
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Powiększanie ust kwasem hialuronowym jest obecnie jedną z najbardziej popularnych metod poprawy ich wyglądu. Należy zaznaczyć, że kwas hialuronowy wykazuje szerokie zastosowanie zarówno w kosmetologii jak i medycynie estetycznej. W związku z tym wykorzystuje się go w celu poprawy nawilżenia skóry, poprawy jej napięcia oraz redukcji asymetrii i powiększania ust.
Usta znajdują się w centralnej części naszej twarzy, dlatego też stanowią jej ważny element estetyczny. Pełne oraz jędrne usta są marzeniem każdej kobiety, stąd też tak duża chęć posiadania ich wręcz idealnych kształtów. Należy zaznaczyć, że z wiekiem jednak wygląd ust u każdego z nas zmienia się. Tracą swą objętość, pojawiają się na nich zmarszczki, a kąciki ust opadają powodując smutny wręcz przygnębiony wyraz twarzy.
Mimo to obecnie istnieje korygowanie tego rodzaju niedoskonałości, dzięki nowoczesnym metodom wykorzystywanym w medycynie estetycznej. Mowa o zastosowaniu kwasu hialuronowego jako tzw. wypełniacza tkankowego.
Obecnie istnieje wiele metod korekcji wyglądu ust. Mimo to, jedną z najczęściej wykorzystywanych jest kwas hialuronowy. Dzięki jego zastosowaniu można poprawić kontur ust, ale również zwiększyć ich objętość, wyrównać asymetrię, poprawić nawilżenie czy zmniejszyć widoczność ich zmarszczek.
Należy podkreślić, że zabieg z zastosowaniem wypełniacza jakim jest kwas hialuronowy nie przyniesie trwałego efektu. Z biegiem czasu związek ten ulega powolnemu wchłonięciu w tkanki organizmu, w związku z tym, aby ciągle utrzymywać efekt dobrze wymodelowanych ust należy zabiegi powtarzać w regularnych odstępach czasu.
Efektywność zabiegów jest kwestią bardzo indywidualną i uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Zaleca się wykonywać zabiegi co 6-24 miesiące. Rezultaty zabiegu utrzymują się średnio 12 miesięcy.
Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz przeprowadza z pacjentem konsultację w trakcie, której wybiera odpowiedni preparat oraz technikę jego podania.
Zabieg wykonywany jest przy użyciu kaniuli, której końcówka jest tempo zakończona. Dzięki temu zmniejszone zostaje ryzyko zwłóknienia ust, z tego względu, że tkanki nie są uszkadzane. Dodatkowo do minimum zostaje zmniejszone ryzyko powstawania krwiaków i siniaków, ponieważ kaniula nie narusza ciągłości naczyń krwionośnych.
W przypadku modelowania małych ust zwykle zabieg dzielony jest na kilka etapów. Wówczas podawane są mniejsze ilości kwasu w trakcie jednej wizyty, dzięki czemu czerwień wargowa jest w stanie się zaadaptować. Taka forma zabiegu zapobiega również nadmiernemu rozciągnięciu się tkanek.
Wskazówka
W celu zwiększenia komfortu pacjenta podczas zabiegu, przed jego rozpoczęciem lekarz wykonuje znieczulenie ust, które zwykle występuje w formie maści.
Po zakończeniu zabiegu lekarz przeprowadza delikatny masaż ust w celu równomiernego rozprowadzenia preparatu i nadania ustom właściwego kształtu.
Zabieg nie wiąże się z okresem rekonwalescencji. Zwykle zaraz po zabiegu można wrócić do obowiązków dnia codziennego. Bezpośrednio po wypełnieniu skóra ust może być zaczerwieniona, może wystąpić lekki obrzęk lub miejscowe zasinienie.
Po zabiegu powiększania ust warto:
Jeśli zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy stosuje się zbyt często może dojść do nadmiaru błon śluzowych, co z kolei prowadzi do zwłóknień i stworzenia efektu obwisłych ust. Innym negatywnym efektem korzystania z tego rodzaju zabiegów jest nienaturalny wręcz przerysowany kształt oraz rozmiar ust.
1. Przylipiak A., Niczyporuk M., Galicka E., Donejko M., Głażewska E., Kakareko K., Przylipiak J., Podstawy Medycyny Estetycznej, Kresowa Agencja Wydawnicza KAW, Białystok 2014.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
5 odpowiedzi
Trudno byłoby mi się przekonać do takich zabiegów. Fajne usta to naturalne usta 🙂
Przyznam, że nie zdecydowałabym się na taki zabieg i martwią mnie obecne kanony piękna.
Ja bym chciała bo mam wąskie usta ale boję się i jakoś nie mogę się przekonać.
Nie wiem czy zdecydowałabym się kiedykolwiek na powiększenie ust, jestem zwolenniczką naturalnego piękna. 🙂
Pisałam ostatnio tekst o tym jak stracilam dziewictwo z medycyna estetyczną. Wszystko jest dla ludzi ale z rozsądkiem i u sprawdzonych specjalistów, bo osobiście nie zdecydowala bym się na zabieg bo gdziej jest taniej