Kwas salicylowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kwas salicylowy jest jedną z najpopularniejszych metod walki z trądzikiem pospolitym. Czym się charakteryzuje oraz jakie przynosi efekty? Poznajmy bliżej działanie kwasu salicylowego.

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy – czym jest?

Kwas salicylowy należy do grupy beta-hydroksykwasów (BHA). Został wyodrębniony z kory wierzby i naturalnie występuje w roślinach wpływając na regulację ich wzrostu oraz procesów kwitnienia. Jego syntetyczna forma z kolei posiada postać białego proszku. Główne właściwości kwasu salicylowego to:

  • działanie przeciwbakteryjne;
  • działanie przeciwgrzybicze;
  • działanie przeciwzapalne.

Kwas salicylowy występuje w różnych stężeniach. Kosmetyki z zawartością kwasu o stężeniu 1-2 % wspomagają leczenie trądziku, z kolei o stężeniu 10-20 % wykazują działanie keratolityczne (złuszczające).

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kwas salicylowy – działanie

Kwas salicylowy posiada szerokie spektrum działania. Dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu w bardzo łatwy sposób przenika przez warstwę sebum i wnika do mieszków włosowo-łojowych. Dzięki temu kwas salicylowy wykorzystywany i polecany jest osobom o cerze tłustej i cery trądzikowej. Przy jego systematycznym stosowaniu zwężają się pory skóry, redukują zaskórniki oraz regulowana jest praca gruczołów łojowych.

Poprzez działanie złuszczające kwas salicylowy poprawia wygląd i strukturę skóry. Działanie to zapobiega procesom keratynizacji naskórka, czyli nawarstwianiu się martwych jego warstw, co prowadzi do zaczopowania ujść mieszków włosowych.

Dzięki właściwościom złuszczającym kwas salicylowy przygotowuje skórę na przyjęcie składników aktywnych np. w formie maski. Oznacza to, że zwiększa się tzw. penetracja skóry na substancje czynne. Stosowanie kwasu salicylowego wpływa także na odnowę skóry. Udowodnione jest także delikatne działanie redukujące blizny.

Efekty działania kwasu salicylowego na skórę

  • niwelacja zaskórników;
  • spłycenie blizn;
  • regeneracja i odnowa naskórka;
  • usunięcie martwego naskórka;
  • odblokowanie porów skórnych;
  • przygotowanie skóry do aplikacji substancji czynnych.

Kwas salicylowy – objawy niepożądane

W niektórych przypadkach kwas salicylowy może wywołać nadmierne łuszczenie się skóry, pieczenie, swędzenie i rumień. Są to jednak zmiany chwilowe, które ustępują po kilkunastu minutach.

Kwas salicylowy – efekty i częstotliwość zabiegów

Pierwsze efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. Odczuwalne jest wówczas odświeżenie cery, jej wygładzenie oraz zwiększone napięcie, co daje efekt liftingu skóry. Wyraźne efekty uzyskuje się jednak po przeprowadzeniu całej serii zabiegów, która obejmuje 5-8 powtórzeń wykonywanych co 14 dni.

Wskazania

PrzeciwwskazaniaPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Bardzo ciekawe informacje. Właśnie zaczęłam serię zabiegów kwasami u mojej kosmetyczki, jestem już po dwóch. Mam początkujące stadium trądziku różowatego, więc na razie miałam mieszankę kwasów migdałowego i azelainowego, a następna wizyta już po świętach będzie właśnie kwasem salicylowym. Ciekawa jestem, czy pomoże na moją dolegliwość. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *