Peeling to nie tylko kosmetyk o działaniu odmładzającym, ale również pomagający zwalczyć wszelkie niedoskonałości skóry. Warto korzystać z jego właściwości kilka razy w tygodniu, choć w dużej mierze jest to kwestia dość indywidualna, ze względu na rodzaj cery oraz charakter samego kosmetyku.
Jak działa peeling?
Peeling, bez względu na rodzaj, to preparat, którego głównym przeznaczeniem jest usuwanie zanieczyszczeń oraz martwych komórek naskórka z powierzchni skóry. Stosowany regularnie odblokowuje ujścia gruczołów łojowych, co zapobiega powstawaniu zaskórników. Peeling usuwa zewnętrzne warstwy naskórka, co wpływa na proces proliferacji komórek oraz przyspiesza jego odnowę. Oczyszczona skóra zostaje przygotowana również na przyjęcie kosmetyków w formie odżywczego kremu czy aktywnego serum. Oznacza to, że w ten sposób ułatwiamy substancjom czynnym kosmetyków penetrację do głębokich warstw skóry. W wyniku stosowania peelingów zostaje pobudzone krążenie krwi oraz komórki skóry do produkcji nowego kolagenu i elastyny. Dzięki temu skóra zyskuje lepszy koloryt, zmniejsza się widoczność zmarszczek oraz szybciej ulega procesom regeneracji.
Rodzaje peelingów
W kosmetologii wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów peelingów:
1. Ze względu na charakter działania peelingi dzielimy na:
- mechaniczne – działanie polega na mechanicznym ścieraniu wierzchnich warstw naskórka. Zalicza się do nich: mikrodermabrazja, brushing, peelingi ziarniste;
- chemiczne – zawierają w sobie związki chemiczne rozpuszczające martwe komórki naskórka. Należy do nich: peeling enzymatyczny, kwasy owocowe, fenol, kwas TCA;
- fizyczne – wykorzystują zjawisko fizyczne np. peeling kawitacyjny, laser, ciekły azot.
2. Ze względu na głębokość działania peelingi dzielimy na:
- powierzchowne – działanie ich obejmuje tylko powierzchnię naskórka;
- średniogłębokie – sięgają do naskórka i warstwy brodawkowatej;
- głębokie – docierają do warstwy siateczkowatej skóry właściwej.
Jak prawidłowo dobrać peeling do rodzaju skóry?
Dobór peelingu zawsze musi być właściwe dobrany do rodzaju skóry. W związku z tym, przed przystąpieniem do jego wykonania, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii.
Peeling mechaniczny opiera się na ścieraniu martwych komórek naskórka przy pomocy określonego materiału ściernego, którym może być np. diamentowa głowica, kryształki soli, cukru, zmielone ziarna kawy czy pestki owoców. Tego rodzaju peelingi przeznaczone są dla skór grubych, ze skłonnościami do przebarwień oraz nadmiernie zrogowaciałych.
W przypadku skór cienkich, delikatnych zaleca się stosowanie peelingów równie delikatnych, do których zalicza się m.in. peeling enzymatyczny, peeling kawitacyjny. Złuszczają one naskórek bez efektu pocierania, a więc odwrotnie jak dzieje się to w przypadku peelingu mechanicznego.
Z kolei dla cer problematycznych, tłustych i trądzikowych zaleca się peelingi chemiczne np. kwasy owocowe. Ich działanie opiera się na rozpuszczaniu martwych komórek naskórka, bez efektu pocierania skóry, które mogłoby wywołać dodatkowe podrażnienie cery.
Efekty stosowania peelingów
Regularne stosowanie peelingów przyczynia się do:
- poprawy kolorytu skóry;
- spłycenia zmarszczek;
- redukcji przebarwień;
- poprawy jędrności i nawilżenia skóry.
Jak często wykonywać peeling skóry?
Stosowanie peelingów w formie serii zabiegów uwarunkowane jest przede wszystkim rodzajem defektów cery, powierzchni, czasu występowania oraz własnych oczekiwań. Peeling może być stosowany jako jeden z elementów zabiegu odmładzającego lub też stanowić główną pielęgnację skóry. W takim przypadku najlepsze rezultaty zauważalne są po 6-8 zabiegach wykonywanych w odstępach 21 dni.
Przeciwwskazania
- stany zapalne skóry;
- przerwanie ciągłości skóry;
- alergia na jakikolwiek składnik peelingu;
- aktywna opryszczka;
- otwarte rany;
- ciąża;
- karmienie piersią.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |