Estetologia medyczna to rosnąca w siłę dziedzina nauki, zgodnie z definicją zajmująca się badaniem, opisywaniem, pielęgnowaniem, przywracaniem oraz kreowaniem za pomocą środków medycznych piękna ciała ludzkiego. Jej najpopularniejszą poddziedziną jest medycyna estetyczna, z której korzysta współcześnie wiele osób w różnym wieku.
Estetologia medyczna – czym się zajmuje?
Estetologia medyczna opiera się na metodologii nauk przyrodniczych (medycyny, biologii, biofizyki), antropologii i antropometrii, socjologii, psychologii oraz estetyki i filozofii. Podchodzi do ludzkiego ciała niezwykle interdyscyplinarnie, a jej głównym celem jest wykorzystanie metod i substancji medycznych w poprawie urody i wyglądu zewnętrznego. Przyczynia się do zwiększenia fizycznej atrakcyjności człowieka za pomocą metod typowych lub zastrzeżonych dla klasycznej medycyny (leki, procedury i zabiegi), jednak coraz częściej wzbogaca się ją o metody z zakresu dietetyki czy fizjoterapii.
Nie należy mylić estetologii medycznej z medycyną estetyczną, ponieważ pierwsze pojęcie jest znacznie bardziej obszerne. To drugie stanowi jedynie pewną część podejmowanych przez specjalistów działań. Zawęża się do zabiegów i procedur wykonywanych przez lekarzy celem poprawy wyglądu zewnętrznego, podczas gdy estetologia medyczna obejmuje też diagnostykę problematyki starzenia się, a także cały pakiet teorii dotyczących ludzkiego ciała i urody.
Estetologia medyczna – zabiegi
Do grona najpopularniejszych zabiegów poprawiających urodę i zaliczanych do estetologii medycznej należą przede wszystkim:
- botoks – znany również jako toksyna botulinowa, to substancja produkowana przez bakterie beztlenowe Gram-dodatnie. Wstrzykuje się ją w ciało, aby uzyskać efekt hamowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Efektem będzie zapobieganie marszczeniu się i fałdowaniu skóry nad mięśniami mimicznymi, a więc usunięcie zmarszczek i wygładzenie skóry;
- lipoliza iniekcyjna – czynność prowadzi do destrukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej, ponieważ wywołuje rozpad tłuszczy złożonych do prostych, które zostają metabolicznie usunięte. Efektem jest wysmuklenie sylwetki i zmniejszenie cellulitu;
- zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego – kwas hialuronowy to substancja wiążąca wodę, zatem często wstrzykiwana jest celem poprawy nawilżenia skóry i dodania jej blasku. Związek ten może jednak nadawać tkankom objętości (co wykorzystuje się celem powiększania ust kwasem hialuronowym) oraz poprawiać ich strukturę (np. celem usuwania worków pod oczami czy przywracania młodzieńczego owalu twarzy);
- mezoterapia – to zabieg polegający na wprowadzeniu substancji leczniczych w skórę, aż do poziomu tkanki podskórnej. Powodują one intensywne odżywienie, nawilżenie i regenerację skóry od wewnątrz;
- endermologia – masaż podciśnieniowy oddziałujący na skórę i tkanki podskórne. Wykonywany jest za pomocą innowacyjnego urządzenia generującego zasysanie tkanek i odpowiednie podciśnienie, co działa wysmuklająco i antycellulitowo, a dodatkowo zmniejsza obrzęki i poprawia ukrwienie skóry, co wpływa na jej ogólny wygląd.
I wiele innych. Ważne, aby poszczególne zabiegi zostały dobrane do indywidualnych potrzeb klienta oraz po wcześniejszym wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań. Należy też pamiętać, że zwykle potrzeba kilku lub kilkunastu sesji w określonych odstępach czasu, aby efekty były widoczne i trwałe. Takie parametry konsultuje się z lekarzem lub kosmetologiem.
Estetologia medyczna – kiedy zdecydować się na zabiegi?
Zabiegi estetologii medycznej wykonuje się celem spowolnienia lub odwrócenia skutków naturalnego procesu starzenia się organizmu. Jeśli więc wystąpią jakiekolwiek defekty wizualne (cellulit, miejscowe nagromadzenie tkanki tłuszczowej, zmarszczki, bruzdy na ciele, przebarwienia, worki pod oczami, wiotka skóra i wiele innych) warto udać się do specjalisty estetologii medycznej, aby temu przeciwdziałać. Jeśli natomiast chcemy jedynie poprawić kondycję skóry i przeciwdziałać przyszłemu starzeniu się skóry, pierwszym wyborem są zabiegi kosmetyczne (peelingi, maski, nieinwazyjne techniki odżywiania i regenerowania tkanek).
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Śpiewak R., Estetologia medyczna, medycyna estetyczna, dermatologia estetyczna, chirurgia estetyczna, ginekologia estetyczna, stomatologia estetyczna – definicje i wzajemne relacje poszczególnych dziedzin, Estetol Med Kosmetol 2012; 2(3): 69-71.
- Kozioł A., Wertwińska N., Toksyna botulinowa – zastosowanie w zabiegach estetycznych i w medycynie, Kosmetologia Estetyczna, 4/2019.
Kaniewska M., Kosmetologia podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.