Bromelaina

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Bromelaina to enzym roślinny, który pochodzi z ananasa. Jego głównym zadaniem jest niszczenie wiązań peptydowych, co równoznaczne jest z tym, że uczestniczy w trawieniu białka. Ponadto ułatwia rozkład lipidów oraz skrobi, co wpływa na częste wykorzystywanie go w terapiach odchudzających.

Bromelaina

Bromelaina

Bromelaina należy do grupy proteaz, a więc związków, które powodują podziały łańcuchów aminokwasów (peptydów). Dzięki temu bromelainę wykorzystuje się jako:

  • peeling enzymatyczny – przeznaczony jest dla skór wrażliwych, naczyniowych, ponieważ eksfoliacja enzymami należy do delikatnych metod złuszczania naskórka. Doskonale sprawdza się również w pielęgnacji cery trądzikowej, ponieważ nie potęguje stanów zapalnych;
  • preparat antycellulitowy – bromelaina występująca w kosmetykach na redukcję cellulitu wspomaga cyrkulację krwi, a także powierzchownie złuszcza naskórek wpływając na jędrność i elastyczność skóry;
  • produkt przyspieszający gojenie się ran – produkty zawierające bromelainę stosowane na rany czy oparzenia goją się dwa razy szybciej dzięki jej właściwościom przeciwzapalnym i regenerującym;
  • środki wzmacniające naczynia krwionośne – wykorzystywana w kremach lub maściach wzmacnia ściany naczyń zapobiegając powstawaniu teleangiektazji.

Należy podkreślić, że bromelaina stanowi mieszankę różnych enzymów. Oprócz proteaz zawiera się również fosfatazę, glukozydazę, peroksydazę oraz celulazę. Bromelaina najczęściej występuje w formie suplementu diety, proszku lub kremu.

Właściwości bromelainy

Bromelaina posiada wszechstronne właściwości pielęgnacyjne oraz lecznicze. Należy do nich m.in. przyspieszanie procesu gojenia się ran, zmniejszanie obrzęków oraz dolegliwości bólowych związanych z urazami mechanicznymi mięśni. Ponadto pomocna jest również w przyspieszaniu leczenia oparzeń oraz ran innego pochodzenia. Należy podkreślić, że bromelaina korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy dzięki właściwościom zmniejszającym zlepianie się płytek krwi. Z tego względu bardzo często wykorzystywana jest w profilaktyce osób zagrożonych chorobą wieńcową lub zakrzepicą.

Bromelaina przyczynia się również do zmniejszenia gęstości śluzu, który zalega w płucach. W związku z tym może skutecznie zmniejszać uciążliwe objawy astmy lub zapalenia oskrzeli.

Chętnie wykorzystywana jest również przez sportowców, ze względu na pozytywny wpływ na stawy oraz mięśnie. Dodatkowo chroni przed urazami oraz wykazuje działanie przeciwzapalne, co charakterystyczne jest dla aktywnego trybu życia. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym wspomaga leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).

Kolejną ważną cechą bromelainy jest wspieranie pracy układu immunologicznego. Aktywuje bowiem odpowiednie białka w celu zwalczania infekcji, zaś w przypadku stresu oksydacyjnego obniża poziom tych białek, które wywołują stan zapalny w organizmie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Oprócz tego korzystnie wpływa na funkcje jelit. Hamuje bowiem produkcję płynów jelitowych, co odgrywa znaczącą rolę w przypadku biegunki.

W zakresie pielęgnacyjnym bromelaina:

Zobacz również: Jak rozjaśnić przebarwienia?

Bromelaina – skutki uboczne

Należy zaznaczyć, że skutki uboczne bromelainy występują bardzo rzadko, choć mogą pojawić się w przypadku zewnętrznej suplementacji. Zjawisko to dotyczy szczególnie osób wrażliwych, wykazujących alergię na ananasy lub ze skłonnością do podrażnień skóry.

Do najczęstszych objawów działań niepożądanych zalicza się:

Wskazówka

Bromelaina to związek wspomagający procesy odchudzania. Usprawniając proces lipolizy ułatwia redukcję tkanki tłuszczowej. Mimo to przed jej zastosowaniem warto wiedzieć, że efekty nie będą widoczne natychmiast. W celu lepszego przyswojenia bromelainy, należy ją przyjmować na pusty żołądek, minimum godzinę przed posiłkiem.

Dawkowanie bromelainy

Dawkowanie bromelainy zaleca się w granicach  540-180 mg/dobę. Również przy mniejszych dawkach bromelaina jest bezpieczna i dobrze tolerowana.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *