Podrażniona skóra

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Podrażniona skóra wymaga szczególnej pielęgnacji, której głównym celem będzie jej regeneracja i ochrona. Postępowanie zależy od rodzaju czynnika odpowiedzialnego za podrażnienie oraz okolicy ciała, której dotyczy. Najczęściej mamy jednak do czynienie z podrażnieniem skóry twarzy, nóg i rąk.

Podrażniona skóra

Co może spowodować podrażnienie skóry?

Podrażniona skóra twarzy najczęściej wiąże się z obecnością schorzeń dermatologicznych, np. trądziku czy łojotokowego zapalenia skóry. Bardzo często czynnikiem sprawczym jest nieodpowiedni dobór stosowanych kosmetyków, czyli używanie preparatów niedobranych do rodzaju cery. Możliwymi przyczynami podrażnienia skóry bez względu na okolicę ciała są:

Podrażnienia skóry, bez względu na przyczynę, wymagają natychmiastowego postępowania regeneracyjnego.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Podrażniona skóra wymaga specjalnych kosmetyków

Kosmetykami pierwszego wyboru w przypadku podrażnionej skóry są tak zwane dermokosmetyki, czyli preparaty łączące w sobie cechy kosmetyków i farmaceutyków. Innymi słowy, zawierają w swoim składzie związki aktywne, dzięki którym wykazują działanie podobne do preparatów leczniczych, są jednak kosmetykami. Należy zwracać uwagę, aby wybrane kosmetyki posiadały w swoim składzie np.:

Podstawowymi kosmetykami, których potrzebuje podrażniona skóra, są preparaty myjące (pianka, żel) oraz krem nawilżająco-regeneracyjny. Zaleca się 2 razy w tygodniu stosować regenerującą maskę do skóry całego ciała i twarzy.

Jak dbać o podrażnioną skórę?

W przypadku podrażnionej skóry twarzy warto zrezygnować na jakiś czas z nakładania makijażu. Mowa głównie o wszelkich pudrach, fluidach i rozjaśniaczach, czyli produktach nakładanych bezpośrednio na skórę. Można natomiast używać kredki do oczu i szminki. Jeśli podrażnienia pojawiają się po stosowaniu kosmetyków do makijażu, najczęściej konieczne bywa stałe zrezygnowanie z takich produktów.

Jeśli natomiast podrażnienie wiąże się z nieprawidłowym goleniem owłosienia, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:

 • zawsze stosuj maszynkę do golenia jednorazowo;
 • okolicę, którą chcesz ogolić zawsze najpierw dokładnie myjemy;
 • nałóż piankę lub żel do golenia;
 • wykonuj ruchy maszynką w kierunku wzrostu włosków, jeśli nie zauważasz podrażnień, możesz golić się pod włos (występuje jednak większe ryzyko wrastania włosków i podrażnień;
 • po goleniu zmyj piankę lub żel;
 • zastosuj olejek roślinny lub krem ochronny na zgoloną partię ciała.

Dodatkowo zwróć uwagę na codzienną dietę. Aby w jak największym stopniu zapewnić skórze nawilżenie, ochronę i regenerację, należy pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie oraz spożywać produkty bogate w antyoksydanty, minerały i witaminy,są to głównie owoce i warzywa. Dobrym pomysłem będzie suplementacja Spiruliny, koenzymu Q10 czy kolagenu, które poprawiają wygląd i parametry fizjologiczne skóry.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Sybilski A., Skóra – najważniejszy narząd naszego ciała. Dbajmy o nią!, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 8/2012.
 2. Piejko L., Zawodowe kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia u kosmetyczek, Secret Service, 1/2016.
 3. Chomiczewska D., Kieć-Świerczyńska M., Kręcisz B., Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia, część I. Epidemiologia, etiopatogeneza i obraz kliniczny, Medycyna Pracy, 5/2008.
 4. Perry A., Trafeli J., Zapalenie skóry rąk: etiologia, rozpoznanie i leczenie, Dermatologia po Dyplomie, 2/2010.
 5. Pytkowska K., Acrt J., Kosmetyki hipoalergiczne i do cery wrażliwej, Beauty Forum Polska, 6/2008.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *