
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Choroby alergiczne skóry mogą objawiać się na różne sposoby. Wśród głównych symptomów wyróżnia się świąd, rumień skóry, obrzęk, bąble oraz pęcherze.
Choroby alergiczne skóry to jedne z najczęściej występujących schorzeń o podłożu dermatologicznym. Główną metodą diagnostyczną tego rodzaju chorób jest wywiad środowiskowy z pacjentem. Stanowi on podstawę do włączenia dalszego postępowania oraz wdrożenia właściwego leczenia.
Do innych metod diagnostycznych należy również:
Wśród głównych chorób alergicznych skóry wyróżnia się:
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą i nawrotową. Może pojawić się już w etapie wczesnego dzieciństwa i może występować przez długie lata. Charakteryzuje się momentami remisji oraz zaostrzeń. Przyczyny rozwoju atopowego zapalenia skóry nie są do końca znane, jednak często należy do nich wpływ czynników pokarmowych, silny stres oraz infekcje.
W przebiegu atopowego zapalenia skóry wyróżnia się 3 etapy:
Atopowemu zapaleniu skóry towarzyszyć mogą również inne dolegliwości. U chorych może pojawić się astma oskrzelowa, katar sienny lub alergiczne zapalenie spojówek.
Leczenie atopowego zapalenia skóry polega głównie na obserwacji alergologicznej lub dermatologicznej. Lekarz specjalista powinien również udzielić wszelkich informacji dotyczących pielęgnacji skóry dziecka. Dodatkowo terapia AZS obejmuje zastosowanie leków miejscowych lub ogólnych zawierających glikokortykosteroidy, które dobierane są indywidualnie do potrzeb skóry pacjenta. Zastosowanie znajdują również leki immunosupresyjne oraz naświetlania PUVA i UVB.
Pokrzywka to zespół chorobowy, który cechuje się występowaniem bąbli pokrzywkowych lub też zmian w postaci obrzęku naczynioruchowego. Zmianom zwykle towarzyszy świąd skóry. Pokrzywka posiada różne przyczyny, jednak jedną z nich jest alergia. Wyróżnia się postać ostrą lub przewlekłą pokrzywki, które zależą od czasu trwania choroby.
Przyczyny jej występowania leżą w tak zwanych mechanizmach immunologicznych i nieimmunologicznych. W niektórych przypadkach bierze się pod uwagę pokarm, leki oraz alergeny wziewne. Należy podkreślić, że niekiedy przyczyną pokrzywki mogą być również czynniki fizykalne tj. ciepło, zimno, ucisk. Pod uwagę brane są również zakażenia pasożytami układu pokarmowego, ogniska infekcji wewnątrzustrojowych oraz stres.
Objawem pokrzywki są tzw. bąble pokrzywkowe o różowym lub porcelanowo-białym zabarwieniu. Zmiany pojawiają się szybko i szybko ustępują, bez pozostawienia śladu na powierzchni skóry.
W leczeniu pokrzywki kluczową rolę odgrywa diagnostyka pacjenta, a terapia obejmuje leki przeciwhistaminowe I i II generacji, glikokortykosteroidy (ogólnie). W niektórych sytuacjach przeprowadza się tolerancję na czynnik prowokujący lub wykonuje tzw. odczulanie.
Wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry) to choroba, której mechanizm powstawania warunkuje czy mamy do czynienia z wypryskiem niealergicznym (wyprysk ze zużycia) wywołanym działaniem na skórę czynników drażniących lub wypryskiem alergicznym o podłożu immunologicznym.
Do głównych alergenów kontaktowych należy:
Objawem wyprysku kontaktowego są zmiany rumieniowe wraz z grudkami i pęcherzami. Zmiany mogą przybierać charakter ostry lub przewlekły (występuje rumień, złuszczanie naskórka oraz lichenizacja).
Leczenie polega na miejscowym podawaniu glikokortykosteroidów, leków odkażających oraz antybiotyków. Leczenie ogólne obejmuje glikokortykosteroidy. Jako terapię wspomagającą wykorzystuje się preparaty przeciwhistaminowe.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły