje myjące. W składzie kosmetyków myjących warto szukać:

  • witaminy B5;
  • masła Shea;
  • glikolu propylenowego;
  • glukozydu laurylowego;
  • distearynianu glikolu etylowego.

SLS czy SLES to związki, których natomiast być nie powinno. Dodatkowo przesuszają one skórę i są zupełnie zbędne w żelach pod prysznic. Do mycia ciała najlepiej używać własnych rąk lub kosmetycznych szmatek stworzonych na przykład ze sznurka konopnego czy jutowego. Klasyczne gąbki do mycia ciała już po pierwszym użyciu są siedliskiem bakterii i pleśni niewidocznych gołym okiem. Podczas kolejnego mycia przenoszą się one na skórę, nasilając objawy schorzeń dermatologicznych czy wywołując wypryski i podrażnienia skóry.

Peelingi na skórę całego ciała

Martwy, złuszczony naskórek tworzy na powierzchni skóry charakterystyczną warstwę, przez którą nie są w stanie przedostać się składniki aktywne zawarte w kosmetykach. W efekcie stosowanie kremów, odżywek czy maseczek do ciała będzie nieskuteczne, ponieważ cenne składniki zatrzymają się na martwej barierze naskórka i nie wnikną głębiej. Dlatego 1-2 razy w tygodniu rekomenduje się wykonanie peelingu. Może być to zarówno peeling kwasowy, jak i peeling mechaniczny. Dużą popularnością cieszą się własnoręcznie przygotowane peelingi, np. z nasion chia, fusów po kawie, pestek owoców. Peeling nakładamy na skórę po umyciu jej, po czym należy go bardzo dokładnie zmyć ciepłą wodą. Należy pamiętać, aby nie wykonywać peelingu po depilacji ciała, ponieważ bariera naskórkowa i tak jest wówczas naruszona, co może nasilać podrażnienia skóry po goleniu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Usuwanie zbędnego owłosienia

Ważnym elementem dbania o skórę jest usuwanie zbędnego owłosienia ciała. Zwłaszcza kobiety decydują się na eliminację włosków na całych kończynach dolnych, rękach, pod pachami, a nie rzadko również w strefach intymnych. Najpopularniejsze metody usuwania zbędnego owłosienia to:

Chcąc uzyskać jak najtrwalszy i najlepszy efekt gładkiej skóry, można zdecydować się na laserowe usuwanie włosów. Seria zabiegów daje efekt usunięcia do 90% zbędnego owłosienia, co utrzymuje się nawet wiele lat. Gładkie, pozbawione owłosienia ciało uznawane jest współcześnie za kanon piękna, choć decyzja w tym zakresie zawsze powinna być indywidualna.

Zobacz również: Depilacja laserowa – przeciwwskazania.

Maseczki na ciało

Nie tylko skóra twarzy wymaga regeneracji, odżywienia i nawilżenia. Maseczki powinno się raz w tygodniu nakładać na całe ciało, włącznie ze stopami oraz dłońmi. Z powodzeniem można przygotować je samodzielnie w domu, na przykład z wykorzystaniem Spiruliny w proszku. Wówczas wystarczy zmieszać proszek z odpowiednią ilością wody, aby uzyskać gęstą konsystencji papkę. Do całości można dodać także naturalny kefir lub miód. Po nałożeniu maseczki można owinąć stopy, dłonie lub brzuch czy uda przeźroczystą folią, aby zwiększyć miejscowo temperaturę, co dodatkowo pobudzi krążenie krwi, zwiększy wchłanianie składników aktywnych oraz wpłynie na zmniejszenie widoczności cellulitu. Maski nakłada się po wykonaniu peelingu, dzięki czemu składniki aktywne będą maksymalnie penetrować w głąb skóry. Kosmetyk następnie należy dokładnie zmyć ciepłą wodą.

Zobacz również: Maseczka ze Spiruliny.

Balsamy do ciała

Balsamy do ciała stosuje się po każdym umyciu skóry. Ich celem jest przede wszystkim regulacja wydzielania sebum, intensywne nawilżenie, przeciwdziałanie łuszczeniu się skóry czy opóźnianie procesów starzenia się skóry. Podczas aplikacji balsamów warto wykonać masaż ciała, co dodatkowo pobudzi krążenie i zmniejszy cellulit. Warto pamiętać, że skóra ma różne potrzeby w zależności od swojej lokalizacji. Dobrym pomysłem jest więc wybór innych kosmetyków do stóp, innych do rąk, innych do stref newralgicznych (pośladki, biust), a jeszcze innych do reszty ciała.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *