Anemia (inaczej: niedokrwistość) to choroba, która może mieć wiele przyczyn, jednak zawsze wiąże się z obniżeniem stężenia hemoglobiny oraz masy erytrocytów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Najczęściej mamy do czynienia z anemią z niedoboru żelaza. Diagnostyką i leczeniem choroby zwykle zajmuje się lekarz hematolog.
Anemia – przyczyny
Przyczyną anemii może być krwotok, wskutek którego doszło do znacznego ubytku krwinek czerwonych. Nadmierne krwawienie nie zawsze wiąże się jednak z doznanym urazem ciała. Może bowiem dotyczyć także kobiet, które zmagają się z obfitymi miesiączkami. Mają one problem z utrzymaniem prawidłowego stężenia hemoglobiny. Inną częstą przyczyną anemii jest niedobór żelaza, co może mieć następujące przyczyny:
- dieta uboga w żelazo;
- znaczna utrata krwi;
- zwiększone zapotrzebowanie na żelazo, np. w przebiegu ciąży lub niektórych chorób;
- zaburzenia wchłaniania w przewodzie pokarmowym.
Innymi możliwymi przyczynami anemii są:
- niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego;
- niedobór czynnika Castle’a;
- przewlekłe choroby zapalne;
- przedwczesny rozpad erytrocytów (tzw. anemia hemolityczna);
- nieprawidłowe funkcjonowanie szpiku kostnego (tzw. anemia aplastyczna);
- zaburzenia w metabolizmie żelaza lub w budowie hemu (tzw. anemia syderoblastyczna);
- przewlekłe choroby układu pokarmowego, np. choroba Leśniowskiego-Crohna lub zespół złego wchłaniania.
Poważną chorobą dziedziczną jest również anemia sierpowata, przekazywana w sposób autosomalny recesywny. Powoduje mutację genu odpowiedzialnego za kodowanie hemoglobiny.
Anemia w ciąży
U kobiet ciężarnych bardzo często diagnozuje się przejściową anemię, która (nieleczona i w zależności od stopnia) bywa groźna zarówno dla matki, jak i dla rozwijającego się płodu. Dzieje się tak, ponieważ organizm kobiety ciężarnej musi wyprodukować aż 20-30% więcej krwi, aby mogła ona przez pępowinę i łożysko docierać do dziecka. Znacznie wzrasta zapotrzebowanie kobiet przede wszystkim na kwas foliowy, żelazo i witaminę B12. Po zajściu w ciążę często kobiety nie zmieniają codziennej diety, co zwiększa ryzyko ewentualnych niedoborów. Uważa się, że anemia w ciąży dotyczy nawet do 40% kobiet spodziewających się dziecka.
Anemia – objawy
Obraz kliniczny różni się nieco w zależności od rodzaju anemii i czynnika, który ją spowodował. Najczęściej mamy styczność z anemią z niedoboru żelaza. Charakterystycznymi jej objawami są:
- bladość powłok skórnych;
- utrata apetytu;
- apatia i senność;
- tachykardia;
- bóle głowy i zawroty głowy;
- wzmożona męczliwość;
- osłabienie i przewlekłe zmęczenie;
- łamliwość paznokci.
Przy anemii sierpowatej do powyższych objawów dołączają dodatkowo:
- puchnięcie stóp i dłoni;
- częste infekcje, szczególnie spowodowane pneumokokami;
- stany zapalne stawów, szczególnie stawów palców;
- owrzodzenia na nogach.
W zależności od poziomu hemoglobiny wyróżnia się 4 stopnie nasilenia anemii.
Stopnie nasilenia anemii
Im mniej hemoglobiny, tym cięższą postać przybiera choroba:
- 10-12 g/dl u kobiet oraz 10-13,5 g/dl u mężczyzn – anemia łagodna;
- 8-9,9 g/dl – anemia umiarkowana;
- 6,5-7,9 g/dl – anemia ciężka;
- poniżej 6,5 g/dl – anemia zagrażająca życiu.
Na podstawie powyższej klasyfikacji lekarz podejmuje decyzje dotyczące dalszego leczenia. Poziom hemoglobiny można natomiast szybko sprawdzić za pomocą morfologii krwi.
Anemia – leczenie
W przypadku anemii należy wdrożyć leczenie przyczynowe, choć nie zawsze jest ono możliwe. Przy niedokrwistości z niedoboru żelaza wdraża się odpowiednią farmakoterapię (leki lub suplementy diety w zależności od nasilenia choroby), a także wzbogaca dietę o produkty spożywcze bogate w ten pierwiastek oraz w witaminy z grupy B. Wskazane jest spożycie wątróbki, ryb i wędlin, produktów zbożowych oraz warzyw. Leczenie anemii z niedoboru żelaza może trwać nawet wiele miesięcy, a po uzyskaniu oczekiwanych parametrów krwi w dalszym ciągu należy dbać o odpowiednią, zbilansowaną dietę.
Jeżeli jednak anemia ma inne podłoże i nie wynika z niedoborów żelaza, lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu leków stymulujących erytropoezę (proces, podczas którego powstają czerwone krwinki). Inaczej wygląda leczenie w przypadku anemii sierpowatej, na którą nie ma skutecznej terapii przyczynowej. Podstawą są tutaj transfuzje krwi, antybiotykoterapia i farmakoterapia zwiększająca elastyczność erytrocytów.
Polecane produkty:
Spirulina + Żelazo
Spirulina to naturalna alga, która uzupełnia niedobory ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Uzupełniona została w organicznie wiązane, naturalne żelazo. Dzięki takiemu połączeniu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Lipiński P., Starzyński R., Styś A., Staroń R., Gajowiak A., Niedokrwistość na tle niedoboru żelaza w diecie, Problemy Nauk Biologicznych, 3/2014.
- Janczak M., Janczak A., Anemia z niedoboru żelaza u dzieci – o czym warto pamiętać, Nowa Pediatria, 4/2019.
- Khalid N., Iqbal R., Journal of Biomedical Engineering Research, International Scientific Peer Reviewed Journals, 1/2019.