Podrażniona skóra po goleniu to problem zarówno mężczyzn (wówczas zwykle w obrębie twarzy wskutek nieprawidłowego sposobu golenia zarostu), jak i kobiet (zwykle problem dotyczy nóg i okolic bikini). Przeważnie wynika z błędnej techniki golenia bądź niedostatecznego nawilżenia skóry, może mieć jednak wiele innych przyczyn. Na szczęście istnieje wiele domowych i sprawdzonych metod na zapobieganie podrażnieniom skóry oraz na łagodzenie ich, jeśli już się pojawią.
Jak powstają podrażnienia po goleniu?
Podrażnienia po goleniu najczęściej są spowodowane:
- używaniem maszynek z tępym ostrzem;
- goleniem się „pod włos„;
- goleniem się na sucho, bez użycia wody czy pianki zmiękczającej włoski;
- agresywnymi ruchami maszynką;
- schorzeniami dermatologicznymi (pamiętajmy, aby nie golić maszynką skóry, na której widnieją wypryski. Może bowiem dojść do ich uszkodzenia i rozprzestrzenienia się infekcji na większe partie ciała).
Podrażnienia po goleniu mogą wiązać się z tendencją do wrastania włosków (wówczas rekomenduje się wykonanie peelingu przed depilacją), jak również z alergią czy nadwrażliwością na składniki zawarte w piance do golenia, wosku, paście cukrowej czy innych środkach do depilacji. Także bardzo przesuszona skóra jest bardziej skłonna do podrażnień i zaczerwienień.
Podrażnienie skóry po goleniu – objawy
Podrażniona po goleniu skóra staje się zaczerwieniona, mogą pojawiać się na jej powierzchni drobne, czerwone plamki i krostki. Rozwija się stan zapalny, dlatego nierzadko odczuwamy pieczenie lub świąd skóry w miejscu podrażnienia. Skóra staje się nadwrażliwa i tkliwa. Po wszelkich podrażnieniach znacznie wzrasta ryzyko wrastania włosków, co skutkuje nie tylko nieestetycznym wyglądem skóry i jej szorstkością, ale również jest czynnikiem ryzyka powstawania bolesnych grudek na ciele. Podrażnienia skóry zwiększają ryzyko zapalenia mieszków włosowych.
Sposoby na podrażnioną skórę po goleniu
Najlepiej zapobiegać podrażnieniom. W tym celu należy stosować się do poniższych zaleceń:
- regularna wymiana ostrzy w maszynce;
- jednokrotne używanie maszynki przeznaczonej do jednorazowego użytku, nawet jeśli wydaje nam się, że ostrza są jeszcze dobre;
- dbałość o czystość urządzeń, którymi golimy zbędne owłosienie;
- unikanie golenia włosków na sucho (zawsze przed goleniem bierzemy prysznic, a następnie nakładamy żel lub piankę do golenia);
- wykonanie peelingu dzień przed planowanym goleniem włosków;
- stosowanie łagodzących, intensywnie nawilżających balsamów po goleniu, równie dobrze sprawdzi się żel z aloesu;
- unikanie ekspozycji ciała na promieniowanie słoneczne przez dobę po goleniu;
- golenie „z włosem”, nigdy „pod włos”.
Jeśli jednak doszło już do podrażnienia, warto sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby ich łagodzenia:
- nałożenie na podrażnioną skórę talku dla dzieci, najlepiej na całą noc;
- okłady z torebek po zaparzonej czarnej herbacie, wcześniej warto schłodzić je w lodówce;
- przemycie skóry wacikiem nasączonym schłodzonym octem jabłkowym;
- aplikacja na skórę żelu aloesowego lub dowolnej pianki łagodzącej podrażnienia (można je kupić w każdej aptece lub drogerii).
Jeśli podrażniona skóra po goleniu dotyczy pach, warto zrezygnować w najbliższych godzinach ze stosowania dezodorantu. Warto pozwolić skórze oddychać i regenerować się. Z kolei gdy dotyczy okolic bikini bardzo ważną radą jest noszenie wyłącznie przewiewnej, delikatnej bielizny, nieuciskającej ciało.
Jeśli podrażnienia nie znikają po wypróbowaniu domowych metod, warto udać się do kosmetologa lub dermatologa. Istnieje szereg zabiegów (ewentualnie preparatów do stosowania miejscowego), którymi można się wspomagać. Osoby, które zmagają się z częstymi podrażnieniami, mogą rozważyć laserowe usuwanie owłosienia. To metoda pozwalająca na trwałe pozbycie się niechcianych włosków i eliminuje wszelkie niedogodności związane z samodzielną depilacją. Mężczyźni z podrażnieniami w okolicach twarzy mogą natomiast regularnie odwiedzać doświadczonych Barberów (wówczas mamy pewność właściwej techniki golenia) lub mogą rozważyć zapuszczenie dłuższego zarostu.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
- Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.