Fibroblasty to jedne z najważniejszych komórek skóry. Warunkują jej sprężystość i elastyczność wpływając bezpośrednio na młody i zdrowy wygląd. Czym dokładnie są fibroblasty oraz jakie inne funkcje pełnią w naszym organizmie? Oto wskazówki.
Fibroblasty
Fibroblasty to komórki skóry właściwej, które odpowiedzialne są za syntezę kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego, czyli substancji o kluczowym znaczeniu w utrzymaniu prawidłowej kondycji skóry. Zarówno włókna kolagenowe jak i elastynowe stanowią pewnego rodzaju rusztowanie dla skóry, a kwas hialuronowy dzięki swoim właściwościom nawilżającym spaja je tworząc jej wytrzymałą strukturę.
Należy zaznaczyć, że z wiekiem fibroblasty stają się komórkami mniej produktywnymi. Ich funkcje, podobnie jak funkcje kwasu hialuronowego zanikają, przez co osłabieniu ulega proces odnowy komórek. W związku z tym skóra staje się mniej gęsta i z biegiem czasu wiotczeje.
Wskazówka
Czas aktywnego działania fibroblastów można wydłużyć poprzez stosowanie odpowiednio dobranej pielęgnacji skóry.
Funkcje fibroblastów
Fibroblasty pełnią w organizmie następujące funkcje:
- produkują enzymy – kolagenazę i stromelizynę;
- syntezują kwas hialuronowy;
- wytwarzają włókna istoty międzykomórkowej;
- produkują proteoglikany istoty podstawowej.
Fibroblasty a kosmetologia
Aby jak dłużej cieszyć się zdrową i elastyczną skórą warto zadbać o pobudzenie jej komórek – fibroblastów. W tym celu kluczowa jest nie tyko odpowiednia pielęgnacja skóry, korzystanie z zabiegów kosmetycznych, ale również dieta bogata w witaminy i minerały. Związki te bowiem biorą udział w reakcjach enzymatycznych i są niezwykle ważne w procesie produkcji elementów budulcowych. Jedną z najbardziej istotnych jest witamina C. To właśnie ten związek bierze udział biosyntezie tych ważnych białek strukturalnych skóry.
Należy zaznaczyć, że witamina C działa aż na trzech płaszczyznach. Pobudza fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny, wspomaga aktywność enzymów odpowiedzialnych za proces krzyżowania i stabilizowania włókien kolagenowych, a także spowalnia produkcję elastyny, dzięki czemu istnieje możliwość usuwania jej nadmiaru z organizmu.
Medycyna estetyczna oraz kosmetologia oferuje szeroki zakres usług wpływających na pobudzenie aktywności fibroblastów. Należy do nich m.in. zabieg:
- mezoterapii igłowej;
- mezoterapii bezigłowej;
- laseroterapia;
- fale radiowe;
- dermapen;
- Roll Cit.
Ponadto wykonuje się również zabieg aplikacji fibroblastów w głąb skóry za pomocą zastrzyków. Korzystanie z nich przyczynia się do poprawy wyglądu skóry, a także pozbycia się nieestetycznych blizn potrądzikowych.
Na rynku dostępne są również kosmetyki, które po wniknięciu w głąb skóry aktywują syntezę fibroblastów. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że efekty ich stosowania widoczne są dopiero po dłuższym czasie.
Wskazówka
Jednym z najważniejszych zadań fibroblastów jest synteza kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego, które stanowią kluczowe składniki budulcowe skóry.
Polecane produkty:
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |