Owłosienie ciała

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Owłosienie ciała dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Występuje bez względu na wiek czy stan zdrowia, choć rozmieszczenie i intensywność w dużym stopniu zależą właśnie od płci, wieku oraz predyspozycji genetycznych. W zależności od swojej lokalizacji owłosienie ciała może spełniać funkcję ochronną.

Owłosienie ciała – charakterystyka

Praktycznie u każdego człowieka owłosienie zaobserwować można na głowie. Jest ono nazywane włosami, brwiami czy wąsami i brodą w przypadku mężczyzn. Pojawia się również pod pachami i w okolicach intymnych. Jednak w tych lokalizacjach zaczyna rosnąć dopiero w momencie osiągnięcia dojrzałości płciowej, jako że zależy to od hormonów steroidowych. W przypadku mężczyzn charakterystyczne owłosienie pojawia się też na kończynach górnych, dolnych i klatce piersiowej, a niekiedy nawet na grzbiecie czy pośladkach. U kobiet także zaobserwować można owłosienie na rękach i nogach, jest ono jednak znacznie delikatniejsze.

Wystąpienie u kobiet ciemnego owłosienia w typowo męskich lokalizacjach (na brodzie, klatce piersiowej, plecach czy pośladkach) wymaga wizyty u endokrynologa. Prawdopodobnie wskazuje na różnego rodzaju zaburzenia endokrynologiczne. Pomimo tego każdy człowiek ma owłosioną niemal całą powierzchnię ciała – są to włoski mikroskopijne, niewidoczne bez dokładnego przyjrzenia się skórze, niemal bezbarwne. Nie wpływają więc na estetykę wyglądu.

Należy wiedzieć, że włosy to nic innego jak skeratynizowane przydatki skóry, które pokrywają większość jej powierzchni, z wyjątkiem czerwieni warg, podeszew i dłoniowej powierzchni rąk. To jedyne miejsca (poza błonami śluzowymi), na których nie znajdziemy owłosienia bez względu na płeć człowieka.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Nadmierne owłosienie ciała u kobiet

Problem nadmiernego owłosienia ciała jest szczególnie przykry i uciążliwy dla kobiet. Może występować w 2 postaciach, jako:

  • hirsutyzm – występowanie nadmiernego owłosienia u kobiet w miejscach typowych dla mężczyzn, tj. na brodzie, górnej wardze, brzuchu, klatce piersiowej i udach;
  • hipertrichoza – nadmierny porost włosów związany z przekształcaniem się włosów meszkowych w całkowicie skeratynizowane struktury.

Leczenie obu problemów powinno odbywać się przyczynowo, jeśli tylko jest to możliwe. Jako że najczęściej wynikają one z chorób przewlekłych, podejmuje się próby ich wyrównania, najczęściej lekami. Przykładowo do zazwyczaj stosowanych preparatów w leczeniu hirsutyzmu należą: inhibitory androgenów, antyandrogeny oraz doustne środki hipoglikemizujące zmniejszające insulinooporność. Kobiety chcą jednak jak najszybciej pozbyć się nieestetycznego owłosienia ciała, dlatego równorzędnie można korzystać z metod mechanicznych, wśród których należy wymienić:

W przypadku mężczyzn nadmierne owłosienie ciała przeważnie nie stanowi problemu.

Owłosienie ciała – funkcje

Włosy na ciele spełniają wiele ważnych funkcji, zatem przyjmuje się, że jeśli nie pojawiają się w związku z problemami zdrowotnymi, nie trzeba ich usuwać. Przede wszystkim pomagają regulować temperaturę ciała i chronią przed nadmiernym promieniowaniem UV. Część znajdująca się pod skórą jest czuła na dotyk, zmiany temperatury czy inne bodźce, przez co mogą one funkcjonować jako receptory. Sama łodyga włosa jest nieunerwiona i nieukrwiona. Dlatego (w razie potrzeby czy chęci) bez problemu można się jej pozbyć dowolną metodą depilacji.

Z medycznego punktu widzenia owłosienie może wskazywać na stan zdrowia. Patologiczne owłosienie przeważnie świadczy o niepokojących zmianach hormonalnych i chorobach endokrynologicznych. Utrata włosów na głowie może wskazywać na problemy hormonalne, stres, przyjmowanie niektórych leków czy dermatologiczne choroby skóry głowy, zaś brak pojawiania się owłosienia w okolicach intymnych mimo osiągnięcia odpowiedniego ku temu wieku może świadczyć o zaburzonym rozwoju płciowym. Chcąc ocenić stan zdrowia i przyczyny problemów z owłosieniem najczęściej wykonuje się szczegółowe badania hormonalne.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Imko-Walczuk B., Cegielska A., Głombiowska M. Zmiany w rozmieszczeniu włosów u kobiet w okresie pomenopauzalnym, Przegląd Dermatologiczny, 99/2012.
  2. Prędota A., Imko-Walczuk B., Eflornityna – nowe możliwości leczenia hirsutyzmu i hipertrichozy. Opis przypadku i przegląd piśmiennictwa, Przegląd Dermatologiczny, 99/2012.
  3. Małek E., Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów, Radom 2007.
  4. Szlachcic A., Szlachcic-Wyroba K., Cechy morfologiczne i fizjologiczne włosów. Podstawy diagnostyki trychologicznej, Kosmetologia Estetyczna, 3/2014.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *