Laserowe usuwanie włosów

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Laserowe usuwanie włosów jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Cechuje się wysoką skutecznością i bezpieczeństwem, choć podczas takiej depilacji klient może odczuwać dyskomfort, a w wyjątkowo wrażliwych sferach ciała nawet ból. Warto wiedzieć, że usuwanie owłosienia za pomocą lasera sprawdzi się u posiadaczy ciemnych włosków.

Laserowe usuwanie włosów

Na czym polega laserowe usuwanie włosów?

Wiązka światła emitowana przez specjalne urządzenie wnika do mieszka włosowego, pochłaniając melaninę. Następnie rozprasza wytworzone w ten sposób ciepło w stronę sąsiednich tkanek, co uszkadza zarówno mieszek włosowy, jak i komórki odpowiedzialne za wzrost nowego włoska. Z tego względu podczas zabiegu usunąć można jedynie te włoski, które mają dużą zawartość melaniny, a więc są ciemne.

Kilka dni przed depilacją warto wykonać próbę laserową, czyli ocenić jak skóra klienta reaguje na działanie wiązki światła. Jeśli nie będzie żadnych niepożądanych reakcji, można umówić się na właściwy termin. Na około 4-6 tygodni przed zabiegiem należy zaprzestać usuwania owłosienia jakimkolwiek sposobem. Dopiero dzień przez zabiegiem należy dokładnie ogolić docelową partię ciała, pozostawienie dłuższych włosów osłabi efekty, ponieważ światło zamiast do mieszka włosowego trafi do wystającej łodygi włosa.

Czy laserowe usuwanie włosów boli?

Odczucia podczas laserowego usuwania włosów są kwestią indywidualną. Na ogół klienci wskazują na występowanie bólu w okolicach intymnych oraz w dołach pachowych. Depilacja nóg czy rąk może powodować jedynie dyskomfort, ponieważ towarzyszy temu uczucie ukłucia. W lepszych klinikach i gabinetach dysponuje się innowacyjnymi maszynami z systemami chłodzenia, które dodatkowo zmniejszają ewentualne nieprzyjemne wrażenia. Bez względu na obecność systemu chłodzenia, uczucie kłucia znika szybko po zaprzestaniu depilacji.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Rodzaj owłosienia a efekty

Dla uzyskania trwałych efektów największe znaczenie ma rodzaj owłosienia, a konkretnie jego grubość, kolor i głębokość umiejscowienia w skórze. Chromoforem (cząsteczką w obrębie której zachodzą przejścia elektronowe pod wpływem działania światła lasera) w przypadku usuwania włosów jest melaniana, czyli barwnik. Występuję ona we włosach w dwóch odmianach:

  • eumelanina (brązowo-czarna) – przeważa we włosach ciemnych, a więc u brunetek i szatynek;
  • feomelanina (żółto-czerwona) – przeważa we włosach jasnych, a więc u blondynek i rudych.

Eumelanina pochłania światło prawie 30 razy lepiej niż feomelanina i właśnie z tego względu włosy ciemniejsze usuwa się łatwiej niż włosy jasne. Dlatego klientów o włosach rudych i blond należy informować, że w ich przypadku konieczne jest wykonanie większej liczby zabiegów i nie można spodziewać się trwałej redukcji owłosienia. Dużym błędem jest poddawanie zabiegowi włosów siwych, które są całkowicie pozbawione melaniny, będą więc oporne na działanie lasera.

Lepsze efekty uzyskamy również poddając zabiegowi osoby z jasną skórą, ponieważ w przypadku ciemnej karnacji melanina zlokalizowana w skórze może przechwycić światło emitowanie celem uszkodzenia owłosienia. W przypadku ciemniejszego kolorytu skóry depilacja laserem jest możliwa i daje dobre efekty, jednak wymagana jest większa ilość zabiegów.

Laserowe usuwanie włosów – przeciwwskazania

Laserowe usunięcie zbędnego owłosienia nie jest możliwe w następujących przypadkach:

Do fotouczulających ziół zaliczamy między innymi nagietek, skrzyp polny, dziurawiec, bratek. Są częstym składnikiem mieszanek ziołowych i herbatek (np. na odchudzanie), dlatego picie herbat ziołowych należy przerwać na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem. Doustna terapia retinoidami wymaga natomiast aż półrocznej przerwy między końcem kuracji a pierwszym zabiegiem depilacji laserowej.

Zobacz również: Depilacja laserowa – przeciwwskazania.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Malinowska S., Perzanowska I., Marlanowska A., Jędrzejczyk M., Młosek R., Epilacja laserowa i urządzeniami IPL. Czynniki determinujące skuteczność epilacji, Kosmetologia Estetyczna, 6/2018.
  2. Kołodziejczak A., Kosmetologia, tom 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *