
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Peeling kwasem TCA stanowi obecnie jedną z najbardziej popularnych metod odnowy skóry. W zależności od jego stężenia powoduje złuszczenie naskórka, które przygotowuje skórę do rewitalizacji i regeneracji. Celem zabiegu z wykorzystaniem kwasu TCA jest intensywne złuszczenie skóry zapewniając jej gładkość, jędrność oraz odświeżenie.
Kwas TCA (trójchlorooctowy) to pochodna kwasu octowego. Wykorzystywany jest w różnych stężaniach 20-50%, które zawsze ustala lekarz. Wybór intensywności działania kwasu TCA zależny jest przede wszystkim od efektu jaki chcemy uzyskać. Najczęściej jednak stosuje się stężenie 35%. Nałożenie kilku warstw kwasu TCA, powoduje złuszczenie skóry na całej jej powierzchni oraz wniknięcie związku aż do warstwy brodawkowej skóry właściwiej.
Aplikacja kwasu TCA na skórę powoduje koagulację białek budujących naskórek, co objawia się zbieleniem fragmentów skóry. Po kilku dniach występuje obrzęk oraz zaczerwienienie (rumień). Po 3-6 dniach naskórek samoistnie zaczyna się złuszczać, a po około 2 tygodniach proces złuszczania kończy się. Skóra staje się gładka, rozjaśniona i bardziej jędrna.
Procedura zabiegu wykorzystująca działanie kwasu TCA polega na aplikacji jednej lub kilku warstw preparatu na skórę w celu wymuszenia kontrolowanego oparzenia chemicznego naskórka. Często związane jest to dyskomfortem w postaci wyraźnego pieczenia i swędzenia skóry, co ustępuje w przeciągu kilku minut. Po wykonaniu zabiegu i zmyciu kwasu TCA skóra staje się nieco ciemniejsza i bardziej napięta, po czym zaczyna pękać i łuszczyć się, odsłaniając nowy i świeży naskórek.
Zabieg kwasem TCA o niskich stężeniach zwykle wymaga 2-3 dni regeneracji. Jednak z przypadku wyższych, czas rekonwalescencji jest dłuższy i wynosi 5-7 dni. W celu uzyskania jak najlepszych efektów zalecane jest wykonywanie całej serii zabiegów, która obejmuje 4-8 powtórzeń w odstępach 2-4 tygodniowych.
Zanim zabieg z kwasem TCA zostanie rozpoczęty, należy się do niego odpowiednio przygotować. W tym celu warto:
Peeling kwasem TCA do 20% to produkt bezpieczny i nie wykazuje działania toksycznego. Jest łatwy w aplikacji, nie stanowi wysokiego kosztu, a efekty widoczne są w szybkim czasie.
Kwas trójchlorooctowy stosowany w wyższych stężeniach może być niebezpieczny. Skutkiem ubocznym jego niewłaściwego stosowania mogą być nawet blizny. Okres rekonwalescencji wynosi 5-7 dni. Przy ekspozycji skóry na słońce istnieje możliwość wystąpienia przebarwień. Podczas zabiegu występuje wyraźny dyskomfort w postaci pieczenia i swędzenia skóry.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
2 odpowiedzi
Na szczęścia moja cera nie potrzebuje, aż tak drastycznych zabiegów 🙂
Witam miałem robiony peeling kwasem TCA na brzuchu by zredukować rozstępy. Było to +/- 2 miesiące temu. Do tej pory mam plamę która jest dużo ciemniejsza. Czy on jeszcze zniknie czy to komplikacja po zabiegu.