
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Pieprzyki na ciele występują u niemal każdego człowieka w mniejszych lub większych ilościach. Zazwyczaj nie są powodem do niepokoju, wręcz dodają uroku. Jednak nierzadko zdarza się, że pieprzyki mają charakter nowotworowy lub są wskazaniem do ich chirurgicznego wycięcia. Właśnie dlatego należy bacznie obserwować wzrost i wygląd pieprzyków, a w razie wątpliwości regularnie kontrolować je u dermatologa.
Pieprzyki, a także znamiona i piegi, powstają wskutek nierównomiernego rozkładu pigmentu skórnego zwanego melaniną. Główną przyczyną tego zjawiska jest ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne bez wcześniejszego zabezpieczenia. Mowa głównie o promieniowaniu UVB, które wykazuje działanie pobudzające w stosunku do melanocytów (komórek syntezujących barwnik). Promieniowanie UVB jest znacznie lepiej wchłaniane przez skórę jasną, dlatego osoby o jasnej karnacji są szczególnie narażone na powstawanie pieprzyków, a nawet zmian nowotworowych skóry.
Udowodniono, że niektóre pieprzyki bywają związane z uwarunkowaniami genetycznymi. Dzieci mogą już urodzić się z nimi, a wraz z dalszym rozwojem pieprzyki zwiększają swoje pole. Mimo tego znaczna większość tego typu przebarwień ma charakter nabyty. Częstotliwość ich występowania wzrasta w okresie dojrzewania, na co wpływ mają zmiany hormonalne.
Zobacz również: Nowotwory złośliwe skóry.
Bardzo ważne jest, aby odróżnić pieprzyki patologiczne od tych fizjologicznych. Fizjologiczne posiadają jednolity kolor i strukturę, zwykle nie wystając w dużej mierze poza płaszczyznę skóry. Przede wszystkim na ich przebiegu nie znajdziemy pęknięć czy nierówności. Posiadają barwę brązową lub ciemnobrązową, niemal czarną. Nowotwory skóry stanowią aż do 75% wszystkich rozpoznawanych nowotworów złośliwych, dlatego warto konsultować z dermatologiem wszystkie podejrzane zmiany.
Pieprzyki patologiczne zazwyczaj posiadają nieregularny kształt, nierówne brzegi i niejednolite zabarwienie. Przykładowo mogą mieć ciemniejsze brzegi i jaśniejszy środek (bądź odwrotnie) lub chropowatą strukturę. Obserwacji należy poddać pieprzyki, które znacznie wystają poza powierzchnię ciała. Na zmiany nowotworowe mogą wskazywać następujące cechy:
Należy pamiętać, że raz na jakiś czas warto udać się na kontrolę do dermatologa nawet mimo braku niepokojących z wyglądu zmian skórnych. To ważne, ponieważ wiele zmian nowotworowych nie posiada wymienionych wyżej, charakterystycznych cech patologicznych.
Nierzadko pieprzyki na ciele usuwane są ze względów estetycznych, zwłaszcza, jeśli występują na twarzy czy widocznych częściach ciała lub pojawiają się w dużych ilościach. Najczęściej wykonuje się laserowe usuwanie pieprzyków, ta metoda nadaje się wyłącznie do eliminacji pieprzyków fizjologicznych, nigdy nie wykonuje się jej przy podejrzeniu czerniaka. Alternatywą do laserowego zabiegu jest krioterapia, nie jest jednak rekomendowana.
W przypadku pieprzyków o charakterze złośliwym lub przy podejrzeniu raka postępowanie jest bardziej skomplikowane. Zmianę najczęściej usuwa się chirurgicznie z zapasem skóry i odsyła do badania histopatologicznego. Następnie, w zależności od wyników, rozpoczyna się radioterapię lub chemioterapię.
Osoby posiadające pieprzyki na ciele lub mające tendencję do ich pojawiania się powinny unikać długotrwałego odsłaniania ciała na słońcu bez zabezpieczenia skóry. Należy więc zawsze używać kremów z filtrem UV, im jaśniejsza karnacja, tym wyższy SPF powinien posiadać kosmetyk. Nie zaleca się również korzystania z solarium i długiego opalania się, ponieważ nawet fizjologiczne pieprzyki mogą mieć tendencję do zmiany w czerniaka. Pieprzyki na ciele nie wymagają specjalnej pielęgnacji.
Należy dodatkowo pamiętać o ich regularnej obserwacji. Wszelkie niepokojące objawy warto jak najszybciej zgłosić lekarzowi.
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły