Masa perłowa, zwana również macicą perłową, to wewnętrzna, silnie iryzująca warstwa muszli niektórych małżów, np. perłopławów czy łodzików. Składa się głównie z węglanu wapnia. Przede wszystkim ceni się jej walory dekoracyjne, przez co znajduje zastosowanie w jubilerstwie. Równie często wykorzystywana jest w kosmetologii, jako składnik licznych kosmetyków pielęgnacyjnych, zwłaszcza do skóry dojrzałej i problematycznej.
Co to jest masa perłowa?
Masa perłowa wypełnia wnętrze muszli niektórych gatunków małżów czy nawet ślimaków. Stanowi organiczno-nieorganiczny materiał kompozytowy, składający się w 90-95% z sześciokątnych płytek z aragonitu. Bardzo twarde i kruche płytki są ściśle uporządkowane tworząc równoległe warstwy. Z kolei bloczki scalone są ze sobą organicznym wypełniaczem, zbudowanym z elastycznych biopolimerów, np. chityny. Sprawia to, że masa perłowa cieszy się wytrzymałością i sprężystością.
Masa perłowa w kosmetologii
Masa perłowa wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe i liftingujące skórę. Regularnie stosowana zmniejsza widoczność bruzd czy zmarszczek mimicznych, a skóra staje się widocznie jędrniejsza. Dzieje się tak, ponieważ aminokwasy i sole mineralne zawarte w tym surowcu pobudzają komórki do produkcji naturalnego kolagenu. Korzystne efekty stosowania masy perłowej zauważa się w przypadku blizn, także tych stwardniałych i przerośniętych. Ponadto kosmetyki z jej dodatkiem przyspieszają gojenie się drobnych ran i zmian skórnych. Zmniejsza się widoczność trądziku, a skóra staje się lepiej odżywiona i ukrwiona. Masa perłowa doskonale sprawdza się w w profilaktyce powstawania rozstępów.
Z masy perłowej można pozyskać proszek perłowy, który ma właściwości rozjaśniające skórę i rozświetlające ją. Jest jednym z podstawowych składników znanych na całym świecie japońskich kosmetyków do pielęgnacji. Nieco rzadziej proszek perłowy dodaje się do past do zębów, zwłaszcza tych wybielających.
Co ciekawe, masa perłowa skutecznie i bezpiecznie pochłania szkodliwe dla zdrowia promieniowanie UV, chroniąc tym samym włosy czy skórę. W efekcie zapobiega powstawaniu tzw. wolnych rodników, które przyczyniają się do starzenia tkanek. Istnieją przesłanki, że sama Kleopatra stosowała tonik z proszkiem perłowym celem ochrony cery przed promieniowaniem słonecznym.
Suplementy diety z masą perłową
W ostatnich latach na rynku znaleźć można było nowość, suplementy diety z dodatkiem masy perłowej. Ich regularne zażywanie wpływało na poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci, chroniąc organizm przed przedwczesnym starzeniem. Uważa się, że masa perłowa stosowana wewnętrznie ma silne działanie antyoksydacyjne. Usprawnia procesy regeneracyjne organizmu i poprawia metabolizm. Także dzisiaj spotkać można takie suplementy diety, zaliczane są do luksusowych.
Inne wykorzystanie masy perłowej
W największym stopniu masę perłową wykorzystuje się w jubilerstwie. Znacznie łatwiej w niej rzeźbić niż w tradycyjnych perłach, co czyni ją wszechstronnym i uniwersalnym surowcem. Zgodnie z wierzeniami ezoterycznymi, jest symbolem miłości. Równie często wykorzystuje się ją w produkcji ceramiki i naczyń, np. ekskluzywnych łyżeczek do kawioru, które w przeciwieństwie do tradycyjnych, metalowych łyżeczek nie zmieniają smaku tego przysmaku. Wśród artystów popularnością cieszą się instrumenty z elementami masy perłowej. W praktyce jest ona tak wszechstronnym surowcem, że można ją wykorzystać niemal w każdej branży. Coraz częściej spotyka się ją nawet w stomatologii.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Jankowiak W., Imielski W., Pachurka J., Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, Kosmetologia Estetyczna, 5/2016.
- Kucia M., Surowce kosmetyczne pochodzenia morskiego w talasoterapii, Kosmetologia Estetyczna, 6/2017.