Talasoterapia

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Talasoterapia to popularna i lubiana przez pacjentów forma leczenia, wykorzystująca terapeutyczne właściwości morskiego klimatu. W jego skład wchodzą m.in. piasek, woda czy powietrze. Taka forma leczenia może być stosowana w szczególności przy chorobach układu oddechowego, niedoczynności tarczycy czy przewlekłych dolegliwościach bólowych.

Talasoterapia

Talasoterapia – na czym polega?

Talasoterapia (inaczej: terapia morzem) obejmuje szereg różnych zabiegów wykorzystujących naturalne właściwości prozdrowotne morskiego klimatu. Można zatem powiedzieć, iż w skład talasoterapii wchodzą:

Kompleksowa talasoterapia obejmuje szereg dziedzin medycyny uzdrowiskowej w tym:

  • hydroterapię;
  • klimatoterapię;
  • aerozoloterapię;
  • peloidoterapię;
  • helioterapię;
  • fitoterapię;
  • i wiele innych.

Nie ma złotego standardu postępowania dla każdego pacjenta. Poszczególne metody i zabiegi dobiera się indywidualnie do stanu zdrowia i potrzeb. Jak zatem może wyglądać sesja talasoterapii? Może ona obejmować np. spacery boso po wilgotnym piasku na plaży, brodzenie w wodzie na nadbrzeżu, polewanie ciała wodą morską, a nawet odpoczynek i oddychanie morskim powietrzem. Bardziej zaawansowane zabiegi obejmują wykonywanie okładów z peloidów lub ikry, a także wykonywanie ćwiczeń terapeutycznych na plaży. Należy uważać, aby przed wyjściem nad morze odpowiednio zabezpieczyć swoją skórę i oczy. Niezbędne jest stosowanie kremów z filtrami UV, a także noszenie kapelusza oraz okularów przeciwsłonecznych.

Talasoterapia – wskazania

Podstawowymi wskazaniami do stosowania talasoterapii są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zabiegi z zakresu talasoterapii nierzadko przepisują lekarze – zarówno specjaliści, jak i zajmujący się leczeniem uzdrowiskowym. Popularne miejscowości uzdrowiskowe, w których znajdują się sanatoria nad morzem to: Dziwnówek, Kołobrzeg, Ustka, Sopot, Kamień Pomorski czy Świnoujście.

Talasoterapia – przeciwwskazania

Chociaż talasoterapia ma wiele zalet, nie sprawdzi się u każdego pacjenta. Podstawowymi przeciwwskazaniami są:

W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.

Morze Bałtyckie – specyfika

Dobrze znany jest łagodzący klimat polskiego wybrzeża. Nad Morzem Bałtyckim wieje znacznie silniejszy wiatr, niż na nizinach w głębi kraju. W ciągu dnia wiatr wieje od strony morza, z kolei nocą od lądu. W powietrzu unosi się mnóstwo rozdrobnionych kropelek wody morskiej, zajmując pas o szerokości 300 metrów strefy przybrzeżnej. Powietrze nad Morzem Bałtyckim jest praktycznie wolne od zanieczyszczeń czy alergenów. Znaleźć w nim można bardzo dużą zawartość jodu, bromu, wapnia i magnezu. Ma działanie oczyszczające na drogi oddechowe, ponieważ upłynnia zalegające w nich wydzieliny.

Woda w Morzu Bałtyckim rzadko przekracza 17 stopni Celsjusza. Z tego względu rekomenduje się raczej krótkie kąpiele, ale kilka razy dziennie. Surowcami terapeutycznymi talasoterapii w Morzu Bałtyckim są: bursztyn, gąbki, sól morska, muszle, jedwab morski oraz błoto.

Talasoterapia a dietoterapia

Niektórzy specjaliści włączają do talasoterapii elementy dietoterapii, a dokładniej spożywanie ryb i owoców morza oraz suplementację alg morskich. Są to wartościowe źródła dobrze przyswajalnego białka, składników mineralnych oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny Omega 3 i Omega 6. Większość mieszkańców Polski zmaga się z niedoborami Omega 3 i wielu minerałów, dlatego spożycie tych produktów jest istotne. Dużą zaletą takiej dietoterapii jest fakt, że można stosować ją, nie przebywając nad morzem.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kiełtyka-Dadasiewicz A., Gorzel M., Elementy talasoterapii i możliwości ich rozwoju w kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna, 1/2015.
  2. Kwaśniak M., Litwińska M., Talasoterapia, jako kuracja wykorzystująca dary morza, Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *