Kwas laktobionowy to wielowodorotlenowy, monokarboksylowy kwas cukrowy o niezwykle korzystnych właściwościach dla skóry. Z tego względu znajduje szerokie zastosowanie w dermatologii i kosmetologii, ale nie tylko. Preparaty zawierające kwas laktobionowy mogą być stosowane także latem przy dużym nasłonecznieniu, ich uniwersalność jest więc dużą zaletą.
Charakterystyka kwasu laktobionowego
W budowie strukturalnej omawianego kwasu wyróżnić można grupę kwasu glukonowego o właściwościach przeciwstarzeniowych. To jemu głównie zawdzięczamy tak cenne działanie kwasu laktobionowego (zwanego również kwasem 4-O-alfa-galaktopiranozylo-D-glukonowym). Drugim ważnym składnikiem jest chemicznie obojętna galaktoza, występująca w organizmie człowieka fizjologicznie i wykorzystywana w nim do syntezy glikozoaminoglikanów czy kolagenu. Na skalę przemysłową omawiany kwas można pozyskać metodami syntezy chemicznej bądź elektrochemicznymi.
Zobacz również: Kolagen naturalny – jaki wybrać?
Właściwości kwasu laktobionowego
Podobnie jak inne hydroksykwasy, tak i kwas laktobionowy wykazuje zdolność delikatnego złuszczania naskórka. Nie wywołuje jednak przy tym żadnych reakcji podrażnień. Sprawia to, że świetnie nadaje się do pielęgnacji cery suchej i cery wrażliwej, dla której tak trudno jest dobrać odpowiednie kosmetyki. Udowodniono, że kwas laktobionowy stosowany w odpowiedniej ilości i w odpowiednim stężeniu może:
- przyspieszać procesy gojenia się uszkodzeń skórnych;
- wzmacniać ściany naczyń krwionośnych;
- uelastyczniać skórę;
- poprawiać nawilżenie skóry;
- łagodzić podrażnienia;
- zmniejszać widoczność drobnych zmarszczek mimicznych;
- hamować oksydatywne uszkodzenia tkanek wskutek gromadzenia jonów żelaza;
- łagodzić intensywność objawów trądziku pospolitego.
Działanie tego kwasu opisuje się w dwóch etapach. Na początku (już w krótkim czasie od zastosowania) następuje złuszczenie naskórka, a co się z tym wiąże, oczyszczenie skóry oraz udrożnienie zatkanych ujść gruczołów łojowych. Drugim etapem jest natomiast pobudzenie fibroblastów do produkcji włókien elastynowych i kolagenowych. Dodatkowo miejsce ma stymulacja syntezy glikozaminoglikanów w skórze. Drugi mechanizm obserwuje się po dłuższym czasie regularnego stosowania kwasu laktobionowego.
Kwas laktobionowy bardzo często łączy się z kwasem azelainowym – oba związki wykazują właściwości uzupełniające się wzajemnie. Wykazują dużą tolerancję przez pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS) i innymi chorobami dermatologicznymi i korzystnie wpływają na florę bakteryjną skóry.
Kwas laktobionowy – zastosowanie
Działanie antyoksydacyjne kwasu laktobionowego jest szczególnie korzystne w terapii osób dorosłych, u których występują cechy fotostarzenia skóry. Sprawdzi się u osób ze cerą dojrzałą, suchą, zmęczoną, zniszczoną oraz problematyczna. Także w przebiegu przewlekłych schorzeń dermatologicznych (atopowe zapalenie skóry, trądzik, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, itd.). Jest składnikiem preparatów do skóry naczyniowej, stanowi także bazę do profesjonalnych peelingów wykonywanych w gabinetach kosmetologicznych.
Wskazania do kwasu laktobionowego – wskazania
Wskazaniami do zastosowania preparatów z kwasem laktobionowym są:
- skóra łojotokowa i łojotokowe zapalenie skóry;
- skóra ziemista, szara, przemęczona;
- teleangiektazje;
- trądzik różowaty;
- rozszerzone pory;
- rumień przemijający;
- skóra sucha i odwodniona;
- powierzchowne zmarszczki mimiczne;
- podrażnienia po zabiegach kosmetycznych;
- trądzik pospolity.
Wiele osób decyduje się na użycie preparatów z kwasem laktobionowym celem poprawy ogólnej kondycji skóry.
Kwas laktobionowy – przeciwwskazania
Do przeciwwskazań do użycia kwasu laktobionowego zaliczamy:
- ciążę i okres laktacji;
- atypowe znamiona w okolicy zabiegowej;
- świeże blizny, otarcia i rany w okolicy zabiegowej;
- nowotwory, zwłaszcza czerniak złośliwy;
- czynne infekcje bakteryjne, wirusowe bądź grzybicze;
- ciężkie, powikłane postacie trądziku.
Przed wykonaniem zabiegu z użyciem omawianego kwasu kosmetolog lub dermatolog przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad zdrowotny i dokonuje oględzin skóry.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Warowna M., Kręcisz B., Sobolewska-Samorek A., Hordyjewska A., Rola i działanie kwasu laktobionowego w przebiegu wybranych chorób skórnych, Kosmetologia Estetyczna, 6/2018.
- Sicińska J., Kwasy azelainowy i laktobionowy w leczeniu miejscowym trądziku zwykłego, Dermatologia.
- Wydro D., Kwas laktobionowy i maltobionowy – nowe składniki kosmeceutyków, Dermatologia Estetyczna, 2/2009.