Depilacja kremem

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Depilacja kremem to szybki i bezbolesny sposób na uzyskanie jedwabiście gładkiej skóry, podczas stosowania którego nie pojawia się ryzyko mechanicznego uszkodzenia skóry, np. jak podczas korzystania z tradycyjnej maszynki. Aby nie dopuścić do zaczerwienień oraz wrastania włosków cała czynność powinna zostać wykonana w prawidłowy sposób. Liczy się również wysoka jakość kremu do depilacji, który nie może być tanim zamiennikiem. W jaki sposób depilować kremem, aby efekty były zadowalające?

Depilacja kremem

Na czym polega depilacja kremem?

Krem do depilacji zawiera w swoim składzie związki rozpuszczające keratynę włosa, np. kwas tioglikolowy. Chwilę po naniesieniu na skórę wnika on w strukturę włoska, rozpuszczając mostki keratynowe tam zlokalizowane. Włos staje się znacznie osłabiony, co umożliwia jego „złamanie” tuż przy powierzchni skóry podczas usuwania kremu specjalną szpachelką. Niestety, kremy działają wyłącznie na część włosa znajdującą się nad powierzchnią skóry, nie wnikają do cebulek. Z tego względu już po kilku dniach włoski odrastają.

Kremy do depilacji

Kremy do depilacji zawierają w składzie nie tylko związki aktywne uszkadzające strukturę keratynową włosa, ale również składniki łagodzące. W innym wypadku skóra byłaby zbyt mocno podrażniana, co kończyłoby się nieestetycznymi zaczerwieniami. Typowymi składnikami łagodzącymi są np.:

Za charakterystyczny, mocny i nieprzyjemny zapach kremu odpowiadają związki aktywne. Zapach jest niekiedy tak intensywny, że producenci dodają do produktu aromaty. Ze względu na bezpieczeństwo warto jednak wybierać wersje bez takich dodatków.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest dobór kremu do skóry i lokalizacji owłosienia. Przykładowo, w kremach do depilacji dla skóry suchej więcej będzie składników nawilżających, zaś w kremach dla skóry wrażliwej, mniej składników rozpuszczających keratynę. Producenci wiedzą także, że owłosienie w różnych partiach ciała jest inne. W okolicach bikini włoski są sztywne i mocne, jednak skóra delikatna – wymaga to odpowiedniej kombinacji składników. Podobnie jak w przypadku owłosienia pod pachami.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Czy kremy do depilacji są skuteczne?

Kremy do depilacji uznaje się za skuteczną metodę likwidacji owłosienia, choć krótkotrwałą. Efekty utrzymują się średnio do 3-4 dni, nieco dłużej w przypadku kobiet z jasnym owłosieniem. Kobiety z ciemnym owłosieniem mogą zauważyć lub wyczuć pod dłonią odrastanie włosków już po 2 dniach.

Zobacz również: Depilacja woskiem.

Jak wykonywać depilację kremem?

Do każdego opakowania produktu zawsze dołączona jest ulotka z instrukcją depilacji krok po kroku. Należy się do niej dostosować. Przed wykonaniem depilacji zaleca się przetestowanie kremu na niewielkiej powierzchni delikatnej skóry, aby sprawdzić, czy produkt nie wywoła reakcji alergicznej. Zaleca się naniesienie odrobiny kremu na zagięcie łokcia lub przedramię. Przy pojawieniu się bólu, świądu lub obrzęku należy natychmiast zmyć krem i zrezygnować z tej formy depilacji. Jeśli jednak skóra nie reaguje na produkt można przystąpić do depilacji.

Pierwszym krokiem jest kąpiel, aby pozbyć się z powierzchni skóry wszelkich zanieczyszczeń. Po kąpieli i wysuszeniu ciała nanosimy na wybrane, owłosione partie grubą warstwę kremu. Nie należy przekraczać zalecanego czasu utrzymania go na ciele (15 minut), zwykle ten etap trwa od 3 do 10 minut, w zależności od producenta. Po upływie tego czasu krem zbiera się z powierzchni skóry za pomocą dołączonej szpatułki. Nie ma znaczenia kierunek zbierania, może odbywać się zarówno pod włos, jak i z włosem. Oba sposoby będą tak samo skuteczne.

Ostatnim etapem jest umycie ciała, aby pozbyć się kremu i nieprzyjemnego zapachu. Zaleca się zmycie kremu letnią, ale nie gorącą wodą, która mogłaby podrażnić skórę. Nie stosujemy mydła ani żadnych środków myjących. Na końcu nanosimy na skórę balsam po depilacji. Nie tylko nawilży on skórę, ale i opóźni ponowny wzrost włosków.

Depilacja kremem – przeciwwskazania

Depilacja kremem uznawana jest za całkowicie bezpieczną, dlatego mogą z niej korzystać nawet kobiety w ciąży, karmiące piersią czy alergicy. W ostatnim przypadku wyjątek stanowi nadmierna reakcja organizmu na próbę uczuleniową. W rzeczywistości jedynym przeciwwskazaniem jest uszkodzenie czy owrzodzenie skóry w docelowym miejscu, wystarczy jednak ominąć je. Depilując okolice intymne należy pamiętać, aby nie nanosić kremu na błony śluzowe.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  2. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *