Masa perłowa

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Masa perłowa, zwana również macicą perłową, to wewnętrzna, silnie iryzująca warstwa muszli niektórych małżów, np. perłopławów czy łodzików. Składa się głównie z węglanu wapnia. Przede wszystkim ceni się jej walory dekoracyjne, przez co znajduje zastosowanie w jubilerstwie. Równie często wykorzystywana jest w kosmetologii, jako składnik licznych kosmetyków pielęgnacyjnych, zwłaszcza do skóry dojrzałej i problematycznej.

Masa perłowa

Co to jest masa perłowa?

Masa perłowa wypełnia wnętrze muszli niektórych gatunków małżów czy nawet ślimaków. Stanowi organiczno-nieorganiczny materiał kompozytowy, składający się w 90-95% z sześciokątnych płytek z aragonitu. Bardzo twarde i kruche płytki są ściśle uporządkowane tworząc równoległe warstwy. Z kolei bloczki scalone są ze sobą organicznym wypełniaczem, zbudowanym z elastycznych biopolimerów, np. chityny. Sprawia to, że masa perłowa cieszy się wytrzymałością i sprężystością.

Masa perłowa w kosmetologii

Masa perłowa wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe i liftingujące skórę. Regularnie stosowana zmniejsza widoczność bruzd czy zmarszczek mimicznych, a skóra staje się widocznie jędrniejsza. Dzieje się tak, ponieważ aminokwasy i sole mineralne zawarte w tym surowcu pobudzają komórki do produkcji naturalnego kolagenu. Korzystne efekty stosowania masy perłowej zauważa się w przypadku blizn, także tych stwardniałych i przerośniętych. Ponadto kosmetyki z jej dodatkiem przyspieszają gojenie się drobnych ran i zmian skórnych. Zmniejsza się widoczność trądziku, a skóra staje się lepiej odżywiona i ukrwiona. Masa perłowa doskonale sprawdza się w w profilaktyce powstawania rozstępów.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Z masy perłowej można pozyskać proszek perłowy, który ma właściwości rozjaśniające skórę i rozświetlające ją. Jest jednym z podstawowych składników znanych na całym świecie japońskich kosmetyków do pielęgnacji. Nieco rzadziej proszek perłowy dodaje się do past do zębów, zwłaszcza tych wybielających.

Co ciekawe, masa perłowa skutecznie i bezpiecznie pochłania szkodliwe dla zdrowia promieniowanie UV, chroniąc tym samym włosy czy skórę. W efekcie zapobiega powstawaniu tzw. wolnych rodników, które przyczyniają się do starzenia tkanek. Istnieją przesłanki, że sama Kleopatra stosowała tonik z proszkiem perłowym celem ochrony cery przed promieniowaniem słonecznym.

Suplementy diety z masą perłową

W ostatnich latach na rynku znaleźć można było nowość, suplementy diety z dodatkiem masy perłowej. Ich regularne zażywanie wpływało na poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci, chroniąc organizm przed przedwczesnym starzeniem. Uważa się, że masa perłowa stosowana wewnętrznie ma silne działanie antyoksydacyjne. Usprawnia procesy regeneracyjne organizmu i poprawia metabolizm. Także dzisiaj spotkać można takie suplementy diety, zaliczane są do luksusowych.

Inne wykorzystanie masy perłowej

W największym stopniu masę perłową wykorzystuje się w jubilerstwie. Znacznie łatwiej w niej rzeźbić niż w tradycyjnych perłach, co czyni ją wszechstronnym i uniwersalnym surowcem. Zgodnie z wierzeniami ezoterycznymi, jest symbolem miłości. Równie często wykorzystuje się ją w produkcji ceramiki i naczyń, np. ekskluzywnych łyżeczek do kawioru, które w przeciwieństwie do tradycyjnych, metalowych łyżeczek nie zmieniają smaku tego przysmaku. Wśród artystów popularnością cieszą się instrumenty z elementami masy perłowej. W praktyce jest ona tak wszechstronnym surowcem, że można ją wykorzystać niemal w każdej branży. Coraz częściej spotyka się ją nawet w stomatologii.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jankowiak W., Imielski W., Pachurka J., Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, Kosmetologia Estetyczna, 5/2016.
  2. Kucia M., Surowce kosmetyczne pochodzenia morskiego w talasoterapii, Kosmetologia Estetyczna, 6/2017.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *