Włosy zniszczone rozjaśnianiem

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Włosy zniszczone rozjaśnianiem to niestety częsty problem związany z samodzielnym lub nieprofesjonalnym zmienianiem koloru włosów z ciemnego na jaśniejszy. Dlatego na tego typu zabiegi należy zapisywać się wyłącznie do doświadczonych fryzjerów pracujących na kosmetykach najwyższej jakości. Co można zrobić, jeśli już jednak doszło do zniszczenia włosów rozjaśniaczem?

Włosy zniszczone rozjaśnianiem

Czy rozjaśniacz niszczy włosy?

Wszelkiego rodzaju rozjaśniacze mają jeden, priorytetowy cel – zmianę zabarwienia koloru włosów. Aby było to możliwe, muszą wpłynąć na strukturę łodygi włosa i odbarwić się, co zazwyczaj jest działaniem mocno agresywnym. Rozjaśniacze w pierwszej kolejności zmiękczają strukturę włosa, naruszają łuski i odchylają je. Dzięki temu składniki aktywne kosmetyków fryzjerskich mogą przeniknąć w głąb włosa i tym samym wpłynąć na jego zabarwienie. Wewnątrz łodygi niszczą naturalny pigment, w efekcie czego włosy po prostu stają się jaśniejsze i gotowe do dalszych zabiegów. Jak można się domyśleć, wszystkie wymienione etapy rozjaśniania destrukcyjnie wpływają na łodygę włosa. Konsekwencją będzie znaczne wysuszenie włosa, który zacznie mieć tendencję do bycia włosem wysokoporowatym. Jeśli dodatkowo rozjaśniacz będzie utrzymywany na włosach zbyt długo lub zostanie nałożony niewłaściwie, zniszczy włos w sposób nieodwracalny.

Zobacz również: Jak rozjaśnić włosy?

Jak zregenerować włosy zniszczone rozjaśnianiem?

Włosy zniszczone rozjaśnianiem niekiedy nie są do odratowania. Wówczas należy rozważyć maksymalne ich skrócenie u fryzjera i odczekanie, aż odrosną na tyle, by zadbać o te zdrowe części. Są to jednak raczej skrajne przypadki, związane z wyjątkowym brakiem umiejętności rozjaśniania włosów (tak zwany spalenie włosów). W wielu sytuacjach można względnie odżywić i zregenerować włosy odpowiednim postępowaniem.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Olejowanie włosów

Jednym ze sposobów intensywniejszej regeneracji jest świadome olejowanie włosów. Przez pojęcie świadome rozumiemy przede wszystkim odpowiedni dobór rodzaju oleju roślinnego do potrzeb i rodzaju włosów. Tutaj należy kierować się przede wszystkim porowatością, choć większość włosów zniszczonych rozjaśnianiem będzie miało porowatość wysoką. Wówczas najlepiej sprawdzają się: olej z czarnuszki siewnej, olej jojoba, olej lniany, olej ze słodkich migdałów. Olejowanie może odbywać się na sucho lub na mokro, najprostsze i najbardziej efektywne jest jednak nałożenie oleju na umyte włosy, pozostawienie go na około pół godziny i zmycie z wykorzystaniem odżywki emolientowej. Oleju nie zmyjemy z włosów zwykłym szamponem – zastosowanie odżywki jest niezbędne. Dopiero później można wykonać właściwe mycie szamponem. Taką czynność zaleca się wykonywać nawet 2 razy w tygodniu, aż do odzyskania względnie dobrej kondycji włosów.

Zobacz również: Jak zmyć olej z włosów?

Delikatne mycie włosów

Chociaż mycie włosów jest czynnością, którą wykonuje się często i systematycznie bez względu na płeć, wciąż zauważa się w jej przebiegu wiele błędów. W teorii jest to czynność niezwykle prosta, jednak w praktyce sporo osób stosuje do niej źle dobrane kosmetyki, zbyt agresywne, z dodatkiem alkoholu, zbyt mocno pociera skórę głowy i tym samym podrażniają, Myję włosy gorącą wodą lub wstępnie osusza je poprzez pocieranie ręcznikiem. Wszystko to zalicza się do klasycznych i podstawowych błędów podczas mycia włosów. Należy więc zwrócić szczególną uwagę, aby stosować wyłącznie delikatne szampony z naturalnym składem, myć skórę głowy, a nie same włosy, po każdym umyciu ich szamponem nałożyć na nie odżywkę lub maskę regenerującą, a na koniec osuszać je przez docisk ręcznika, a nie jego pocieranie. Woda podczas mycia włosów powinna być letnia, jednak nie gorąca. Ostatnie polewanie włosów można wykonać nawet wodą chłodną, aby domknąć łuski włosów.

Włosy zniszczone rozjaśnianiem przede wszystkim źle reagują na wysokie temperatury, które dodatkowo je uszkadzają. Dlatego należy zwrócić uwagę także na unikanie suszenia włosów gorącym nawiewem suszarki oraz na unikanie zabiegów stylizacyjnych z wykorzystaniem lokówki, karbownicy lub prostownicy.

Maska ze Spiruliny na włosy

Spirulina w proszku jest niezwykle uniwersalnym suplementem diety, który z powodzeniem stosować można także w pielęgnacji włosów i ciała. Jej właściwości zostały niejednokrotnie potwierdzone, a oscylują one wokół poprawy kondycji włosów poprzez dostarczenie im niezbędnych składników odżywczych, a także wokół ochrony ich przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Aby móc cieszyć się właściwościami spiruliny, wystarczy zmieszać czubatą łyżkę spiruliny w proszku z łyżką naturalnego miodu pszczelego oraz kilkoma kroplami olejku do włosów wysokoporowatych. Po dokładnym zmieszaniu otrzymamy gęstą masę, którą nakłada się bezpośrednio na włosy i pozostawia na około pół godziny. Następnie całość zmywamy chłodną lub letnią wodą. Spirulinę można zmieszać również ze zwykłą wodą, regulując tym samym gęstość kosmetyku. Wszystko zależy od produktów dostępnych w naszym gospodarstwie domowym. Taką maskę rekomenduje się wykonywać 1-2 razy w tygodniu.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *