
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Proliferacja to podstawowy proces zachodzący w organizmie człowieka. Określa zdolność komórek do namnażania się i jest cechą każdego organizmu żywego. W proliferacji bierze udział kilka czynników, w tym białka oraz enzymy, przy pomocy których cykl komórkowy wysyła sygnał nakłaniający do podziału i powielenia się komórek. Proliferacja jest zarówno zjawiskiem fizjologicznym, jak i patologicznym, np. przy nowotworach.
Aby zrozumieć proces proliferacji, warto wiedzieć czym jest cykl komórkowy. To seria zdarzeń zachodząca od momentu powstania komórki do jej podziałów. Dzieli się na 2 główne części – interfazę oraz kariokinezę. Podczas interfazy komórka rośnie i gromadzi niezbędne do funkcjonowania składniki odżywcze, zostaną one wykorzystane podczas podziałów. Z kolei w trakcie kariokinezy komórka dzieli swoje DNA, w efekcie czego powstają 2 oddzielne komórki. Dzięki temu jednokomórkowa zygota może bez problemu rozwinąć się w dojrzały organizm, natomiast dojrzały organizm może się regenerować.
Wyjaśniając w prosty sposób w warunkach fizjologicznych komórki stykają się ze sobą, co jest dla nich sygnałem o blokadzie proliferacji. Jeśli jednak utracą ze sobą kontakt, np. wskutek zranienia się, natychmiast rozpoczynają proliferację, czyli namnażanie. Dzięki temu uszkodzenia skóry szybko się regenerują, przywrócona zostaje jej ciągłość i po pewnym czasie nie ma już śladu po zranieniu.
Proliferacja może zachodzić w każdej tkance ludzkiego organizmu. Najprostszym przykładem jest endometrium macicy u kobiet. Między 4. a 14. dniem cyklu miesiączkowego komórki ścian macicy namnażają się, dzięki czemu są one grube i miękkie, gotowe na zagnieżdżenie się zarodka. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, endometrium ulega złuszczeniu i wydaleniu wraz z krwią miesiączkową. W kolejnych dniach komórki ponownie rozpoczną proliferację, aby przygotować macicę na kolejną owulację.
Proliferacja zachodzi również w tkance kostnej i skórze. W przypadku kości uważa się, że 10% całej tkanki kostnej w organizmie co roku ulega przemodelowaniu. Omawiany proces zaobserwujemy w największym stopniu w okostnej, nasadach kości długich oraz w miejscach przyczepu ścięgien do kości. Dzięki proliferacji możliwy jest również wzrost i rozwój dzieci czy młodzieży.
Jak wspomniano we wstępie, proliferacja nie zawsze jest korzystnym zjawiskiem. Mowa głównie o stanach chorobowych, zwykle nowotworowych. Wówczas namnażanie się komórek staje się niekontrolowane, a cykl komórkowy traci nadzór nad poszczególnymi etapami. Komórki nowotworowe charakteryzują się bardzo szybkim metabolizmem, dlatego namnażanie się chorych komórek jest powszechnym zjawiskiem u osób z rakiem. Nie wiadomo dlaczego tak się dzieje, sugeruje się jednak mutacje genów w DNA. Niekontrolowany podział skutkuje wzrostem liczby komórek rakowych w organizmie, a więc rozrostem zmian nowotworowych czy przerzutami do innych tkanek i narządów.
Aktywność proliferacyjną nowotworu określa się za pomocą m.in.:
Ocena proliferacji przy zastosowaniu metod IHC opiera się na założeniu, że podczas cyklu komórkowego w komórce dochodzi do ilościowych zmian antygenów związanych z proliferacją, które są rozpoznawane przez zastosowane specyficzne przeciwciała monoklonalne.
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły