Co zrobić, żeby twarz się nie świeciła po nałożeniu podkładu? Błyszczenie się skóry twarzy, zwłaszcza w strefie T jest bardzo częstym problemem u osób nakładających makijaż. Zazwyczaj pojawia się dopiero po kilku godzinach, jednak u niektórych widać je niemal natychmiast. Z czego to wynika i jak sobie z tym radzić? Oto sprawdzone sposoby.
Świecącą się twarz po podkładzie
Skóra twarzy może u niektórych osób błyszczeć, czyli świecić się po nałożeniu podkładu, co przeważnie wynika z nadprodukcji sebum przez gruczoły łojowe zlokalizowane w obrębie tej okolicy ciała. Jest to zjawisko charakterystyczne zwłaszcza dla osób posiadających cerę tłustą. Wówczas mniejsza lub większa warstwa sebum gromadzi się w największych ilościach na nosie, czole i brodzie. Wykazano, że kluczowymi czynnikami ryzyka cery tłustej są:
- nadmierny stres w życiu codziennym;
- czynniki genetyczne;
- niewłaściwa pielęgnacja skóry twarzy (niedokładne zmywanie makijażu, unikanie systematycznego nawilżania i złuszczania naskórka, stosowanie kosmetyków drażniących i na bazie alkoholu);
- niedobory niektórych witamin.
Cera tłusta częściej występuje również w okresie dojrzewania, ponieważ nad aktywność gruczołów łojowych zwykle koreluje z nagłymi zmianami hormonalnymi w organizmie. W przypadku posiadaczy cery tłustej zastosowanie fluidu lub innego podkładu sprawi, że zaburzone czynnościowo gruczoły łojowe dodatkowo zostaną zapchane kosmetykiem. Sprawi to, że zaczną obronnie produkować jeszcze większą ilość sebum, która zacznie stopniowo przebijać przez podkład i po prostu błyszczeć.
Świecenie się skóry twarzy po nałożeniu podkładu będzie też typowe dla osób nieposiadających cery tłustej, lecz wówczas zjawisko to obserwowane jest znacznie później. Często po kilku godzinach noszenia makijażu. Tutaj przyczyną także jest zapychanie porów, do których nie dochodzi powietrze i które zaczynają produkować sebum w mechanizmie obronnym. Co można z tym robić?
Co zrobić, żeby twarz się nie świeciła po nałożeniu podkładu?
Aby uniknąć świecenia się skóry twarzy po nałożeniu podkładu, przede wszystkim należy zadbać o równowagę czynności gruczołów łojowych i ogólne zdrowie skóry twarzy. Mowa między innymi o unikaniu czynników ryzyka:
- rzuceniu palenia papierosów;
- unikaniu picia alkoholu i spożywania słodyczy;
- unikaniu stresu i nauce radzenia sobie z nim;
- stosowaniu zbilansowanej i urozmaiconej diety bogatej w witaminy.
Kluczowa jest także właściwa pielęgnacja skóry, w szczególności w kontekście systematycznych peelingów do twarzy dwa razy w tygodniu i codziennego nawilżenia. Poniżej znajdują się sprawdzone i bezpieczne sposoby na przeciwdziałanie świeceniu się skóry twarzy po nałożeniu podkładu.
Zobacz również: Jak dobrać podkład do rodzaju skóry?
Pielęgnacja twarzy przed makijażem
Rekomenduje się, aby dzień wcześniej zastosować peeling kwasowy i maseczkę regenerującą. Peeling ma za zadanie złuszczyć martwe komórki naskórka, które w innym razie znajdują się na powierzchni skóry i tworzą na niej swoistą warstwę ochronną. Oznacza to, że są nieprzepuszczalne dla kosmetyków pielęgnacyjnych. Przez co skóra nie będzie odpowiednio nawilżona i odżywiona, a podczas nakładania podkładu pomiędzy nimi może gromadzić się pewne jego część, tworząc efekt marmuru, co nigdy nie jest dobrze widziane. Peeling pozostawiamy na skórze około 10 minut i spłukujemy ciepłą wodą, po czym na tak przygotowaną twarz aplikujemy maskę regenerującą na 10-15 minut. Jej zadaniem jest z kolei silne odżywienie skóry i wyciszenie ewentualnych stanów zapalnych. Co wpływa korzystnie na regulację czynności gruczołów łojowych i nawilżenie skóry. Tak przygotowana cera będzie świetną bazą pod jutrzejszy makijaż.
O pielęgnacji nie należy zapominać również w dniu planowanego makijażu. Gdy rano wstaniemy, najlepiej dokładnie umyć twarz letnią wodą i pianką myjącą. Następnie dokładnie nałożyć na nią krem będący bazą pod makijaż. Może to być zarówno specjalistyczny krem bazowy (na przykład na bazie probiotyków), jak i zwyczajny, stosowany na co dzień krem nawilżający. Następnie odczekujemy 10 minut, jeśli pozwala nam na to grafik dnia, i dopiero wtedy nakładamy pierwsze kosmetyki kolorowe, takie jak właśnie fluid czy bronzer. Wybierając krem, zdecydowanie najlepiej sprawdzą się jednak wszelkie kremy matujące.
Zobacz również: Przygotowanie twarzy pod makijaż
Dobór podkładu
Podczas nakładania makijażu niezwykle ważna jest jakość stosowanych kosmetyków. Świetnie sprawdzą się podkłady i pudry dedykowane posiadaczom cery tłustej. Przykładem jest choćby puder ryżowy o silnym działaniu matującym. Nie tylko zmniejsza aktywność gruczołów łojowych, ale również wyrównuje i wygładza skórę oraz przedłuża trwałość całego makijażu. Równie dobrą propozycją jest coraz popularniejszy puder rozświetlający mozaikowy. Co istotne, jeśli w ciągu dnia zauważymy, że skóra zaczyna się świecić, nie należy bezpośrednio na nią dokładać żadnych podkładów czy pudrów. Spotęguje to jedynie niechciany efekt.
Chusteczki matujące
Jeśli nosimy już makijaż i zauważymy świecenie się skóry, dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po chusteczki matujące, które zmieszczą się w każdej torebce i w każdym plecaku. Wystarczy otworzyć opakowanie takiej chusteczki (zwykle pakowane są one pojedynczo), a następnie przełożyć bezpośrednio do błyszczącej się skóry twarzy. Natychmiast ją zmatowi, przywracając makijażowi estetykę. Produkt zwany jest potocznie bibułkami matującymi.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.