Peeling kwasem TCA stanowi obecnie jedną z najbardziej popularnych metod odnowy skóry. W zależności od jego stężenia powoduje złuszczenie naskórka, które przygotowuje skórę do rewitalizacji i regeneracji. Celem zabiegu z wykorzystaniem kwasu TCA jest intensywne złuszczenie skóry zapewniając jej gładkość, jędrność oraz odświeżenie.
Peeling kwasem TCA – czym dokładnie jest?
Kwas TCA (trójchlorooctowy) to pochodna kwasu octowego. Wykorzystywany jest w różnych stężaniach 20-50%, które zawsze ustala lekarz. Wybór intensywności działania kwasu TCA zależny jest przede wszystkim od efektu jaki chcemy uzyskać. Najczęściej jednak stosuje się stężenie 35%. Nałożenie kilku warstw kwasu TCA, powoduje złuszczenie skóry na całej jej powierzchni oraz wniknięcie związku aż do warstwy brodawkowej skóry właściwiej.
Aplikacja kwasu TCA na skórę powoduje koagulację białek budujących naskórek, co objawia się zbieleniem fragmentów skóry. Po kilku dniach występuje obrzęk oraz zaczerwienienie (rumień). Po 3-6 dniach naskórek samoistnie zaczyna się złuszczać, a po około 2 tygodniach proces złuszczania kończy się. Skóra staje się gładka, rozjaśniona i bardziej jędrna.
Przebieg zabiegu kwasem TCA
Procedura zabiegu wykorzystująca działanie kwasu TCA polega na aplikacji jednej lub kilku warstw preparatu na skórę w celu wymuszenia kontrolowanego oparzenia chemicznego naskórka. Często związane jest to dyskomfortem w postaci wyraźnego pieczenia i swędzenia skóry, co ustępuje w przeciągu kilku minut. Po wykonaniu zabiegu i zmyciu kwasu TCA skóra staje się nieco ciemniejsza i bardziej napięta, po czym zaczyna pękać i łuszczyć się, odsłaniając nowy i świeży naskórek.
Zabieg kwasem TCA o niskich stężeniach zwykle wymaga 2-3 dni regeneracji. Jednak z przypadku wyższych, czas rekonwalescencji jest dłuższy i wynosi 5-7 dni. W celu uzyskania jak najlepszych efektów zalecane jest wykonywanie całej serii zabiegów, która obejmuje 4-8 powtórzeń w odstępach 2-4 tygodniowych.
Efekty
- likwidacji ulegają przebarwienia;
- koloryt skóry zostaje wyrównany;
- blizny ulegają spłyceniu;
- dochodzi do regeneracji skóry;
- zminimalizowane zostają rozstępy;
- zniwelowaniu ulegają zmarszczki;
- pobudzone zostają kolagen i elastyna.
Peeling kwasem TCA – przygotowanie i zalecenia
Zanim zabieg z kwasem TCA zostanie rozpoczęty, należy się do niego odpowiednio przygotować. W tym celu warto:
- 2 tygodnie przed zabiegiem należy stosować preparaty nawilżające skórę;
- nie należy eksponować skóry na działanie promieni UV, ani nie wykonywać innych zabiegów kosmetycznych przed zdecydowaniem się na peeling kwasem TCA;
- po wykonaniu zabiegu należy mocno przestrzegać higieny skóry, a jej oczyszczanie wykonywać tylko delikatnymi preparatami;
- dwa razy dziennie należy stosować krem ochronno-gojący;
- nie wolno zrywać złuszczającego się naskórka, nie zdrapywać strupków, ani nie drapać skóry objętej zabiegiem – takie działanie może spowodować pojawienie się podrażnień, a nawet blizn;
- przez co najmniej miesiąc zabronione jest opalanie skóry oraz korzystanie ze sztucznych źródeł promieniowania UV;
- wykonywanie makijażu zaleca się dopiero po zakończonym procesie złuszczania skóry.
Wskazania
- rogowacenie starcze;
- zmarszczki;
- blizny potrądzikowe;
- przebarwienia skóry;
- wiotkość skóry;
- trądzik grudkowo-krostowy;
- rozstępy;
- fotostarzenie skóry;
- cera palacza.
Przeciwwskazania
- opryszczka;
- ciąża i karmienie piersią;
- skłonność do keloidów (bliznowców);
- menstruacja;
- alergie skórne;
- trądzik różowaty;
- skóra opalona;
- ekspozycja skóry na słońce;
- teleangiektazje;
- zabiegi chirurgiczne w obrębie twarzy;
- łojotokowe, atopowe zapalenie skóry.
Peeling z kwasem TCA – zalety
Peeling kwasem TCA do 20% to produkt bezpieczny i nie wykazuje działania toksycznego. Jest łatwy w aplikacji, nie stanowi wysokiego kosztu, a efekty widoczne są w szybkim czasie.
Peeling z kwasem TCA – wady
Kwas trójchlorooctowy stosowany w wyższych stężeniach może być niebezpieczny. Skutkiem ubocznym jego niewłaściwego stosowania mogą być nawet blizny. Okres rekonwalescencji wynosi 5-7 dni. Przy ekspozycji skóry na słońce istnieje możliwość wystąpienia przebarwień. Podczas zabiegu występuje wyraźny dyskomfort w postaci pieczenia i swędzenia skóry.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
2 Responses
Na szczęścia moja cera nie potrzebuje, aż tak drastycznych zabiegów 🙂
Witam miałem robiony peeling kwasem TCA na brzuchu by zredukować rozstępy. Było to +/- 2 miesiące temu. Do tej pory mam plamę która jest dużo ciemniejsza. Czy on jeszcze zniknie czy to komplikacja po zabiegu.