Farbowanie włosów – rodzaje

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Farbowanie włosów to jedna z najłatwiejszych metod uzyskania nowego koloru kosmyków. Mimo że zabieg bardzo często wykonuje się w profesjonalnych salonach fryzjerskich, niektóre z Pań decydują się na samodzielną zmianę ich wyglądu. Bez względu na sposób koloryzacji, przystępując do zmiany koloru swoich kosmyków, warto zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami w tym temacie.

Farbowanie włosów - rodzaje

Farbowanie włosów

W koloryzacji włosów bardzo ważny jest wybór odpowiedniego koloru farby. Kwestię tę warto skonsultować z własnym fryzjerem, ponieważ specjalista w tej dziedzinie będzie w stanie podpowiedzieć jaki odcień będzie pasował do koloru naszej skóry oraz typu urody. Decydując się jednak na samodzielne farbowanie należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że zdjęcia zawarte na opakowaniach produktów koloryzujących posiadają charakter typowo poglądowy. W związku z tym efekt końcowy zabiegu będzie zależał przede wszystkim od obecnego koloru włosów.

Rodzaje farbowania włosów

Aktualnie wyróżnia kilka podstawowych technik koloryzacji włosów. Należ do nich:

  • klasyczne farbowanie;
  • baleyage;
  • sunlight;
  • ombre;
  • sombre;
  • flamboyage;
  • piksele;
  • ecaille.

1. Klasyczne farbowanie włosów.

Klasyczne farbowanie włosów oferowane jest przez każdy salon fryzjerski, ze względu na dużą popularność. Zabieg klasycznej koloryzacji jest stosunkowo szybki i nie wymaga od fryzjera znajomości zaawansowanych metod farbowania. Obejmuje on:

  • całkowite pokrycie kolorem;
  • farbowanie włosów siwych;
  • wykonanie pasemek z wykorzystaniem foli w przypadku włosów długich lub czepka, jeśli mamy do czynienia z włosami krótkimi;
  • koloryzację ton w ton czyli pogłębienie naturalnego koloru włosów lub nadanie im ciepłych refleksów.

2. Baleyage.

Technika ta polega na rozświetleniu tylko niektórych partii włosów. Baleyage sprawia, że włosy zyskują większą objętość oraz blask. Podstawową różnicą pomiędzy tą techniką, a zwykłymi pasemkami jest fakt, że wykonywany jest on farbą zbliżoną do obecnego koloru włosów. Podczas zabiegu wykonuje się cienkie i delikatne pasemka, gdzie z kolei te tradycyjne są grube i mocno kontrastują z pozostałymi kosmykami.

3. Sunlight.

Metodę sunlight poleca się w szczególności osobom, które posiadają naturalnie ciemną barwę włosów. Sunlight pogłębia kolor jednolitych barw, które występują tylko na brzegach i końcówkach niektórych pasemek, zaś inne poddawane są rozjaśnieniu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

4. Ombre.

Ombre czyli tzw. tonowa koloryzacja, polega na stopniowym rozjaśnianiu włosów (od ciemniejszych u nasady głowy do jaśniejszych na samych końcach). Co ważne, ombre wykonywane jest w różnych odcieniach i tonacjach, które dobierane są indywidualnie zarówno do potrzeb jak i typu urody każdej klientki.

5. Sombre.

Metoda bardzo podobna do ombre. Różnicą jest jednak to, że efekt jest nieco łagodniejszy i bardziej naturalny. Technikę sombre poleca się głównie na lato, ponieważ łagodne pasemka przypominają efekt włosów delikatnie muśniętych słońcem. W przypadku sombre rozjaśnienie nie musi dotyczyć wyłącznie końcówek włosów, jak ma to miejsce przypadku ombre. Sombre powoduje, że włosy stają się bardziej gęste i zdrowsze.

6. Flamboyage.

Flamoboyage to wielowymiarowe pogłębianie koloru. Dokładnie dobrane kolory stosowane w przypadku tej metody dają efekt naturalnych włosów. W tego rodzaju koloryzacji wykorzystuje się specjalne taśmy, do których przylegają pasemka włosów. Następnie nakłada się na nie odpowiednio dobrane odcienie farby. Flamboyage należy do najbardziej skomplikowanych metod koloryzacji.

7. Ecaille.

To najnowszy trend w zabiegach farbowania włosów. Przypomina on nieco baleyage kryjący w sobie kolory złotego blondu, kasztana, mahoniu, czekolady oraz miodowego blondu. Ecaille uwarunkowany jest doborem ciepłych odcieni do koloru cery.

8. Piksele.

Wykonanie pikseli polega na farbowaniu włosów fragmentami, w taki sposób, aby efekt końcowy przypominał komputerowe piksele. Mogą występować one w różnych wariantach kolorystycznych oraz w różnych kształtach geometrycznych.

Na jaki kosmetyk koloryzujący się zdecydować?

W przypadku samodzielnego farbowania włosów istnieje szeroki wybór produktów koloryzujących. Należy do nich m.in:

  • szamponetka – najmniej trwały kosmetyk koloryzujący. Z tego względu poleca się go głównie osobom chcącym wypróbować danych kolor lub pozbyć się go stosunkowo szybko. Efekt umalowanych włosów wystarcza na około 6-8 myć głowy;
  • krem koloryzujący – efekty utrzymują się przez kilka tygodni – choć zależne jest to od częstotliwości mycia włosów (producent określa go na 28 myć). Plusem tego rodzaju produktów jest fakt, że zmywa się z włosów w sposób równomierny, nie pozostawiając nieestetycznych plam lub odrostów;
  • farba – to najbardziej trwały rodzaj kosmetyków koloryzujących, ponieważ wnikają one głęboko w strukturę włosa. Z tego względu należą jednak do preparatów, które w największym stopniu niszczą kosmyki. Z czasem u nasady głowy pojawiają się odrosty, które należy ponownie odpowiednio zafarbować.

Czy farbowanie włosów wymaga specjalnego przygotowania?

Jeśli kosmyki są suche i zniszczone warto na początku zadbać o ich regenerację i nawilżenie. Wskazane jest także podcięcie rozdwajających się końcówek, co również wpłynie na poprawę ich wyglądu. Jeśli natomiast planujemy wykonać zabieg trwałej ondulacji, należy zrobić 10 dniową przerwę zanim zostanie wykonane farbowanie.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

2 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *