Brak apetytu w ciąży

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Brak apetytu w ciąży jest rzadziej spotykany niż nadmierny apetyt i występowanie tzw. zachcianek. Jeśli natomiast utrzymuje się przez dłuższy czas, może doprowadzić do niedoborów pokarmowych, co z kolei jest już zagrożeniem dla rozwijającego się płodu. Długo utrzymujący się brak apetytu warto skonsultować z ginekologiem.

Brak apetytu w ciąży

Brak apetytu w ciąży – przyczyny

Brak apetytu w ciąży dotyczy głównie I trymestru, gdzie jest objawem dość powszechnym. Wiąże się ze zmianami hormonalnymi, które wpływają na wystąpienie uporczywych nudności, a nawet wymiotów. Ciało kobiety zmienia się, dostosowując do zagnieżdżenia zarodka i jego rozwoju w pierwszych tygodniach życia płodowego. To wszystko zaś sprawia, że ciężarna nie odczuwa większego głodu. Zmaga się z przykrymi dolegliwościami początku ciąży. Pod koniec III trymestru brak apetytu może natomiast wiązać się z silnym stresem przed zbliżającym się terminem porodu.

Brak apetytu występujący przez cały okres ciąży może mieć przyczyny patologiczne, wymagające pilnej diagnostyki i leczenia. Są to m.in.: jadłowstręt psychiczny, cukrzyca w ciąży, przyjmowanie niektórych leków (jako skutek uboczny), depresja w ciąży, zaburzenia odżywiania występujące jeszcze przed zajściem w ciążę i wiele innych.

Jadłowstręt w ciąży

Bardzo poważnym problemem klinicznym, który może wystąpić u kobiet ciężarnych, jest jadłowstręt psychiczny. Jego objawami charakterystycznymi wyłącznie dla ciężarnych są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • brak apetytu i spożywanie zbyt małej liczby kalorii w stosunku do dziennego zapotrzebowania;
 • udawanie, że nie jest się w ciąży lub ukrywanie ciąży w obawie, że inni zwrócą uwagę na przyrost masy ciała;
 • obciskanie brzucha ciasną odzieżą;
 • domaganie się cięcia cesarskiego w 8. miesiącu ciąży celem profilaktyki naturalnego przyrostu masy ciała w ostatnich tygodniach ciąży;
 • doświadczanie silnych wewnętrznych konfliktów związanych z potrzebą utrzymania masy ciała a poczuciem odpowiedzialności za rozwijające się dziecko;
 • usilne dążenie po porodzie do jak najszybszego odzyskania masy ciała sprzed ciąży.

Takie przypadki wymagają przede wszystkim konsultacji z psychiatrą, ponieważ na szali znajduje się życie nienarodzonego jeszcze dziecka.

Brak apetytu w ciąży – zagrożenia

Ciąża jest okresem, w którym wzrasta zapotrzebowanie energetyczne organizmu – i to nie tylko na podstawowe składniki pokarmowe, jakimi są białka, węglowodany i tłuszcze, ale przede wszystkim na witaminy i składniki mineralne. Ich dostarczenie stanowi jeden z podstawowych elementów prawidłowego przebiegu ciąży, wpływający na poród i połóg (w tym laktację). Jeśli konsekwencją braku apetytu jest spożywanie przez ciężarną nieodpowiedniej liczby kalorii i niedostateczna podaż składników odżywczych, skutki dla rozwijającego się płodu mogą być opłakane. Do najczęściej występujących zalicza się m.in.:

 • samoistne poronienia;
 • porody przedwczesne;
 • zaburzenia neurologiczne, w tym związane z niezamknięciem się cewy nerwowej;
 • anemię i niedożywienie noworodka;
 • zbyt niską masę dziecka i niski wynik w skali Apgar;
 • wzrost ryzyka chorób przewlekłych u dziecka w późniejszym wieku, np. cukrzyca, alergia, zaburzenia trawienia;
 • słaba odporność noworodka.

Wzrasta także ryzyko wad wrodzonych, w tym rozszczepów podniebienia i anomalii anatomicznych.

Brak apetytu w ciąży – domowe sposoby

Jeśli brak apetytu w ciąży wynika ze zmian hormonalnych i dotyczy I trymestru, kobieta ciężarna powinna jak najwięcej odpoczywać, aby poprawić swój komfort w tym czasie. Powinna popijać drobnymi łykami herbatę z dodatkiem imbiru – jest on bezpieczny dla ciężarnych i działa silnie przeciwwymiotnie, łagodząc nudności. Składnikami o podobnym działaniu, które można wprowadzić do diety, są także: cytryna, migdały oraz liście malin. Dieta powinna być lekkostrawna, aby nie nasilać nudności. Jeśli natomiast brak apetytu wiąże się ze stresem lub problemami emocjonalnymi, nieoceniona będzie pomoc psychoterapeuty. Wszelkie choroby występujące w przebiegu ciąży należy natomiast leczyć przyczynowo.

Aby przeciwdziałać brakowi apetytu w ciąży, warto postawić na atrakcyjne, dobrze doprawione dania. Sprawdzi się też regularna aktywność fizyczna – najlepiej zajęcia dla kobiet w ciąży, które dodatkowo przygotują do porodu, jednak jeśli pojawiają się ku temu przeciwwskazania, wystarczą spacery, a nawet samo przebywanie na świeżym powietrzu. Apetyt może pobudzać naturalna żywność probiotyczna, w tym maślanki, kefiry czy ogórki kiszone.
Chcąc uniknąć niedoborów pokarmowych (tym bardziej mając na uwadze wzrost zapotrzebowania na niektóre składniki), kobieta ciężarna nie może zapominać o świadomej suplementacji przez cały okres trwania ciąży. Powinna przyjmować przede wszystkim: kwas foliowy, witaminę B2, witaminę B6 i witaminę B1, witaminę E, kwasy tłuszczowe Omega 3 (zwłaszcza DHA) oraz jod.



Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Zaburzenia nastroju w czasie ciąży i po porodzie, Szkockie wytyczne SIGN, 2012.
 2. Pietrzak B., Seremak-Mrozikiewicz A., Marciniak B., Witek A., Leszczyńska-Gorzelak B., Niedokrwistość z niedoboru żelaza w położnictwie i ginekologii, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 3/2016.
 3. Cichecka-Wilk M., Pregoreksja – jadłowstręt psychiczny kobiet w ciąży, Studia Edukacyjne, 62/2021.
 4. Stachowiak G., Właściwa podaż witamin i mikroelementów w ciąży – ciągle aktualny problem, Ginekologia Praktyczna, 3/2009.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *