Hematolog

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Hematolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób krwi i układu krwiotwórczego. Przeważnie są to poważne dolegliwości, które mogą zagrażać nawet w życiu pacjenta. Dlatego ich wczesne rozpoznanie i wdrożenie właściwej terapii jest tak istotne. Aby skorzystać z pomocy hematologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, należy otrzymać skierowanie od lekarza rodzinnego.

hematolog

Kto to jest hematolog?

Aby zostać hematologiem, należy ukończyć 6-letnie studia medyczne na kierunku lekarskim. Kończą się one zdaniem państwowych egzaminów lekarskich oraz obroną pracy dyplomowej, zaś w ramach studiów odbywają się liczne praktyki i staże zawodowe. Następnie należy ukończyć specjalizację z zakresu hematologii, trwającą 3 lata. Ogólny czas nauczania zajmuje więc 9 lat.

Hematolog – jakie choroby leczy?

Hematolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób takich jak:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • niedokrwistość (anemia);
  • małopłytkowość i nadpłytkowość;
  • czerwienica prawdziwa;
  • hemofilia;
  • białaczki;
  • talasemia;
  • skazy krwotoczne;
  • trombofilia i trombocytopenia;
  • limfopenia i limfocytoza;
  • erytrocytoza i erytrocytopenia;
  • erytromegalia;
  • chłoniak Hodgkina i chłoniaki nieziarnicze;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi.

I wszelkie inne, które dotyczą zaburzeń w obrębie krwi bezpośrednio lub są z nimi pośrednio związane. Hematolog często wchodzi w skład zespołów interdyscyplinarnych. Choroby hematologiczne są bardzo groźne, ponieważ dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn bez względu na wiek. Co istotne, na większość tego typu chorób nie wpływa sens życia, zatem metody profilaktyki stają się automatycznie ograniczone. Wiele chorób hematologicznych rozwija się nagle i bez konkretnych przyczyn, dlatego leczenie przyczynowe również jest trudniejsze. Obecność chorób hematologicznych oddziałuje negatywnie na całe zdrowie organizmu, ponieważ krew i płynące nią składniki są niezbędne do właściwej czynności wszystkich układów ustroju. Zaburzenia już w obrębie tylko jednego parametru (na przykład trombocytów, erytrocytów czy leukocytów) skutkuje poważnymi dolegliwościami.

Kiedy do hematologa?

Wizyta u hematologa wskazana jest między innymi przy zaobserwowaniu u siebie następujących objawów:

  • powiększenie węzłów chłonnych;
  • nagłe odczuwanie zmęczenia, senności, wyczerpania bez innych konkretnych przyczyn;
  • nagła utrata masy ciała, cienie pod oczami;
  • powiększenie wątroby lub śledziony;
  • zaburzenia snu nocą, którym często towarzyszą zlewne poty lub napady gorąca;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi, w tym tendencja do zakrzepów lub wręcz odwrotnie – częste krwotoki z nosa, krwawienia z dziąseł podczas mycia zębów czy przedłużające się, obfite miesiączki;
  • nawracające gorączki, tendencja do infekcji i spadki odporności;
  • depresja.

Należy jednak wiedzieć, że powyższe objawy mogą wskazywać także na wiele innych problemów zdrowotnych. Dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który zleci szczegółowe badania i na tej podstawie stwierdzi, z jakim specjalistą najlepiej się skonsultować. Jeśli badania krwi wskazują na możliwość występowania jakiejkolwiek choroby hematologicznej, pacjent otrzyma skierowanie do hematologa. Będzie mógł z niego skorzystać, wówczas wizyta odbywa się nieodpłatnie w ramach NFZ, jak również będzie mógł udać się do hematologa prywatnie, wówczas nie potrzebuje otrzymanego skierowania, lecz wizyta będzie płatna.

Jak wygląda wizyta u hematologa?

Jak w przypadku każdego innego specjalisty, tak i tutaj podstawą wizyty jest szczegółowy wywiad zdrowotny. Z pewnością padną pytania odnośnie stylu życia, stosowanych leków i suplementów diety, chorób własnych i występujących w rodzinie, przebytych operacji, poziomu aktywności fizycznej oraz dolegliwości, które wzbudzają niepokój pacjenta i z którymi zgłosił się do lekarza. Jeśli występują jakiekolwiek zmiany skórne i wybroczyny, lekarz dokładnie je ogląda. Następnie zleca szczegółowe badania krwi lub analizuje wyniki, jeśli krew została już wcześniej zbadana. Niektóre choroby hematologiczne mają podłoże genetyczne – wówczas lekarz może skierować pacjenta do poradni genetycznej. Jeśli rozpoznanie zostanie ustalone, hematolog wdraża celowane leczenie. Może ono obejmować zmianę stylu życia, farmakoterapię, suplementację, a niekiedy leczenie specjalistyczne, na przykład pod okiem onkologa (w przypadku chłoniaków czy białaczek).

Ile kosztuje wizyta u hematologa?

Wizyta u hematologa, która odbywa się prywatnie, kosztuje średnio 200-250 zł. Cena ta może być jednak wyższa w dużych miastach, w szczególności będących stolicami danego województwa. Decydując się na prywatne leczenie hematologiczne, należy pamiętać, że koszt wszelkich dodatkowych badań również pokrywany jest z własnej kieszeni.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jędrzejczak W., Basak G., Hematologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *