Golenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Golenie to sposób usuwania zbędnego, niechcianego owłosienia za pomocą brzytwy, maszynki z ostrzem lub innego przedmiotu. W przeciwieństwie do depilacji (która usuwa włoski wraz z cebulkami, dzięki czemu efekt gładkiej skóry utrzymuje się znacznie dłużej, nawet kilka tygodni), golenie usuwa jedynie części włosów nad poziomem skóry. Cebulki pozostają nienaruszone.

Golenie

Golenie – na czym polega?

Golenie polega na usuwaniu łodyg włosa bezpośrednio przy skórze, przez co przez pierwszy dzień jest ona gładka i pełna blasku. Owłosienie najczęściej goli się za pomocą maszynki jednorazowej wyposażonej w 2-5 ostrz (tzw. brzytw) lub za pomocą maszynki elektrycznej, wielokrotnego użytku. Dawniej mężczyźni golili zarost przy użyciu ostrej brzytwy, co współcześnie wraca do łask i praktykowane jest przez barberów.
Ogromną zaletą golenia owłosienia jest brak dolegliwości bólowych czy dyskomfortu, które mogą pojawić się przy różnych metodach depilacji. Jeśli nie dochodzi do wyrwania włosków z cebulkami, a cały zabieg wykonany jest odpowiednio, po wcześniejszym przygotowaniu skóry, nie ma tu również miejsca na podrażnienia skóry. Wadą jest jednak krótki czas utrzymywania się efektów – u wielu osób już na drugi dzień skóra staje się szorstka w związku z wyrastaniem włosków ponad poziom skóry. Jeśli golenie zostanie przeprowadzone błędnie, pojawia się również ryzyko podrażnień i wrastania włosków.

Jak przygotować skórę do golenia?

Aby golenie było efektywne i bezpieczne, wcześniej należy odpowiednio przygotować do niego skórę. Najlepiej usuwać owłosienie po kąpieli lub po prysznicu, ponieważ skóra jest wówczas miękka i oczyszczona, w efekcie czego ryzyko wszelkich infekcji spada do minimum. Podczas kąpieli należy wykonać peeling (peeling mechaniczny lub peeling enzymatyczny, w zależności od potrzeb skóry). Przed goleniem nie aplikuje się na skórę żadnych kremów i balsamów. Jednak aby maszynka gładko przemieszczała się po skórze, można sięgnąć po specjalną piankę do golenia lub żel do golenia.

Zobacz również: Golenie maszynką – najczęściej popełniane błędy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Golenie owłosienia

Warto wiedzieć jak skutecznie i bezpiecznie golić owłosienie. Ostrze maszynki zawsze należy przesuwać po skórze zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków – nigdy pod włos. Golenie pod włos to najczęściej popełniany błąd podczas omawianej czynności, skutkujący zaczerwienieniem skóry, podrażnieniem skóry, wysypką i nieestetycznym wrastaniem włosków. Zawsze należy używać jedynie ostrych ostrzy maszynek lub ostrych żyletek – jak wskazuje nazwa, maszynka jednorazowa przeznaczona jest do jednokrotnego użytku. Po użyciu należy ją wyrzucić.

Po dokładnym usunięciu owłosienia skórę należy umyć (aby usunąć resztki włosków i piankę do golenia), a następnie zaaplikować na nią balsam łagodzący podrażnienia. Dobrze sprawdzą się zawarte w nim składniki takie jak panthenol, alantoina, witamina E czy olejki eteryczne.

Trymowanie a golenie brody

Mężczyźni mogą korzystać z obu tych zabiegów, odnoszą się one jednak do innych czynności, których z pewnością nie należy ze sobą mylić. Golenie opisuje całkowite usuwanie zarostu ze skóry (bez usuwania cebulek), natomiast trymowanie to po prostu skracanie i modelowanie brody. Utrzymanie męskiego zarostu w dobrym wyglądzie wymaga zastosowania obydwu czynności. Poprzez podgalanie brody rozumie się pozbywanie się zarostu z miejsc niepożądanych np. z szyi czy policzków. Podgalanie umożliwia wyraźne zarysowanie linii zarostu, a więc profesjonalną stylizację. Trymowanie z kolei umożliwia wyregulowanie długość zarostu i nadanie mu odpowiedniego, ładnego kształtu.

Zobacz również: Jak dbać o brodę?

Broda ma tendencję do rozrastania się na twarzy np. na całe policzki i szyję. W takich miejscach jest nieatrakcyjna i sprawia wrażenie zaniedbanej. Niektórzy mężczyźni decydują się również na zgolenie całego zarostu na twarzy, aby skóra była całkowicie gładka. Bez względu na obszar usuwanego owłosienia, kluczem do dobrych efektów jest właściwa technika golenia. Nie ma jednego sposobu golenia męskiego zarostu z twarzy. Można wykonać to np. maszynką do golenia, lecz w pierwszej kolejności należy skrócić włoski trymerem ustawionym na minimum. Do podgalania warto użyć kosmetyku do golenia, który zwiększy ślizg ostrza i ułatwi czynność, nie narażając skóry na bolesne zacięcia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  2. Klonowska J., Kosmetologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2022.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *