Domowe sposoby na pryszcze

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Domowe sposoby na pryszcze mogą okazać się niezwykle przydatne w sytuacjach, w których szybko i całkowicie naturalnie chcemy pozbyć się pojedynczych wyprysków i niedoskonałości. Należy pamiętać, że w przypadku trądziku i innych przewlekłych schorzeń dermatologicznych zastosowanie domowych metod najlepiej skonsultować z lekarzem dermatologiem.

Domowe sposoby na pryszcze

Olejki roślinne

Bardzo dobrym pomysłem jest punktowa aplikacja bezpośrednio na niedoskonałości wybranych olejków roślinnych, zwłaszcza:

Wykazują one silne właściwości przeciwzapalne, oczyszczające oraz antybakteryjne, w efekcie czego w krótkim czasie prowadzą do zmniejszania się i obsychania pryszczy, a następnie ich odpadania. Takie olejki eteryczne aplikujemy nie palcem, lecz jednorazowym patyczkiem kosmetycznym, aby maksymalnie zadbać o higienę. Unikajmy jednak stosowania olejków komedogennych, które mają tendencję do wywoływania zaskórników i nasilania się pryszczy. Są to między innymi: olej kokosowy, olej z kiełków pszenicy, olej sojowy, olej palmowy.

Zobacz również: Jak pozbyć się zaskórników?

Niskie temperatury

Krioterapia jest od wieków stosowaną metodą leczenia, wykorzystującą właściwości niskich temperatur. Ma zastosowanie także w kosmetologii, między innymi do zwalczania pryszczy. Wystarczy zastosować punktowy, zimny okład, umyć twarz w chłodnej wodzie lub wykonać masaż kostką lodu. Efekty takich systematycznych zabiegów mogą być nieocenione. Nie tylko obserwuje się złagodzenie stanów zapalnych i zaczerwienień skóry związanych z pryszczami, ale również dochodzi do pobudzenia mikrokrążenia w skórze, zwiększenia jej elastyczności i nawilżenia oraz poprawa blasku. Przed zastosowaniem działań wykorzystujących niskie temperatury, należy wykluczyć wszelkie ewentualne przeciwwskazania.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Soda oczyszczona z wodą

Wykonanie pasty na bazie sody oczyszczonej jest od dawna wykorzystywane celem pozbywania się pryszczy, jednak bezpieczeństwo i skuteczność tej metody wciąż nie mają potwierdzenia klinicznego. Uważa się, że soda oczyszczona normalizuje produkcję sebum, tonizuje i działa antybakteryjnie. Wystarczy wsypać do niewielkiej miseczki odrobinę sody oczyszczonej oraz dodać taką ilość wody, aby uzyskać bardzo gęstą papkę. Po dokładnym zmieszaniu pastę nakłada się punktowo i bezpośrednio na pryszcze. Po około 10 minutach skórę myje się chłodną wodą.

Miód naturalny i cynamon

Inną popularną pastą jest mieszanka naturalnego miodu (na przykład gryczanego czy akacjowego) z odrobiną cynamonu. Miód zaliczany jest do naturalnych antybiotyków, ponieważ działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie, a także oczyszczająco, antyseptycznie oraz silnie odżywczo. Cynamon przyspiesza natomiast gojenie się ran i podrażnień skóry oraz pobudza mikrokrążenie. Po zmieszaniu mogą one stworzyć wyjątkową maseczkę na twarz, którą aplikuje się nie tylko na pryszcze, ale nawet na całą twarz, stopy czy dłonie.

Maseczka z Chlorelli

Chlorella jest zieloną algą o wyjątkowych właściwościach detoksykacyjnych, oczyszczających i odżywczych. Sprzedawana jest głównie w formie sprasowanych tabletek, a więc przed użyciem jej w formie maseczki, tabletki należy rozkruszyć płaskim przedmiotem na proszek. Następnie proszek mieszamy z miodem, kefirem, wodą, olejkiem lub dowolnym innym naturalnym produktem, po czym nakładamy maseczkę na całą skórę twarzy, także na pryszcze. Pozostawiamy na około 15 minut i zmywamy chłodną wodą. Dla lepszego efektu można rozważyć jednoczesną suplementację Chlorelli, co doprowadzi do poprawy stanu odżywienia organizmu, kondycji skóry i włosów oraz oczyszczenia ustroju z toksyn i śladowych ilości metali ciężkich, co ma kluczowy wpływ na występowanie zmian skórnych.

Zobacz również: Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Domowe sposoby na pryszcze – o czym należy pamiętać?

Chcąc szybko i bezpiecznie pozbyć się pryszczy, z całą pewnością nie należy ich wyciskać. Pomoże to jedynie chwilowo, a w miejscu pryszcza pojawi się ranka i zaczerwienienie, co nie będzie wyglądać estetycznie. Dodatkowo wyciskając pryszcz, rozsiewa się bakterie na znacznie większą powierzchnię skóry. Konsekwencją tego będzie prawdopodobnie pojawienie się nowych pryszczy w pobliżu pierwotnego.

Skuteczne nie są również metody takie jak nacieranie pryszczy złotem czy srebrem, smarowanie ich pastą do zębów oraz czosnkiem. Chcąc zamaskować pryszcze makijażem, należy pamiętać, aby kosmetyki zmyć jak najszybciej po powrocie do domu. W konsekwencji ich użycia skóra nie oddycha, a bakterie znajdujące się wewnątrz pryszcza intensywniej i szybciej się namnażają. Jeśli tylko jest to możliwe, warto pozwolić skórze oddychać, a więc nie nakładamy na nią żadnych kosmetyków do makijażu, dopuszczane są natomiast kosmetyki pielęgnacyjne dobrane indywidualnie do rodzaju cery i jej potrzeb.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
  2. Biszczuk-Jakubowska J., Curyło A., Słoneczne promieniowanie UV a zdrowie człowieka, Prace Instytutu Elektrotechniki, 244/2010.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *