Kosmetyczka to specjalista wykonująca zawód pielęgnacji i upiększania ludzkiego ciała, jednak bez większej ingerencji w jego tkanki (czym zajmuje się już kosmetolog lub lekarz medycyny estetycznej). To popularna profesja, na którą w dzisiejszych czasach obserwuje się rosnące zapotrzebowanie. Wszystko przez to, że wzrasta świadomość ludzi (zarówno kobiet, jak i mężczyzn) w zakresie swojego ciała, urody, estetyki wyglądu.
Kim jest kosmetyczka?
Przede wszystkim nie należy mylić kosmetyki z kosmetologią, ponieważ – choć mocno zbliżone – są to dwa różne pojęcia. Kosmetyczka jest ukierunkowana na wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających, których rezultatem jest poprawa wyglądu ludzkiego ciała. Są to m.in. zabiegi oczyszczania skóry twarzy, depilacja woskiem, stylizacja rzęs i wiele innych. Kosmetyczki interesują się więc zawodowo głównie poprawą estetyki wyglądu wizualnego, jednak w drodze dążenia do tego nie przerywają ciągłości ludzkiego ciała z wykorzystaniem na przykład igieł.
Jak zostać kosmetyczką?
Istnieje kilka dróg pozwalających zdobyć zawód kosmetyczki. Przede wszystkim (i jest to rozwiązanie najczęściej wybierane) można ukończyć szkołę policealną na kierunku technik usług kosmetycznych. Trwa to 2 lata i najczęściej ma charakter zaoczny, przez co z łatwością można pogodzić naukę z pracą i życiem osobistym. Równie dobrze można jednak zdecydować się wyłącznie na dodatkowe szkolenia, za które należy jednak sporo zapłacić (nawet kilkaset złotych za jeden dzień lub za weekend). Przykładem jest szkolenie ze stylizacji hybrydowych paznokci, które trwa zwykle kilka godzin i kosztuje około 600-700 zł. W tym czasie kosmetyczki uczą się wykonywać estetyczny manicure z wykorzystaniem lakierów hybrydowych, jednak nie da im to większej praktyki. Właśnie dlatego wyłącznie po ukończeniu tak krótkich szkoleń należy jeszcze poświęcić sporo czasu, aby nabrać doświadczenia i oferować usługi na najwyższym poziomie.
Kosmetyczka a kosmetolog
Czym różni się zatem kosmetyczka od kosmetologa? Przede wszystkim różnice zauważyć można już na etapie ścieżki nauczania. Kosmetyczka lub technik usług kosmetycznych to najczęściej absolwentka policealnej szkoły zawodowej, choć jak wspomniano, umiejętności kluczowe do wykonywania tego zawodu można zdobyć także na różnych kursach i szkoleniach. Podczas nauki przyszła kosmetyczka uczy się wykonywać w prawidłowy sposób i zgodnie z metodyką różne zabiegi pielęgnacyjne i upiększające na poszczególne części ciała – twarz, dekolt, szyję czy dłonie.
Z kolei, aby pracować jako kosmetolog, należy bezwzględnie ukończyć 3- lub 5-letnie studia na uczelni wyższej, zdobywając odpowiednio tytuł licencjata lub magistra. Zajęcia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne są bardziej rozbudowane. W efekcie tego kosmetolog ma więcej kompetencji zawodowych, włącznie z przeprowadzaniem wstępnej diagnostyki skóry, aby przygotować ją do zabiegów i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do nich.
Zabiegi kosmetyczne
Jakie zabiegi może wykonywać kosmetyczka w pełni zgodnie z prawem? Podstawowymi, wybieranymi najczęściej są:
- stylizacje paznokci u rąk i u nóg, np. hybrydowe, żelowe, zwykle;
- zabiegi z wykorzystaniem henny;
- depilacja zbędnego, nadmiernego owłosienia np. woskiem kosmetycznym lub depilacja pastą cukrową;
- regulacja brwi, ich laminacja, dbanie o oprawę oczu;
- stylizacja rzęs, laminacja rzęs, uzupełnianie rzęs;
- zabiegi pielęgnacyjne na dłoń, twarz i ciało, np. maseczki, peelingi, koktajle witaminowe (jednak bez przerwania ciągłości skóry, co ma miejsce np. podczas mezoterapii mikroigłowej);
- masaże na stopy, masaż dłoni, masaż twarzy oraz ciała (szczególnie jeśli ukończy dodatkowe szkolenia z masażu, co jest rekomendowane).
Jako że liczba gabinetów kosmetycznych, salonów urody czy day SPA rośnie z roku na rok, umawiając się na zabieg, warto pamiętać o różnicach w ofertach kosmetologów i kosmetyczek. Osoba wykonująca zabieg ma spory wpływ na bezpieczeństwo i dlatego warto się upewnić, że będzie to osoba posiadająca kompetencje i doświadczenie.
Polecane produkty:
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- https://www.gov.pl/web/wsse-rzeszow/medycyna-estetyczna-a-zabiegi-ktore-moze-wykonywac-kosmetolog-lub-kosmetyczka