Tłusta cera po 40

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Tłusta cera po 40. roku życia nie jest tak powszechnym problemem, jak przesuszanie się skóry, jej matowy wygląd, pojawianie się zmarszczek czy utrata jędrności, lecz mimo tego może się pojawić bez względu na wiek. O taką cerę warto odpowiednio zadbać, poświęcając uwagę odpowiedniemu doborowi kosmetyków pielęgnacyjnych. Co warto o niej wiedzieć?

 

Tłusta cera po 40 – przyczyny

Cera tłusta rozpoznawana jest przeważnie w okresie dojrzewania, ponieważ jej głównym czynnikiem ryzyka są nagłe zmiany hormonalne, a właśnie one zachodzą intensywnie w rozwijającym się, dojrzewającym organizmie. Zwłaszcza w przypadku chłopców. Cera tłusta jest natomiast podłożem do pojawiania się zaskórników i zmian trądzikowych w tym wieku, ponieważ chętniej rozwijają się one w zatkanych gruczołach łojowych i w obrębie zaskórników. Zdarza się jednak, że cera tłusta występuje u osób dorosłych, nawet po 40. roku życia, także gdy wcześniej osoby te wcale nie zmagały się z problemem tłustej cery. Wówczas jest to częściej spotykane u kobiet, ponieważ mogą zmagać się one z menopauzą, co ponownie wiąże się z intensywnymi zmianami hormonalnymi, a więc i zwiększoną produkcją łoju. Innymi czynnikami ryzyka cery tłustej po 40. roku życia są:

  • nieodpowiednia dieta, zwłaszcza ta bogata w cukry proste i żywność wysokoprzetworzona;
  • niedobory pokarmowe;
  • przesuszanie skóry twarzy, np. brakiem pielęgnacji, chodzeniem spać w niedomytym makijażu, częstym opalaniem się, co skłania do wzmożonej produkcji łoju skóry w mechanizmie obronnym;
  • silny stres w życiu codziennym;
  • ekspozycja na zanieczyszczenia, np. w miejscu pracy.

Taki problem może też rozwinąć się w przebiegu chorób przewlekłych, zwłaszcza takich jak niedoczynność tarczycy i nadczynność tarczycy, cukrzyca lub schorzenia dermatologiczne.

Jak wygląda cera tłusta?

Cera tłusta, bez względu na wiek, ma charakterystyczny połysk, czasami się świeci. Wynika to z gromadzenia się na jej powierzchni warstwy sebum, produkowanego przez nadaktywne gruczoły łojowe. Taka skóra jest w dotyku po prostu tłusta, szczególnie na nosie, czole i podbródku (tzw. strefa T). Jej ogólny koloryt można określić jako ziemisty. Osoby zmagające się z takim problemem skarżą się na tendencję do tworzenia się zaskórników i wyprysków, jak również na brak świeżości skóry. Praktycznie jedyną jej zaletą jest mniejsza skłonność do występowania widocznych zmarszczek.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Co jest dość charakterystyczne dla cery tłustej, jest ona dość oporna na trwałość kosmetyków do makijażu. Wszelki nałożony makijaż utrzymuje się niekiedy nawet tylko do godziny. Po upływie tego czasu w pierwszej kolejności zauważyć można świecenie się skóry (nawet jeśli nałożony był podkład), po czym znika nałożony rozświetlacz czy róż. Wszystko przez to, że sebum wydzielane przez gruczoły łojowe „zmywa” część makijażu. Warto zaznaczyć, że cera tłusta dość dobrze znosi zimno i wiatr, zaś opalenizna powstaje po ekspozycji na słońce bez poparzeń.

Zobacz również: Co zrobić, żeby twarz się nie świeciła po nałożeniu podkładu?

Tłusta cera po 40 – jak sobie z nią radzić?

Zmagając się z nadmiernym przetłuszczaniem cery po 40, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na szkodliwe nawyki, które mogą nasilać ten problem. Zaleca się więc rezygnację z palenia papierosów i nadużywania alkoholu, dokładne zmywanie makijażu przed położeniem się spać, ograniczanie zbędnego opalania się (zwłaszcza bez zastosowania kremów z filtrami SPF). Dieta powinna być urozmaicona, bogata w witaminy, minerały i antyoksydanty. Jeśli to konieczne, należy wzbogacić ją o suplementację. W kontekście świadomej pielęgnacji podstawowe wytyczne prezentują się następująco:

  • codzienne oczyszczanie skóry twarzy rano i wieczorem, w tym stosowanie peelingów enzymatycznych 1-2 razy w tygodniu;
  • codzienne nawilżanie twarzy i – wbrew pozorom – olejowanie jej raz w tygodniu, ponieważ taka cera musi być odpowiednio nawodniona i zregenerowana, aby przestała obronnie produkować sebum. Uwaga – olej nie może być komedogenny;
  • codzienne stosowanie kremów z filtrem SPF bez względu na porę roku;
  • unikanie nadmiernego pocierania skóry, zarówno na co dzień, jak i podczas jej pielęgnacji (np. suszenia ręcznikiem). Przeciwwskazane są też peelingi mechaniczne, które mogą podrażniać skórę i tym samym nasilać problem przetłuszczania się jej.

Jeśli chcemy poprawić wygląd cery tłustej po 40. przy nałożonym makijażu, warto wykańczać go sypkim pudrem transparentnym, a przy sobie zawsze mieć chusteczki matujące. Można też skorzystać z pomocy doświadczonych kosmetologów. W dzisiejszej ofercie zabiegów pielęgnacyjnych na twarz znaleźć można niezwykle skuteczne propozycje wyrównujące czynność gruczołów łojowych.

Zobacz również: Olejowanie cery tłustej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *