
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Co jeść na piękne włosy? To pytanie często zadajemy sobie kiedy kosmyki stają się słabe, suche i rozdwojone. Zwykle te niekorzystne zmiany zauważalne są po zimie, kiedy były poddawane niekorzystnym czynnikom środowiska zewnętrznego.
Zwiększone wypadanie włosów spowodowane jest głównie stanem zdrowia naszego organizmu. Do najczęstszych przyczyn zalicza się:
Aby poprawić kondycję włosów oraz zapobiegać ich wypadaniu warto sprawdzić stan zdrowia wykonując podstawowe badania diagnostyczne. Kolejnym ważnym krokiem jest zastosowanie odpowiedniej suplementacji oraz prowadzenie zdrowej i zbilansowanej diety.
Bez względu na to, czy w codziennym menu będą towarzyszyły nam suplementy ważne, aby w diecie skoncentrować się na przyjmowaniu:
Należy podkreślić, że cynk stanowi element budulcowy mieszka włosowego. W związku z tym w sytuacji jego niedoboru miejsce, w którym przyczepia się włos zostaje osłabione. Efektem tego jest wypadanie i utrata włosów. Ponadto cynk odgrywa znaczącą rolę w produkcji DNA i RNA. Jest to niezbędne w prawidłowym podziale komórek mieszków włosowych, co przekłada się na lepszy wzrost włosów. Oprócz tego cynk wpływa na utrzymanie właściwego poziomu gospodarki hormonalnej, co również warunkuje ich kondycję.
Siarka z kolei wzmacnia macierz włosa oraz zwiększa jej odporność na uszkodzenia, częste farbowanie, nadmierną ekspozycję na słońce czy suszenie gorącym powietrzem.
Istotny dla kondycji włosów jest również krzem. Jego związki uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, zwiększają elastyczność naskórka, a także włókien kolagenowych i elastynowych w skórze właściwej. Z kolei miedź warunkuje syntezę melaniny (naturalnego barwnika skóry oraz włosów), którego celem jest utrzymywanie ciemnego koloru włosów.
Bardzo ważną witaminą w poprawie kondycji włosów jest biotyna (witamina B7). Wykazuje bowiem ogromny wpływ na wygląd kosmyków. Mowa tu przede wszystkim o metabolizmie skóry głowy, dlatego też korzystnie oddziałuje na korzenie włosów oraz wzrost ich łodygi. Ponadto spowalnia proces produkcji łoju skórnego poprzez bezpośrednie działanie na gruczoły łojowe skóry głowy (łojotok przyczynia się do wypadania włosów). Dodatkowo biotyna wspomaga pracę tarczycy, której zaburzone funkcje również objawiają się utratą włosów.
Kwas foliowy natomiast uczestniczy w budowie czerwonych krwinek, które odpowiedzialne są za dostarczanie tlenu oraz innych składników odżywczych do komórek budujących włos.
Wyciąg z bambusa zawiera dużą ilość składników odżywczych (witamin oraz minerałów). Szczególnie młode pędy stanowią największe w naturze źródło krzemu (zawiera aż 75% krzemionki). Należy wiedzieć, że wyciąg z bambusa działa osłonowo na łodygę włosa oraz wzmacnia ich pasemka. Ponadto spowalnia ich wypadanie oraz starzenie się. Pędy bambusowe zawierają flawonoidy, których zadaniem jest wymiatanie z organizmu szkodliwych wolnych rodników i tym samym spowalnianie procesów starzenia się całego organizmu.
Skrzyp polny to kolejny naturalny produkt pochodzenia roślinnego, który wykazuje pozytywny wpływ na wygląd włosów. Podobnie jak bambus zawiera krzem, dzięki któremu zmniejszone zostaje zjawisko ich wypadania. Należy zaznaczyć, że skrzyp polny słynie z dużych ilości łatwo rozpuszczalnej oraz przyswajalnej krzemionki, która bezpośrednio oddziałuje na ich strukturę.
Pokrzywa również wykazuje pozytywny wpływ na wygląd naszych włosów. Szczególnie polecana jest włosom wykazującym skłonność do nadmiernego przetłuszczania się. Oddziałuje bezpośrednio na cebulkę włosa zapobiegając wypadaniu.
Składniki odżywcze w postaci witamin, minerałów czy ziół można stosować w codziennej diecie, ale również w formie suplementów diety. Połączenie obu tych rozwiązań może przynieść jeszcze lepsze efekty – poprawie ulegnie nie tylko kondycja włosów, ale również skóry oraz paznokci.
![]() |
Mgiełka kolagenowa do włosów
Mgiełka kolagenowa zawiera wyłącznie naturalny kolagen. Jest to czynna forma przeznaczona do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Mocno odżywia, regeneruje i sprawia, włosy stają się gęstsze. Zastosowanie unikalnej formuły mgiełki kolagenowej sprawia, że ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły