Opalenizna

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Opalenizna stanowi obiekt pożądania zarówno u kobiet jak i mężczyzn. W efekcie opalenizna to jednak walka organizmu z promieniowaniem UV.

Opalenizna

Opalenizna

Opalenizna to naturalna reakcja obronna organizmu na działanie promieni UV. Jej obecność na skórze kojarzy się zwykle z intensywnym działaniem słońca oraz nadmierną ekspozycją na jego działanie. Opalenizna bowiem pobudza syntezę witaminy D, która z kolei warunkuje odporność. Należy podkreślić, że w wyniku działania słońca dochodzi do nasilenia produkcji tlenku azotu w organizmie, który powoduje rozszerzenia naczyń krwionośnych zapobiegając nadciśnieniu.

Opalanie i związana z nim opalenizna ma również swoje minusy. Prowadzi bowiem do uszkodzenia łańcucha DNA. Na skutek tego produkuje barwnik – melaninę, który pochłania promienie UV zapewniając skórze ciemniejszy odcień.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Mechanizm powstawania opalenizny

Istnieją dwa różne mechanizmy powstawania opalenizny. Pierwszy z nich wywołuje tzw. szybką opaleniznę na skutek działania promieniowania UVA. W organizmie powstaje wówczas stres oksydacyjny, na skutek czego utlenia się występująca w skórze melanina.

Drugi mechanizm aktywowany jest przez promieniowanie UVB, w wyniku czego dochodzi do wzmożonej produkcji melaniny. Następuje wówczas tzw. opalenizna opóźniona. Wszystko dlatego, że staje się zauważalna dopiero po upływie 2-3 dni. Wykazuje ona większą trwałość (od kilku tygodni do kilku miesięcy).

Alternatywa dla opalenizny słonecznej

Alternatywą dla opalenizny słonecznej jest:

  • samoopalacz lub balsam brązujący – oba produkty nadają skórze ciemniejszego zabarwienia bez obowiązku wystawiania skóry na działanie promieni UV;
  • opalanie natryskowe – polega na pokryciu ciała produktem opalizującym emitowanym ze specjalnego urządzenia. Efekt opalonej skóry widoczny jest od razu.

Jak przedłużyć opaleniznę?

W tym celu należy:

  • nawilżać skórę – po każdej ekspozycji skóry na słońce należy nałożyć balsam lub krem o działaniu nawilżającym;
  • włączyć do diety witaminę A i E oraz kwasy tłuszczowe omega 3 i 6;
  • pod koniec sezonu wakacyjnego warto stosować specjalny bronzer do skóry.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

4 odpowiedzi

  1. Należę do grona osób o bardzo jasnej karnacji, które zwyczajnie nie mogą się opalać. Kiedyś z tym walczyłam, teraz mi to już nie przeszkadza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *