
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Depilacja kremem to szybki i bezbolesny sposób na uzyskanie jedwabiście gładkiej skóry, podczas stosowania którego nie pojawia się ryzyko mechanicznego uszkodzenia skóry, np. jak podczas korzystania z tradycyjnej maszynki. Aby nie dopuścić do zaczerwienień oraz wrastania włosków cała czynność powinna zostać wykonana w prawidłowy sposób. Liczy się również wysoka jakość kremu do depilacji, który nie może być tanim zamiennikiem. W jaki sposób depilować kremem, aby efekty były zadowalające?
Krem do depilacji zawiera w swoim składzie związki rozpuszczające keratynę włosa, np. kwas tioglikolowy. Chwilę po naniesieniu na skórę wnika on w strukturę włoska, rozpuszczając mostki keratynowe tam zlokalizowane. Włos staje się znacznie osłabiony, co umożliwia jego „złamanie” tuż przy powierzchni skóry podczas usuwania kremu specjalną szpachelką. Niestety, kremy działają wyłącznie na część włosa znajdującą się nad powierzchnią skóry, nie wnikają do cebulek. Z tego względu już po kilku dniach włoski odrastają.
Kremy do depilacji zawierają w składzie nie tylko związki aktywne uszkadzające strukturę keratynową włosa, ale również składniki łagodzące. W innym wypadku skóra byłaby zbyt mocno podrażniana, co kończyłoby się nieestetycznymi zaczerwieniami. Typowymi składnikami łagodzącymi są np.:
Za charakterystyczny, mocny i nieprzyjemny zapach kremu odpowiadają związki aktywne. Zapach jest niekiedy tak intensywny, że producenci dodają do produktu aromaty. Ze względu na bezpieczeństwo warto jednak wybierać wersje bez takich dodatków.
Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest dobór kremu do skóry i lokalizacji owłosienia. Przykładowo, w kremach do depilacji dla skóry suchej więcej będzie składników nawilżających, zaś w kremach dla skóry wrażliwej, mniej składników rozpuszczających keratynę. Producenci wiedzą także, że owłosienie w różnych partiach ciała jest inne. W okolicach bikini włoski są sztywne i mocne, jednak skóra delikatna – wymaga to odpowiedniej kombinacji składników. Podobnie jak w przypadku owłosienia pod pachami.
Kremy do depilacji uznaje się za skuteczną metodę likwidacji owłosienia, choć krótkotrwałą. Efekty utrzymują się średnio do 3-4 dni, nieco dłużej w przypadku kobiet z jasnym owłosieniem. Kobiety z ciemnym owłosieniem mogą zauważyć lub wyczuć pod dłonią odrastanie włosków już po 2 dniach.
Zobacz również: Depilacja woskiem.
Do każdego opakowania produktu zawsze dołączona jest ulotka z instrukcją depilacji krok po kroku. Należy się do niej dostosować. Przed wykonaniem depilacji zaleca się przetestowanie kremu na niewielkiej powierzchni delikatnej skóry, aby sprawdzić, czy produkt nie wywoła reakcji alergicznej. Zaleca się naniesienie odrobiny kremu na zagięcie łokcia lub przedramię. Przy pojawieniu się bólu, świądu lub obrzęku należy natychmiast zmyć krem i zrezygnować z tej formy depilacji. Jeśli jednak skóra nie reaguje na produkt można przystąpić do depilacji.
Pierwszym krokiem jest kąpiel, aby pozbyć się z powierzchni skóry wszelkich zanieczyszczeń. Po kąpieli i wysuszeniu ciała nanosimy na wybrane, owłosione partie grubą warstwę kremu. Nie należy przekraczać zalecanego czasu utrzymania go na ciele (15 minut), zwykle ten etap trwa od 3 do 10 minut, w zależności od producenta. Po upływie tego czasu krem zbiera się z powierzchni skóry za pomocą dołączonej szpatułki. Nie ma znaczenia kierunek zbierania, może odbywać się zarówno pod włos, jak i z włosem. Oba sposoby będą tak samo skuteczne.
Ostatnim etapem jest umycie ciała, aby pozbyć się kremu i nieprzyjemnego zapachu. Zaleca się zmycie kremu letnią, ale nie gorącą wodą, która mogłaby podrażnić skórę. Nie stosujemy mydła ani żadnych środków myjących. Na końcu nanosimy na skórę balsam po depilacji. Nie tylko nawilży on skórę, ale i opóźni ponowny wzrost włosków.
Depilacja kremem uznawana jest za całkowicie bezpieczną, dlatego mogą z niej korzystać nawet kobiety w ciąży, karmiące piersią czy alergicy. W ostatnim przypadku wyjątek stanowi nadmierna reakcja organizmu na próbę uczuleniową. W rzeczywistości jedynym przeciwwskazaniem jest uszkodzenie czy owrzodzenie skóry w docelowym miejscu, wystarczy jednak ominąć je. Depilując okolice intymne należy pamiętać, aby nie nanosić kremu na błony śluzowe.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły