Alergolog

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Alergolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób alergicznych, czyli takich, których podłoże stanowi nadmierna reakcja układu immunologicznego na obce związki i cząsteczki, które mają kontakt z organizmem. Nazywa się je alergenami. Aby móc skorzystać z pomocy alergologa w ramach NFZ, należy posiadać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Alergolog

Alergolog – kto to?

Alergolog to lekarz, a więc osoba po ukończeniu 6-letnich studiów medycznych na kierunku lekarskim. Aby jednak zostać specjalistą z zakresu alergologii, lekarz musi dodatkowo odbyć specjalizację trwającą 5 lat. Składa się na nią 3-letnia nauka z zakresu chorób wewnętrznych oraz 2-letnia nauka z zakresu alergologii.

Alergologia jako specjalność lekarska została określona w szczególny sposób. Nie jest ona specjalnością wyodrębnioną na bazie patologii jednego narządu, jak np. kardiologia, czy układu, jak np. gastroenterologia, ani nawet pojedynczej choroby, jak np. diabetologia. Stanowi natomiast dziedzinę obejmującą schorzenia wielu narządów i układów, mające taką samą patofizjologię. Dlatego alergologia jest dość trudnym kierunkiem, a specjalista z tej dziedziny musi mieć szeroką wiedzę o zdrowiu ogólnym i patofizjologii wielu różnych układów organizmu.

Co robi alergolog?

Alergolog diagnozuje i leczy choroby o podłożu alergicznym, do których zaliczyć można m.in.:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • alergię pokarmową (objawy pojawiają się po spożyciu pokarmów zawierających alergeny, np. owoce morza, mleko, truskawki, orzechy);
  • alergię wziewną (objawy pojawiają się przy wdychaniu alergenów, np. pyłków roślin i traw lub roztoczy kurzu domowego);
  • alergię na sierść (objawy pojawiają się przy wdychaniu lub kontakcie z sierścią zwierząt, najczęściej psów i kotów);
  • alergię kontaktową (objawy pojawiają się po kontakcie alergenów ze skórą, np. przy noszeniu biżuterii z niklu lub po założeniu lateksowych rękawiczek);
  • alergię na leki (objawy pojawiają się po spożyciu niektórych leków, np. penicyliny u osób predysponowanych do nadwrażliwości na nią).

Choroby zaliczane do grona alergicznych to również:

W wielu przypadkach alergolog jest w stanie wdrożyć skuteczne leczenie (np. przy alergii wziewnej), jednak w innych przypadkach musi współpracować ze specjalistami innych dziedzin (np. przy astmie oskrzelowej, która musi być leczona również pod okiem pulmonologa). Alergolog jest lekarzem, zatem może wystawić e-receptę, e-zwolnienie, skierowanie na bardziej szczegółowe badania, np. testy alergiczne skórne.

Kiedy do alergologa?

Wizyta u alergologa wskazana jest przede wszystkim w następujących przypadkach:

Wizyty kontrolne są wskazane również przy zdiagnozowanych już chorobach alergicznych, aby monitorować przebieg ich leczenia i w razie konieczności szybko zareagować, wdrażając inne metody terapeutyczne.

Jak wygląda wizyta u alergologa?

Alergolog w pierwszej kolejności przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad, a jeśli objawy są widoczne gołym okiem (np. zaczerwienienie spojówek, wysypka skórna), z pewnością dokładnie je obejrzy. Zleca także badania laboratoryjne, np. morfologia krwi, badanie hormonów, oznaczenie swoistych przeciwciał w klasie IgE. Najważniejszym elementem wizyty jest otrzymanie skierowania na szczegółowe badania alergologiczne, zazwyczaj alergiczny panel skórny. Na jego podstawie stwierdza się, które dokładnie alergeny wywołują u pacjenta uczulenie i niepożądaną reakcję. Na tej podstawie lekarz przepisuje receptę na leki lub poleca immunoterapię (tzw. odczulanie). Pacjent natomiast wie, których alergenów powinien unikać na co dzień.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dobek J., Panaszek B., Alergologia w praktyce lekarza POZ, Lekarz POZ, 2/2016.
  2. Obtułowicz K., Alergologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *