Rzeżączka należy do grupy chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową. Może pojawić się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn w różnym wieku. Należy podkreślić, że rzeżączką może zarazić się również dziecko podczas porodu w momencie przechodzenia przez drogi rodne matki.
Rzeżączka
Rzeżączka to choroba weneryczna, najczęściej przenoszona drogą płciową. Wywołana jest przez bakterię w postaci dwoinki rzeżączki Neisseria gonorrhoeae. Lokalizuje się zwykle w wilgotnych miejscach na ciele np. okolicach intymnych, odbycie czy w jamie ustnej. Rzeżączka może występować samodzielnie w organizmie lub współistnieć z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową np. kiłą.
Przyczyny rzeżączki
Do głównych przyczyn pojawienia się rzeżączki należą kontakty seksualne z partnerem, który jest zarażony. Ponadto czynnikiem ryzyka jest korzystanie z tych samym przedmiotów do codziennej higieny np. gąbek, ręczników. Bardzo ważny jest fakt, że bakterie rzeżączki mogą przetrwać nawet do 4 godzin na desce sedesowej lub ręczniku. Dlatego tak ważne jest, aby unikać korzystania z tych samym przedmiotów oraz publicznych toalet.
Objawy zakażenia
Rzeżączka, to choroba, która daje dwa rodzaje objawów, inne u kobiet oraz inne u mężczyzn.
Najczęstszym symptomem zakażenia się dwoinką rzeżączki u panów jest stan zapalny przedniego odcinka cewki moczowej. W tym czasie pojawia się ból cewki moczowej, który w dużym stopniu odczuwalny jest podczas mikcji. Zauważalny jest również ropny wysięk z cewki moczowej, bolesność oraz obrzęk najądrzy, a także zapalenie żołędzi. Należy podkreślić, że rzeżączka u mężczyzn bardzo rzadko wykazuje przebieg bezobjawowy.
U kobiet z kolei występuje rzeżączkowe zapalenie szyjki macicy, co przyczynia się do pojawienia się ropnych upławów. Dodatkowo kobiety odczuwają pieczenie w pochwie oraz ból podbrzusza. Jeśli rzeżączka objęła również cewkę moczową może być odczuwalny również ból podczas oddawania moczu, pieczenie oraz obrzęk zewnętrznego ujścia cewki moczowej. Niekiedy może pojawić się również ropna wydzielina z cewki moczowej. Innym objawem może być zaburzenie cyklu miesiączkowego, obfite miesiączki lub choroba może nie dawać żadnych objawów.
Uwaga!
Zakażenie rzeżączką może rozprzestrzenić się na cały organizm poprzez układ krwionośny. W takiej sytuacji może pojawić się gorączka, ból w stawach oraz zmiany skórne na dłoniach i stopach.
W przypadku kiedy dochodzi do zarażenia dziecka podczas porodu, u malucha pojawia się rzeżączkowe zapalenie spojówek, co powoduje intensywne ropienie oczu. Zaniedbanie tego może doprowadzić do zaburzeń w rogówce oka, a co za tym idzie upośledzenia procesu widzenia.
Oprócz spojówek zakażenie może dotyczyć również gardła lub odbytu. W przypadku gardła występuje zaczerwienienie i obrzęk łuków podniebiennych oraz tylnej ściany gardła. Z kolei w przypadku zakażenia odbytu odczuwalny jest świąd oraz pieczenie. Niekiedy występuje zaburzenie w oddawaniu stolca oraz śluzowa wydzielina z odbytu.
Leczenie rzeżączki
W sytuacji rozpoznania rzeżączki bardzo ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia, które polega do dobraniu odpowiedniej antybiotykoterapii. Wcześniej natomiast wykorzystywana była penicylina.
Wskazówka
Po zakończeniu antybiotykoterapii należy wykonać badanie bakterioskopowe lub posiew w celach kontrolnych, aby móc stwierdzić, że leczenie dało 100 % efekt.
Powikłania rzeżączki
- zapalenie stawów;
- zakażenie układu moczowo-płciowego;
- posocznica;
- zapalenie przydatków u kobiet;
- zapalenie najądrzy u mężczyzn;
- bezpłodność;
- zapalenie prostaty;
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Zobacz również: Przyczyny niepłodności u kobiet.
Profilaktyka
Aby nie doprowadzić do zarażenia się dwoinką rzeżączki należy unikać przypadkowych kontaktów seksualnych bez żadnego zabezpieczenia. W czasie porodu u noworodków w celach profilaktycznych wykonuje się zabieg Credego, który obejmuje przemywanie dziecku oczu 1% roztworem azotanu srebra.
Podsumowanie
W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek objawów rzeżączki należy jak najszybciej podjąć działanie w leczeniu. Nieleczona rzeżączka może przynieść bardzo przykre konsekwencje w postaci poważnego zapalenia stawów, a także doprowadzić do niepłodności.
Bibliografia
- Seute K., Heimberg E., Ginekologia i Położnictwo, Elseiver Urban & Partner, Wrocław 2008.
Polecane produkty:
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... | |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |