
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Olejki eteryczne to produkty pochodzenia naturalnego, które znalazły zastosowanie zarówno w kosmetologii jak i medycynie ludowej. Oznacza to, że korzystnie wpływają nie tylko na zdrowie, ale również pozytywnie oddziałują na skórę przyczyniając się do poprawy jej kondycji. Czym charakteryzują się dane olejki eteryczne oraz na jakie warto się zdecydować?
Olejki eteryczne wykorzystuje się już od 3000 r. p.n.e. Zatem były już popularne w czasach starożytnego Egiptu, Macedonii oraz Indii. Za pierwszą osobę, która dokonała destylacji olejków eterycznych uznaje się dziś doskonale znanego Awicennę. Oprócz tego, jego dodatkową zasługą jest również opracowanie różnych technik masażu z wykorzystaniem olejków eterycznych.
W skład każdego olejku wchodzi co najmniej kilkadziesiąt związków tj. alkohole, aldehydy, a także terpeny, a właściwości każdego z nich różnią się od siebie. Pozyskuje się je na kilka sposobów jednak najbardziej znanym jest proces destylacji z wykorzystaniem pary wodnej. Istnieje również sposób tłoczenia olejków na zimno lub poprzez ekstrakcję alkoholem. Olejki eteryczne łączą się z alkoholem i tłuszczami, nie są rozpuszczalne w wodzie.
Każdy olejek charakteryzuje się innym działaniem. Poniżej przedstawiamy wybrane, które najbardziej sprawdzają się w pielęgnacji skóry twarzy i ciała.
Cechuje się działaniem antyseptycznym, przeciwłojotokowym. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej, łojotokowej oraz cery mieszanej. Stosowany bezpośrednio na skórę w formie masażu czy kąpieli aromaterapeutycznej łagodzi stany zapalne, otwarte rany lub owrzodzenia.
Ze względu na to, że olejek bergamotowy jest fotouczulający, nie zaleca się go stosować przy jednoczesnej ekspozycji skóry na słońce.
Pozyskuje się go z liści eukaliptusa. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przez co wspomaga leczenie trądziku pospolitego. Posiada odświeżający zapach, dzięki czemu stanowi składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji stóp, past do zębów oraz płynów do płukania jamy ustnej.
Stanowi produkt destylacji liści oraz gałązek drzewa herbacianego, które naturalnie rośnie w Australii. Olejek z drzewa herbacianego cechuje się wybitnym działaniem. Posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwwirusowe. Przez to, uważa się go za jeden z najbardziej skutecznych naturalnych środków przeciwko drobnoustrojom. W związku z tym przynosi dobre efekty w leczeniu trądziku pospolitego, owrzodzeń, infekcji grzybiczych skóry i paznokci.
Olejek różany podobnie jak olejek z drzewa herbacianego to kolejny preparat wykorzystywany w kosmetologii na dużą skalę. Cechuje się działaniem typowo odmładzającym, nawilżającym, a także łagodzącym podrażnienia. Z racji swojego przyjemnego zapachu wykorzystuje się go również w perfumerii. W wyniku procesu destylacji z płatków róży otrzymuje się również wodę różaną, która znalazła zastosowanie w pielęgnacji skóry wrażliwej, cery naczynkowej oraz starzejącej się.
Otrzymywany jest poprzez proces destylacji kwiatów rumianku. Charakteryzuje się działaniem zarówno pielęgnacyjnym jak i leczniczym. Wspomaga regenerację skóry w stanach zapalnych, trądziku pospolitym, oparzeniach. Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, a także łagodzi objawy alergii.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły