
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Połóg to okres po ciąży i porodzie, w którym anatomiczne, funkcjonalne i morfologiczne zmiany ciążowe stopniowo ustępują, a wszystkie parametry fizjologiczne wracają do stanu sprzed ciąży. Na ogół połóg trwa do 6 – 8 tygodni, jednak jego długość jest kwestią indywidualną. To właśnie w jego trakcie należy zwrócić szczególną uwagę na higienę osobistą i odpoczynek.
Połóg rozpoczyna się w momencie urodzenia łożyska, co jest ostatnim etapem porodu. W tym okresie pracę podejmują ponownie jajniki i uaktywnia się gruczoł sutkowy, przygotowując ciało kobiety do laktacji. Macica ulega inwolucji, czyli ponownie zmniejsza swoje rozmiary do tych sprzed ciąży. Czas trwania połogu jest różny, mówi się, że trwa 6-8 tygodni – tyle czasu powinna dać sobie świeżo upieczona mama na całkowitą regenerację, jednak także po zakończeniu 2 miesięcy należy szczególnie o siebie dbać.
W trakcie połogu mogą pojawiać się skurcze macicy, które wynikają z jej stopniowego obkurczania się. To fizjologiczne zjawisko, którym nie należy się przejmować. Kobiety mogą odczuwać również silne napięcie w podbrzuszu, które z każdym dniem staje się mniej wyczuwalne. Skurcze te nasilają się podczas karmienia piersią, ponieważ czynność powoduje wydzielanie oksytocyny – hormon ten pobudza macicę do skurczów.
Kolejnym objawem typowym dla połogu jest ból krocza i dyskomfort odczuwany w tych okolicach. Tym większy, im więcej powikłań miało miejsce podczas porodu. Mowa między innymi o nacięciu krocza czy jego pęknięciu. Ból wynika z nadmiernego rozciągnięcia tkanek i mięśni. Należy pamiętać, że przez pierwszych kilka tygodni po porodzie kobieta ma wyjątkowo osłabione mięśnie dna miednicy. Zaparcia, przewlekły kaszel czy dźwiganie cięższych przedmiotów może skutkować obniżaniem się narządów rodnych, nietrzymaniem moczu i innymi dysfunkcjami.
Wyróżniamy kilka rodzajów połogu:
Po połogu warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który oceni stan mięśni dna miednicy i przeprowadzi terapię w odniesieniu do uzyskanych wyników. W znacznej większości kobiety zmagają się z osłabionym dnem miednicy, co wymaga wprowadzenia terapii manualnej i indywidualnie dobranego treningu. Kobiety pragnące wrócić do aktywności fizycznej lub chcące pozbyć się rozejścia mięśnia prostego brzucha również powinny skorzystać z pomocy specjalisty.
Uznaje się, że podczas połogu oraz przez pierwsze miesiące, gdy kobieta karmi piersią, nie jest skłonna do poczęcia potomstwa. O ile w połogu rzeczywiście szanse są minimalne (kobieta wciąż dochodzi do siebie, więc nie ma ochoty na współżycie, ponadto jajniki nie rozpoczęły jeszcze w pełni pracy), o tyle podczas karmienia piersią w kolejnych tygodniach nie można mówić o pełnym bezpieczeństwie. Karmienie piersią stymuluje produkcję oksytocyny, która chroni przed zajściem w ciążę, jednak po zakończeniu karmienia jej ilość w organizmie spada, a kobieta ponownie staje się płodna.
Zabezpieczeniem nie jest również współżycie bezpośrednio po zakończeniu karmienia piersią, ponieważ plemniki pozostają w drogach rodnych przez kilka dni. Mogą więc zapłodnić komórkę jajową w dowolnym momencie, gdy organizm kobiety będzie na to gotowy.
Macica od razu po porodzie zaczyna się oczyszczać. Wydala resztki śluzu i błony, zwane powszechnie odchodami połogowymi. Najbardziej obfite krwawienie zaczyna się w pierwszej dobie po porodzie, w kolejnych dniach także występuje krwawienie, które przypomina krwawienie menstruacyjne. W wydzielinie mogą pojawiać się skrzepy. Wraz z kolejnymi dniami wydzielina przybiera barwę różową, a następnie brązową. Po kilkunastu dniach staje się śluzowata, wręcz przeźroczysta. Odchody połogowe są wydalane zwykle do końca 4. tygodnia połogu.
W 3.-4. dniu połogu bardzo często pojawia się tzw. baby blues, czyli depresja dnia trzeciego. Może trwać od kilkunastu godzin do kilkunastu dni, dotyczy nawet do 85% kobiet po porodzie. Świeżo upieczone mamy znacznie intensywniej odczuwają wszystkie emocje, są wrażliwe i płaczliwe, zagubione, przytłoczone odpowiedzialnością za nowe życie. Są również wyjątkowo zmęczone i bez energii. Wszystko to wynika z nagłych zmian hormonalnych i stabilizuje się w kolejnych dniach.
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły