Okulary przeciwsłoneczne – w trosce o oczy i skórę wokół nich

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Osoby dbające o kondycję skóry nie wyobrażają sobie lata bez okularów przeciwsłonecznych. Po prostu trzeba je mieć, by możliwie najlepiej zabezpieczyć zarówno narząd wzroku, jak i wrażliwą skórę powiek i kącików oczu. Promieniowanie UV skutecznie utrwala bowiem m.in. „kurze łapki”. Z niebezpieczeństwa, jakie wiążą się z nadmierną ekspozycją na słońce, zdaje sobie sprawę coraz więcej osób. Cześć z nich jednak przy zakupie okularów przeciwsłonecznych popełnia błędy, których lepiej się wystrzegać. Jakich okularów nie kupować, jakie wybrać i gdzie udać się na zakupy? Podpowiadamy.

Okulary przeciwsłoneczne – w trosce o oczy i skórę wokół nich

Ochrona przed promieniami UV

Słońce emituje w naszym kierunku różne rodzaje promieniowania, z czego za szkodliwe dla skóry uznaje się promienie UV. Te zaś mogą mieć trzy typy – rozróżniane po długości fali. Najmniej znaczące dla nas jest promieniowanie UVC, bo po prostu niemal w całości jest wchłaniane przez warstwę ozonową i do powierzchni przenika tylko w niektórych miejscach. Promieniowanie UVB również jest w większości pochłaniane przez słońce, a odpowiada z jednej strony za wakacyjną opaleniznę i syntezę witaminy D, a z drugiej może powodować zmiany nowotworowe.

Najbardziej jesteśmy zatem narażeni na wpływ promieniowania UVA. Zbyt długa ekspozycja na to promieniowanie między innymi uszkadza włókna kolagenowe i powoduje fotostarzenie się skóry. W przypadku narządu wzroku może zaś powodować zaćmę, stany zapalne, uszkodzenia posłoneczne. Oczywistym jest więc, że przed takimi negatywnymi skutkami koniecznie trzeba się odpowiednio zabezpieczyć. „Odpowiednio” jest tu kluczowe.

Cechy okularów przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne to najbardziej powszechny sposób ochrony wzroku przed promieniami UV. Niestety – nie każde z nich chronią, nawet gdy noszą nazwę „przeciwsłonecznych”. Oprócz nazwy muszą bowiem posiadać określone właściwości. Te są regulowane między innymi przez normy unijne, stąd na okularach przeciwsłonecznych powinniśmy szukać znaczka CE.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Powinniśmy także mieć dostęp do podstawowych informacji o okularach, jak model i oznaczenie producenta oraz typ i numer filtra (w skali 1-4, gdzie w polskich warunkach powinno wybierać się filtr kategorii 2 lub 3).

Polecanym typem filtra jest ten opisany jako „UV 400” – oznacza to, że oczy są chronione przed falami promieniowania o długości poniżej 400 nanometrów, czyli UV-A, UV-B i UV-C.
Brak wyżej wspomnianych oznaczeń powinien wywołać w nas podejrzliwość. Tak samo jak inne, mylące formy zapisu, czego przykładem jest polecanie filtra „UV 4000”, który ma być według słów sprzedawców jeszcze skuteczniejszy (nie, nie jest, bo nie istnieje).

Czym skutkuje nietrzymanie się powyższych wskazówek zakupowych? Niestety, nie chodzi tylko o to, że okulary będą nieskuteczne, ale przynajmniej będą (może) dobrze wyglądać. Jeśli szkło okularowe nie ma filtra UV, a jest jedynie ciemniejszej barwy, to szkodliwie wpływa na nasz narząd wzroku. Oczy otwierają się szerzej z uwagi na przyciemnienie, co sprawia, że napływa do nich więcej promieniowania UV…

Gdzie i jakie okulary kupić?

Kwestia „jakie” to przede wszystkim jakość i zgodność z obowiązującymi normami, pozwalającymi zapewnić bezpieczeństwo oczom, a także ochronić przez promieniowaniem UV wrażliwą skórę wokół nich. Natomiast pozostaje jeszcze kwestia tego, jak okulary powinny wyglądać… W tej materii wybór jest olbrzymi. Markowi producenci okularów oferują wiele ich rodzajów, różniących się budową. Klasyczne pilotki, wybierane najczęściej przez mężczyzn, ale chętnie też przez kobiety. Równie klasyczne okulary okrągłe (https://www.wokularach.pl/okulary-przeciwsloneczne-damskie-okragle), których popularność nie mija, chociaż nie zasłaniają tak mocno okolic oczu, jak modele bardziej zabudowane. Okulary owalne i prostokątne, które pasują chyba każdemu i do każdej stylizacji. Modele typowo sportowe, idealne do aktywności fizycznej w lecie i w zimie. Noszące w sobie nutkę retro okulary oversize i kocie oczy (https://www.wokularach.pl/okulary-przeciwsloneczne-kocie), które bez wątpienia przyciągają wzrok. Wybór, powtórzmy, jest olbrzymi i każdy ma możliwość znalezienia czegoś w swoim guście.

By się o tym przekonać, najlepiej odwiedzić sklep internetowy z markowymi okularami przeciwsłonecznymi i korekcyjnymi wOkularach.pl, gdzie znajdziemy wiele modeli chroniących wzrok i budujących atrakcyjny wizerunek.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *