Pieprzyki na ciele

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pieprzyki na ciele występują u niemal każdego człowieka w mniejszych lub większych ilościach. Zazwyczaj nie są powodem do niepokoju, wręcz dodają uroku. Jednak nierzadko zdarza się, że pieprzyki mają charakter nowotworowy lub są wskazaniem do ich chirurgicznego wycięcia. Właśnie dlatego należy bacznie obserwować wzrost i wygląd pieprzyków, a w razie wątpliwości regularnie kontrolować je u dermatologa.

Pieprzyki na ciele

Pieprzyki na ciele – skąd się biorą?

Pieprzyki, a także znamiona i piegi, powstają wskutek nierównomiernego rozkładu pigmentu skórnego zwanego melaniną. Główną przyczyną tego zjawiska jest ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne bez wcześniejszego zabezpieczenia. Mowa głównie o promieniowaniu UVB, które wykazuje działanie pobudzające w stosunku do melanocytów (komórek syntezujących barwnik). Promieniowanie UVB jest znacznie lepiej wchłaniane przez skórę jasną, dlatego osoby o jasnej karnacji są szczególnie narażone na powstawanie pieprzyków, a nawet zmian nowotworowych skóry.

Udowodniono, że niektóre pieprzyki bywają związane z uwarunkowaniami genetycznymi. Dzieci mogą już urodzić się z nimi, a wraz z dalszym rozwojem pieprzyki zwiększają swoje pole. Mimo tego znaczna większość tego typu przebarwień ma charakter nabyty. Częstotliwość ich występowania wzrasta w okresie dojrzewania, na co wpływ mają zmiany hormonalne.

Zobacz również: Nowotwory złośliwe skóry.

Niebezpieczne pieprzyki na ciele

Bardzo ważne jest, aby odróżnić pieprzyki patologiczne od tych fizjologicznych. Fizjologiczne posiadają jednolity kolor i strukturę, zwykle nie wystając w dużej mierze poza płaszczyznę skóry. Przede wszystkim na ich przebiegu nie znajdziemy pęknięć czy nierówności. Posiadają barwę brązową lub ciemnobrązową, niemal czarną. Nowotwory skóry stanowią aż do 75% wszystkich rozpoznawanych nowotworów złośliwych, dlatego warto konsultować z dermatologiem wszystkie podejrzane zmiany.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Pieprzyki patologiczne zazwyczaj posiadają nieregularny kształt, nierówne brzegi i niejednolite zabarwienie. Przykładowo mogą mieć ciemniejsze brzegi i jaśniejszy środek (bądź odwrotnie) lub chropowatą strukturę. Obserwacji należy poddać pieprzyki, które znacznie wystają poza powierzchnię ciała. Na zmiany nowotworowe mogą wskazywać następujące cechy:

  • krwawienie z pieprzyka;
  • nagłe powiększanie się pieprzyka;
  • nagła zmiana powierzchni pieprzyka z gładkiej i równej na wypukłą.

Należy pamiętać, że raz na jakiś czas warto udać się na kontrolę do dermatologa nawet mimo braku niepokojących z wyglądu zmian skórnych. To ważne, ponieważ wiele zmian nowotworowych nie posiada wymienionych wyżej, charakterystycznych cech patologicznych.

Usuwanie pieprzyków na ciele

Nierzadko pieprzyki na ciele usuwane są ze względów estetycznych, zwłaszcza, jeśli występują na twarzy czy widocznych częściach ciała lub pojawiają się w dużych ilościach. Najczęściej wykonuje się laserowe usuwanie pieprzyków, ta metoda nadaje się wyłącznie do eliminacji pieprzyków fizjologicznych, nigdy nie wykonuje się jej przy podejrzeniu czerniaka. Alternatywą do laserowego zabiegu jest krioterapia, nie jest jednak rekomendowana.

Usuwanie zmian nowotworowych

W przypadku pieprzyków o charakterze złośliwym lub przy podejrzeniu raka postępowanie jest bardziej skomplikowane. Zmianę najczęściej usuwa się chirurgicznie z zapasem skóry i odsyła do badania histopatologicznego. Następnie, w zależności od wyników, rozpoczyna się radioterapię lub chemioterapię.

Jak dbać o pieprzyki na ciele

Osoby posiadające pieprzyki na ciele lub mające tendencję do ich pojawiania się powinny unikać długotrwałego odsłaniania ciała na słońcu bez zabezpieczenia skóry. Należy więc zawsze używać kremów z filtrem UV, im jaśniejsza karnacja, tym wyższy SPF powinien posiadać kosmetyk. Nie zaleca się również korzystania z solarium i długiego opalania się, ponieważ nawet fizjologiczne pieprzyki mogą mieć tendencję do zmiany w czerniaka. Pieprzyki na ciele nie wymagają specjalnej pielęgnacji.

Należy dodatkowo pamiętać o ich regularnej obserwacji. Wszelkie niepokojące objawy warto jak najszybciej zgłosić lekarzowi.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Rutkowski P., Czerniak – współczesne podejście, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  2. Draelos Z., Pugliese P., Fizjologia skóry – teoria i praktyka, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2014.
  3. Rutkowski P., Owczarek W., Jeziorski A., Atlas zmian nowotworowych skóry, Wydawnictwo Via Medica, Gdańsk 2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *