
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Bambus w kosmetyce znalazł bardzo szerokie zastosowanie, a wszystko dzięki swoim nieocenionym właściwościom pielęgnacyjnym. Poznajmy gdzie chętnie jest wykorzystywany oraz jakie działanie możemy zawdzięczać bambusowi.
Bambus to roślina pochodząca z Azji, która posiada drewniejące łodygi i stanowi prawdziwy przysmak misiów panda. Drzewo bambusowe wykorzystywane jest w m.in. przemyśle meblowym, jak również w dziedzinie jaką jest kosmetologia. Ze względu na swoje cenne składniki odżywcze stosowany jest w wielu kosmetykach pielęgnacyjnych.
Drzewo bambusowe to źródło wielu cennych związków, do których należą:
Ze względu na szeroką gamę składników aktywnych bambus wpływa wielokierunkowo, zarówno na wygląd naszej skóry, włosów jak i całego ciała.
Wyciąg z bambusa podkręca metabolizm, czego efektem jest zgrabna sylwetka. Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej oraz wspomaga naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn. Działanie to sprawiło, że roślina chętnie wykorzystywana jest w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji ciała o działaniu drenującym i wyszczuplającym.
Ze względu na obecność krzemionki, która wykazuje zdolność zatrzymywania wilgoci, bambus doskonale nawilża i odżywia skórę. Jego działanie wykorzystywane jest w kremach do pielęgnacji twarzy, z przeznaczeniem szczególnie do cery suchej i cery mieszanej.
Dzięki krzemionce bambus wzmacnia strukturę włosów oraz regeneruje te słabe i łamiące się. Ponadto przywraca im połysk oraz sprężystość. Z tego względu bardzo często spotkać go można w szamponach, maskach oraz odżywkach.
Flawonoidy zawarte w bambusie wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, a także wpływają na zmniejszenie ich kruchości i przepuszczalności. Działanie to skutecznie zapobiega ich pękaniu i rozszerzaniu się.
Oprócz właściwości typowo pielęgnacyjnych, bambus odgrywa ważną rolę w fizjoterapii. Odpowiednio przygotowane pałeczki bambusowe wykorzystywane są w masażu relaksacyjnym. Występuje kilka rodzajów pałeczek bambusowych, które różnią się miedzy sobą rozmiarem, dzięki czemu można nimi masować różne części ciała. Masaż bambusem doskonale odpręża, pomaga w redukcji cellulitu, modeluje sylwetkę, usprawnia krążenie krwi i limfy oraz zmniejsza dolegliwości bólowe i napięcie mięśni.
Spoglądając na szereg właściwości drzewa bambusowego okazuje się, że można znaleźć go w recepturach wielu preparatów. Oprócz działania nawilżającego, występuje także jako składnik kosmetyków przeciwsłonecznych ze względu na zdolność pochłaniania promieni UVA i UVB. Obecne w nim flawonoidy, oprócz wzmacniania ścian naczyń krwionośnych, wykazują działanie antyoksydacyjne, dlatego bambus chętnie wykorzystywany jest w kosmetykach anti-aging dla cer dojrzałych.
Zobacz również: Kosmetyki anti-aging – składniki aktywne.
Kosmetyki bazujące na działaniu drzewa bambusowego to nie tylko preparaty do pielęgnacji cery w postaci kremów. Są to również żele pod prysznic, peelingi, pianki oczyszczające, szampony, maski i odżywki do włosów, a także balsamy i masła do ciała o działaniu antycellulitowym i wyszczuplającym. Dużą zaletą tego rodzaju kosmetyków jest ochrona skóry przed działaniem promieni UV.
Jak się okazuje, bambus stanowi składnik wielu preparatów kosmetycznych. Posiada właściwości nawilżające, regenerujące, antycellulitowe, a także wyszczuplające. Ponadto doskonale odświeża, oczyszcza skórę, poprawia metabolizm organizmu oraz chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Warto więc posiadać tego rodzaju kosmetyk.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły