Aktywność fizyczna jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, przedłużania wysokiej jakości życia oraz dbania o dobre samopoczucie i urodę. Powinna towarzyszyć człowiekowi każdego dnia, bez względu na stan zdrowia. Najważniejsze, aby prawidłowo dobrać częstotliwość, intensywność i rodzaj wysiłku do aktualnych możliwości organizmu.
Co to aktywność fizyczna?
Przez pojęcie „aktywność fizyczna” należy rozumieć różnego rodzaju zajęcia związane z ruchem i aktywizacją mięśni szkieletowych, powodujące wydatek energetyczny wyższy niż w spoczynku. Jest to więc zarówno zwykły, spokojny spacer, jak i jazda na rowerze, taniec czy intensywny trening siłowy. Aktywnością jest również maraton oraz ćwiczenia przeciwzakrzepowe wykonywane w pozycji leżącej u pacjentów, którzy nie są w stanie podnieść się z łóżka. Dlatego tak dużą wagę przykłada się do prawidłowego doboru rodzaju aktywności. Ruch powinien jednak stanowić istotny element życia u każdego.
Czy aktywność fizyczna jest ważna?
Rola aktywności fizycznej w życiu każdego człowieka bez względu na wiek czy płeć jest wyjątkowo istotna, zwłaszcza w prewencji chorób cywilizacyjnych. Wykazano, że brak systematycznych ćwiczeń fizycznych stanowi przyczynę rozwoju co najmniej 20 chorób przewlekłych. Wysiłek fizyczny powoduje korzystne zmiany w układzie ruchu:
- zwiększa masę i siłę mięśniową;
- wzmacnia i stabilizuje stawy;
- zwiększa zakres ruchomości stawów;
- wzmacnia przyczepy, ścięgna i więzadła;
- zapobiega zwyrodnieniom stawów i ich kontuzjom;
- podtrzymuje prawidłową mineralizację kości;
- zapobiega i koryguje wady postawy, a w przypadku bólu;
- zmniejsza zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów.
Korzyści odnotowuje się jednak również we wszystkich innych układach organizmu, nie tylko w aparacie kostno-stawowo-mięśniowym. Wykazano, że systematyczna aktywność:
- wzmacnia odporność;
- poprawia czynność mięśnia sercowego, zwiększając jego wydolność, a więc jednocześnie prowadząc do lepszego ukrwienia i dotlenienia całego ustroju;
- dodaje energii, przeciwdziała zmęczeniu, senności i zaburzeniom snu;
- reguluje gospodarkę hormonalną;
- poprawia samopoczucie, zmniejsza ryzyko depresji (a jeśli już wystąpi, zmniejsza intensywność je objawów) i wahań nastroju;
- opóźnia wystąpienie demencji, choroby Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych;
- poprawia przekaźnictwo nerwowe, wspiera gojenie się struktur nerwowych;
- wpływa korzystnie na libido oraz na płodność;
- reguluje masę ciała, przeciwdziała nadwadze i otyłości.
I wiele innych. Prawidłowo dobrana aktywność ma same zalety, bez żadnych wad. Jest niezastąpiona i wręcz obowiązkowa. Na szczęście staje się coraz popularniejsza w dzisiejszych czasach – coraz więcej osób decyduje się na systematyczne treningi lub chętnie próbuje zupełnie nowych aktywności w wolnym czasie.
Prawidłowy poziom aktywności fizycznej
Dla zdrowia i dobrego samopoczucia WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) rekomenduje wszystkim dorosłym co najmniej od 150 do 300 minut umiarkowanej aktywności tygodniowo lub 75–150 minut ćwiczeń o dużej intensywności. Osoby z chorobami przewlekłymi powinny skonsultować się z fizjoterapeutą lub doświadczonym trenerem personalnym, który dobierze ćwiczenia do możliwości organizmu, aby codzienny ruch był przyjemny, skuteczny oraz bezpieczny. Już zwykłe ćwiczenia i spacery wykonywane regularnie będą miały pozytywne skutki dla zdrowia. Przykładowo badania pokazują, że spacerowanie 2,5 godziny tygodniowo może zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych. Poziom aktywności powinien być znacznie wyższy u dzieci i młodzieży. Jednak również seniorzy nie mogą postawić na bierny tryb życia. Dzięki ruchowi jesień ich życia przebiegnie w możliwie najlepszym zdrowiu i sprawności.
Polecane produkty:
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Maszorek-Szymala A., Aktywność fizyczna i jej wpływ na rozwój dzieci i młodzieży w wybranych badaniach ankietowych, Aktywność ruchowa ludzi w różnym wieku, nr (49–52) 1–4/2021.
- Biernat E., Aktywność fizyczna w życiu współczesnego człowieka, 2014.