Fibroblasty – czym są?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Fibroblasty to jedne z najważniejszych komórek skóry. Warunkują jej sprężystość i elastyczność wpływając bezpośrednio na młody i zdrowy wygląd. Czym dokładnie są fibroblasty oraz jakie inne funkcje pełnią w naszym organizmie? Oto wskazówki.

Fibroblasty - czym są?

Fibroblasty

Fibroblasty to komórki skóry właściwej, które odpowiedzialne są za syntezę kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego, czyli substancji o kluczowym znaczeniu w utrzymaniu prawidłowej kondycji skóry. Zarówno włókna kolagenowe jak i elastynowe stanowią pewnego rodzaju rusztowanie dla skóry, a kwas hialuronowy dzięki swoim właściwościom nawilżającym spaja je tworząc jej wytrzymałą strukturę.

Należy zaznaczyć, że z wiekiem fibroblasty stają się komórkami mniej produktywnymi. Ich funkcje, podobnie jak funkcje kwasu hialuronowego zanikają, przez co osłabieniu ulega proces odnowy komórek. W związku z tym skóra staje się mniej gęsta i z biegiem czasu wiotczeje.

Wskazówka

Czas aktywnego działania fibroblastów można wydłużyć poprzez stosowanie odpowiednio dobranej pielęgnacji skóry.

Funkcje fibroblastów

Fibroblasty pełnią w organizmie następujące funkcje:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • produkują enzymy – kolagenazę i stromelizynę;
  • syntezują kwas hialuronowy;
  • wytwarzają włókna istoty międzykomórkowej;
  • produkują proteoglikany istoty podstawowej.

Fibroblasty a kosmetologia

Aby jak dłużej cieszyć się zdrową i elastyczną skórą warto zadbać o pobudzenie jej komórek – fibroblastów. W tym celu kluczowa jest nie tyko odpowiednia pielęgnacja skóry, korzystanie z zabiegów kosmetycznych, ale również dieta bogata w witaminy i minerały. Związki te bowiem biorą udział w reakcjach enzymatycznych i są niezwykle ważne w procesie produkcji elementów budulcowych. Jedną z najbardziej istotnych jest witamina C. To właśnie ten związek bierze udział biosyntezie tych ważnych białek strukturalnych skóry.

Należy zaznaczyć, że witamina C działa aż na trzech płaszczyznach. Pobudza fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny, wspomaga aktywność enzymów odpowiedzialnych za proces krzyżowania i stabilizowania włókien kolagenowych, a także spowalnia produkcję elastyny, dzięki czemu istnieje możliwość usuwania jej nadmiaru z organizmu.

Medycyna estetyczna oraz kosmetologia oferuje szeroki zakres usług wpływających na pobudzenie aktywności fibroblastów. Należy do nich m.in. zabieg:

Ponadto wykonuje się również zabieg aplikacji fibroblastów w głąb skóry za pomocą zastrzyków. Korzystanie z nich przyczynia się do poprawy wyglądu skóry, a także pozbycia się nieestetycznych blizn potrądzikowych.

Na rynku dostępne są również kosmetyki, które po wniknięciu w głąb skóry aktywują syntezę fibroblastów. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że efekty ich stosowania widoczne są dopiero po dłuższym czasie.

Wskazówka

Jednym z najważniejszych zadań fibroblastów jest synteza kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego, które stanowią kluczowe składniki budulcowe skóry.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *