
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Masa perłowa, zwana również macicą perłową, to wewnętrzna, silnie iryzująca warstwa muszli niektórych małżów, np. perłopławów czy łodzików. Składa się głównie z węglanu wapnia. Przede wszystkim ceni się jej walory dekoracyjne, przez co znajduje zastosowanie w jubilerstwie. Równie często wykorzystywana jest w kosmetologii, jako składnik licznych kosmetyków pielęgnacyjnych, zwłaszcza do skóry dojrzałej i problematycznej.
Masa perłowa wypełnia wnętrze muszli niektórych gatunków małżów czy nawet ślimaków. Stanowi organiczno-nieorganiczny materiał kompozytowy, składający się w 90-95% z sześciokątnych płytek z aragonitu. Bardzo twarde i kruche płytki są ściśle uporządkowane tworząc równoległe warstwy. Z kolei bloczki scalone są ze sobą organicznym wypełniaczem, zbudowanym z elastycznych biopolimerów, np. chityny. Sprawia to, że masa perłowa cieszy się wytrzymałością i sprężystością.
Masa perłowa wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe i liftingujące skórę. Regularnie stosowana zmniejsza widoczność bruzd czy zmarszczek mimicznych, a skóra staje się widocznie jędrniejsza. Dzieje się tak, ponieważ aminokwasy i sole mineralne zawarte w tym surowcu pobudzają komórki do produkcji naturalnego kolagenu. Korzystne efekty stosowania masy perłowej zauważa się w przypadku blizn, także tych stwardniałych i przerośniętych. Ponadto kosmetyki z jej dodatkiem przyspieszają gojenie się drobnych ran i zmian skórnych. Zmniejsza się widoczność trądziku, a skóra staje się lepiej odżywiona i ukrwiona. Masa perłowa doskonale sprawdza się w w profilaktyce powstawania rozstępów.
Z masy perłowej można pozyskać proszek perłowy, który ma właściwości rozjaśniające skórę i rozświetlające ją. Jest jednym z podstawowych składników znanych na całym świecie japońskich kosmetyków do pielęgnacji. Nieco rzadziej proszek perłowy dodaje się do past do zębów, zwłaszcza tych wybielających.
Co ciekawe, masa perłowa skutecznie i bezpiecznie pochłania szkodliwe dla zdrowia promieniowanie UV, chroniąc tym samym włosy czy skórę. W efekcie zapobiega powstawaniu tzw. wolnych rodników, które przyczyniają się do starzenia tkanek. Istnieją przesłanki, że sama Kleopatra stosowała tonik z proszkiem perłowym celem ochrony cery przed promieniowaniem słonecznym.
W ostatnich latach na rynku znaleźć można było nowość, suplementy diety z dodatkiem masy perłowej. Ich regularne zażywanie wpływało na poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci, chroniąc organizm przed przedwczesnym starzeniem. Uważa się, że masa perłowa stosowana wewnętrznie ma silne działanie antyoksydacyjne. Usprawnia procesy regeneracyjne organizmu i poprawia metabolizm. Także dzisiaj spotkać można takie suplementy diety, zaliczane są do luksusowych.
W największym stopniu masę perłową wykorzystuje się w jubilerstwie. Znacznie łatwiej w niej rzeźbić niż w tradycyjnych perłach, co czyni ją wszechstronnym i uniwersalnym surowcem. Zgodnie z wierzeniami ezoterycznymi, jest symbolem miłości. Równie często wykorzystuje się ją w produkcji ceramiki i naczyń, np. ekskluzywnych łyżeczek do kawioru, które w przeciwieństwie do tradycyjnych, metalowych łyżeczek nie zmieniają smaku tego przysmaku. Wśród artystów popularnością cieszą się instrumenty z elementami masy perłowej. W praktyce jest ona tak wszechstronnym surowcem, że można ją wykorzystać niemal w każdej branży. Coraz częściej spotyka się ją nawet w stomatologii.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły