Nudności

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Nudności to inaczej nieprzyjemne, ale bezbolesne i subiektywne odczucie potrzeby zwymiotowania. Na ogół są wynikiem dolegliwości żołądkowo-jelitowych, jednak mogą wskazywać również na poważne dolegliwości i choroby, w tym również odnoszące się do ośrodkowego układu nerwowego czy układu sercowo-naczyniowego. Przewlekłe nudności powinny być wskazaniem do wizyty u lekarza.

Nudności

Czym są nudności?

To naturalna reakcja organizmu na różnego rodzaju bodźce zewnętrzne i wewnętrzne (zarówno fizjologiczne, jak i patologiczne). Nudnościom często towarzyszą inne objawy wegetatywne, związane zwłaszcza z pobudzeniem układu przywspółczulnego. Są to:

Po okresie nudności następuje niezależna od woli reakcja trzewna (fala przeciwperystaltyczna) i motoryczna (skurcze mięśni brzucha, klatki piersiowej i przepony) powodująca wymioty.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przyczyny nudności

Nudności są sygnałem, że nie wszystko w organizmie człowieka przebiega prawidłowo, choć nie zawsze. Do najczęstszych patologicznych przyczyn tego zjawiska zaliczamy:

Wśród przyczyn fizjologicznych zazwyczaj w pierwszej kolejności myślimy o ciąży. To jeden z typowych objawów pierwszego trymestru, będący konsekwencją licznych zmian hormonalnych. Pozostałymi przyczynami nudności, niezwiązanymi z chorobami czy dolegliwościami, są: nadmierny stres, trema, obrzydzenie, strach. Wiele osób doświadcza nudności wskutek obserwowania krwi lub nawet przed niewielkimi zabiegami. Dlatego tak istotne jest rozpoznanie przyczyn nudności i określenie, czy są one patologiczne czy fizjologiczne.

Co na nudności?

Jeśli nudności wynikają z chorób i schorzeń, konieczne jest ich leczenie przyczynowe. Ono zaś może obejmować farmakoterapię lub postępowanie chirurgiczne. Często wystarczy sięgnąć po domowe sposoby, aby szybko pozbyć się tego przykrego uczucia. Leczenie objawowe można stosować zawsze, jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Przede wszystkim warto rozłożyć posiłki w ciągu dnia, aby tym samym zmniejszyć ciśnienie w żołądku. Porcje muszą być niewielkie i lekkostrawne. Wskazane jest wypijanie dużej ilości płynów, głównie niegazowanej wody mineralnej i naparów ziołowych (mięta, rumianek, szałwia). Napary powinny być lekko przestudzone, aby wysoka temperatura nie podrażniała błon śluzowych dróg pokarmowych. Do codziennej diety warto włączyć banany, imbir, krakersy oraz suszone owoce.

Nudności nasilane są przez kawę, alkohol, kwaśne soki czy nikotynę, z wszystkich należy całkowicie zrezygnować. Zgodnie z wierzeniami medycyny ludowej, marchew zawiera dużo błonnika i beta-karotenu, które wiążą toksyny w jelicie i przyczyniają się do szybkiego zmniejszenia nudności. Kolejnym istotnym aspektem jest świeże powietrze, idealnym rozwiązaniem na nudności jest powolny, spokojny spacer na świeżym powietrzu lub dokładne przewietrzenie mieszkania.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom I, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Kalinka-Warzocha E., Warzocha K., Zasady profilaktyki nudności i wymiotów indukowanych chemioterapią i radioterapią u chorych leczonych z powodu nowotworów układów krwiotwórczego i chłonnego, Hematologia, 4/2014.
  3. Mokrowiecka A., Małecka-Panas E., Nudności i wymioty, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 4/2010.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *