
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Anemia (inaczej: niedokrwistość) to choroba, która może mieć wiele przyczyn, jednak zawsze wiąże się z obniżeniem stężenia hemoglobiny oraz masy erytrocytów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Najczęściej mamy do czynienia z anemią z niedoboru żelaza. Diagnostyką i leczeniem choroby zwykle zajmuje się lekarz hematolog.
Przyczyną anemii może być krwotok, wskutek którego doszło do znacznego ubytku krwinek czerwonych. Nadmierne krwawienie nie zawsze wiąże się jednak z doznanym urazem ciała. Może bowiem dotyczyć także kobiet, które zmagają się z obfitymi miesiączkami. Mają one problem z utrzymaniem prawidłowego stężenia hemoglobiny. Inną częstą przyczyną anemii jest niedobór żelaza, co może mieć następujące przyczyny:
Innymi możliwymi przyczynami anemii są:
Poważną chorobą dziedziczną jest również anemia sierpowata, przekazywana w sposób autosomalny recesywny. Powoduje mutację genu odpowiedzialnego za kodowanie hemoglobiny.
U kobiet ciężarnych bardzo często diagnozuje się przejściową anemię, która (nieleczona i w zależności od stopnia) bywa groźna zarówno dla matki, jak i dla rozwijającego się płodu. Dzieje się tak, ponieważ organizm kobiety ciężarnej musi wyprodukować aż 20-30% więcej krwi, aby mogła ona przez pępowinę i łożysko docierać do dziecka. Znacznie wzrasta zapotrzebowanie kobiet przede wszystkim na kwas foliowy, żelazo i witaminę B12. Po zajściu w ciążę często kobiety nie zmieniają codziennej diety, co zwiększa ryzyko ewentualnych niedoborów. Uważa się, że anemia w ciąży dotyczy nawet do 40% kobiet spodziewających się dziecka.
Obraz kliniczny różni się nieco w zależności od rodzaju anemii i czynnika, który ją spowodował. Najczęściej mamy styczność z anemią z niedoboru żelaza. Charakterystycznymi jej objawami są:
Przy anemii sierpowatej do powyższych objawów dołączają dodatkowo:
W zależności od poziomu hemoglobiny wyróżnia się 4 stopnie nasilenia anemii.
Im mniej hemoglobiny, tym cięższą postać przybiera choroba:
Na podstawie powyższej klasyfikacji lekarz podejmuje decyzje dotyczące dalszego leczenia. Poziom hemoglobiny można natomiast szybko sprawdzić za pomocą morfologii krwi.
W przypadku anemii należy wdrożyć leczenie przyczynowe, choć nie zawsze jest ono możliwe. Przy niedokrwistości z niedoboru żelaza wdraża się odpowiednią farmakoterapię (leki lub suplementy diety w zależności od nasilenia choroby), a także wzbogaca dietę o produkty spożywcze bogate w ten pierwiastek oraz w witaminy z grupy B. Wskazane jest spożycie wątróbki, ryb i wędlin, produktów zbożowych oraz warzyw. Leczenie anemii z niedoboru żelaza może trwać nawet wiele miesięcy, a po uzyskaniu oczekiwanych parametrów krwi w dalszym ciągu należy dbać o odpowiednią, zbilansowaną dietę.
Jeżeli jednak anemia ma inne podłoże i nie wynika z niedoborów żelaza, lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu leków stymulujących erytropoezę (proces, podczas którego powstają czerwone krwinki). Inaczej wygląda leczenie w przypadku anemii sierpowatej, na którą nie ma skutecznej terapii przyczynowej. Podstawą są tutaj transfuzje krwi, antybiotykoterapia i farmakoterapia zwiększająca elastyczność erytrocytów.
![]() |
Spirulina + Żelazo
Spirulina to naturalna alga, która uzupełnia niedobory ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Uzupełniona została w organicznie wiązane, naturalne żelazo. Dzięki takiemu połączeniu ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły