Olejowanie cery tłustej jest ważnym etapem pielęgnacji wszystkich posiadaczy tego rodzaju skóry, choć mogłoby się wydawać, że w związku z nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe skóry dodatkowe nakładanie na nią oleju nie jest wskazane. Nic bardziej mylnego. Naturalne oleje roślinne tłoczone na zimno mają tendencję do regulacji czynności gruczołów łojowych i intensywnie regenerują skórę. Ważne, aby dobrać produkt indywidualnie do potrzeb skóry.
Olejowanie cery tłustej – na czym polega?
Olejowanie cery przebiega w taki sam sposób, jak w przypadku pielęgnacji pozostałych rodzajów cery (np. cery suchej, cery mieszanej czy cery naczyniowej). Sama czynność ma identyczny przebieg, jednak punktem wiodącym jest tu właściwy dobór oleju. W innym razie możemy doprowadzić do powstawania zaskórników, do których cera tłusta i tak ma zwiększoną tendencję, jak również do wzmożonej produkcji sebum, a nie to jest naszym celem.
Samo olejowanie cery tłustej powinno odbywać się zgodnie z metodą OCM. Ma ona potwierdzoną skuteczność, jest bezpieczna i wygodna. Wybrany olejek lub mieszankę olejów nakładamy na suchą lub lekko wilgotną skórę twarzy. Niewielką ilość delikatnie wmasowujemy w skórę kolistymi ruchami, po czym ścieramy nadmiar olejów za pomocą miękkiej, zwilżonej ciepłą wodą ściereczki. Podczas ścierania olejów należy pamiętać, że nie wykonujemy tego ruchami pocierającymi, lecz nakładając ściereczkę na twarz i czekając. Ciepła woda rozszerzy pory skóry, dzięki czemu składniki aktywne olejów będą mogły skutecznie penetrować skórę. Po kilku minutach, gdy ściereczka wystygnie, płuczemy ją w ciepłej wodzie i powtarzamy całą czynność 2-3 razy. Dopiero wówczas można delikatnie usunąć resztki olejów. Zakończeniem całej procedury jest zmoczenie ściereczki w zimnej wodzie i nałożenie jej na skórę twarzy na około minutę, aby pory mogły się zwęzić.
Alternatywą dla osób mających danego dnia nieco mniej czasu jest aplikacja 2-4 kropel naturalnego olejku na opuszki palców i rozgrzanie ich między nimi, a następnie delikatne wklepanie w skórę twarzy. Jako że większość olejków pozostawia na skórze delikatny połysk, najlepiej wykonywać tę czynność na noc przed pójściem spać. Ewentualnie można zmieszać krople olejku z porcją systematycznie aplikowanego kremu, po czym nakłada się go na skórę tak jak zawsze.
Oleje do cery tłustej
Najlepiej sprawdzające się oleje do cery tłustej to między innymi:
- olej tamanu;
- olej jojoba;
- olej marula;
- olej z pachnotki zwyczajnej;
- olej z pestek malin;
- olej konopny;
- olej z czarnuszki siewnej;
- olej lniany.
Wybór jest więc naprawdę duży. Należy jednocześnie pamiętać, aby nie sięgać po oleje, które w przypadku cery tłustej dadzą wysoce negatywne efekty. Są nimi np. olej z zarodków pszennych, olej krokoszowy, olej z pestek moreli. Mogą mieć działanie komedogenne. O ile świetnie sprawdzą się np. przy cerze dojrzałej lub suchej, tak tutaj ich działanie nie będzie dobrze widziane.
Zobacz również: Olej konopny w kosmetologii.
Olejowanie cery tłustej – dlaczego warto?
Cera tłusta wymaga odżywienia i nawilżenia podobnie jak inne rodzaje skóry. Jest to możliwe za pomocą odpowiednio dobranych olejów. Tak naprawdę skóra przetłuszcza się, ponieważ jej bariera hydro-lipidowa jest zaburzona, w efekcie czego produkuje coraz więcej sebum, aby utrzymać ją w równowadze. Powstaje błędne koło, ponieważ posiadacz takiej cery uporczywie ściera warstwę sebum, zmuszając skórę do jeszcze intensywniejszej jego produkcji. Olejowanie twarzy ma za zadanie odbudować tę barierę i tym samym sprawić, że gruczołu łojowe będą pracować prawidłowo.
Polecane produkty:
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... | |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Jankowiak W., Imielski W., Pachurka J., Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, Kosmetologia Estetyczna, 5/2016.
- Michalak M., Paradowska K., Zielińska A., Możliwości wykorzystania w kosmetologii wybranych olejów roślinnych jako źródła karotenoidów, Postępy Fitoterapii, 1/2018.
- Tyszko M., Pielęgnacja naturalna, Wydawnictwo Natuli, Szczecin 2020.
- Możdżeń K., Barabasz-Krasny B., Szymacha K., Oliwa J., Rośliny wykorzystywane w maskach kosmetycznych, Polish Journal of Cosmetology, 4/2016.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.