
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Oparzenia słoneczne to reakcja organizmu wywołana zbyt długą ekspozycją skóry na działanie promieni UV. Oparzenia tego typu mogą być wynikiem intensywnego plażowania, a także częstego lub długiego korzystania z solarium.
Oparzenia słoneczne stanowią przykrą dolegliwość nierozsądnego plażowania lub częstego spędzania czasu w solarium. Należy jednak zaznaczyć, że mądre korzystanie ze słońca ma zbawienny wpływ na organizm. Pozytywnie wpływa na samopoczucie, aktywuje syntezę wielu hormonów, a także umożliwia produkcję witaminy D.
Oparzenia I stopnia – objawiają się głównie zaczerwienieniem skóry, a także związanym z tym bólem. Dolegliwości te jednak ustępują po upływie 3 dni. Rumieniowi często towarzyszy świąd skóry i pieczenie. W leczeniu tego rodzaju oparzeń wykorzystuje się okłady z kwasu borowego, zimnej wody, maści o działaniu chłodzącym, preparatów nawilżających, natłuszczających i regenerujących. W oprzeniach I stopnia dobrze sprawdzają się również naturalne produkty tj. kefir, maślanka, zsiadłe mleko oraz jogurt naturalny, które przynoszą natychmiastową ulgę skórze.
Oparzenia II stopnia – stanowią poważniejszy problem, ponieważ oprócz towarzyszącego bólu występuje silne zaczerwienienie oraz pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Zmiany utrzymują się dłużej, nawet do kilku tygodni. W celu załagodzenia objawów oparzeń II stopnia stosuje się przeciwobrzękowe maści steroidowe, preparaty osuszające oraz chroniące przed infekcją bakteryjną uszkodzoną skórę.
Oparzenia III stopnia – dotyczą zarówno naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Osoba, u której występuje taki rodzaj oparzenia, nie czuje żadnej reakcji na dotyk, co wynika z uszkodzenia jej receptorów czuciowych. Oparzenia słoneczne III stopnia występują bardzo rzadko.
Jeśli na ciele zauważymy pierwsze symptomy oparzeń słonecznych należy natychmiastowo reagować.
Pierwszym krokiem jest zejście ze słońca w zacienione miejsce i schłodzenie podrażnionej skóry. Dodatkowo zaleca się skorzystanie z chłodnego prysznica, a jeśli nie jest to możliwe, zastosować zimny okład najlepiej ze słodkiej wody.
Następnie należy zaaplikować na skórę maść lub krem z zawartością alantoiny lub panthenolu. Przez kolejne dni bardzo ważne jest, aby smarować skórę kremem z filtrem oraz chronić ją przed wysokimi temperaturami.
Objawem oparzeń II stopnia są m.in. pęcherze, których pod żadnym pozorem nie należy przekłuwać. Występujący w nim płyn surowiczy zbudowany jest głównie z białka, który stanowi idealnie pożywienie dla bakterii chorobotwórczych. Posiadając oparzenia II stopnia należy również niezwłocznie udać się na konsultację lekarską, szczególnie gdy występują objawy ogólne, pod postacią podwyższonej temperatury ciała, zawrotów, bólu głowy oraz nudności.
Głównym aspektem w temacie ochrony skóry przed działaniem promieni UV jest stosowanie kremów z wysokim filtrem. Dostępne są zarówno w aptekach jak i w drogeriach, a w czasie okresu wakacyjnego nawet na plażach czy niewielkich kąpieliskach miejskich. Dodatkowo, aby zapobiegać powstawaniu oparzeń słonecznych na skórze należy:
Rumień skóry powstały na skutek działania słońca można zniwelować przy użyciu jogurtu naturalnego, zsiadłego mleka czy kefiru. Produkty te delikatnie ochładzają podrażniony naskórek oraz zapewniają mu nawilżenie i natłuszczenie. Mocną opaloną skórę, szczególnie na twarzy, zaleca się pielęgnować glinką kosmetyczną z dodatkiem z soku z cytryny oraz miodu. W łagodnych oparzeniach skóry stosuje się również ekstrakty roślinne (polecane w szczególności dla skóry dziecka). Powszechną metodą hamującą mediatory zapalenia skóry jest ekstrakt z cebuli oraz czosnku. Wszystko dzięki ich właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły