
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Pieluszkowe zapalenie skóry występuje u wielu dzieci, szczególnie tych w wieku niemowlęcym. Młody i delikatny naskórek malucha, który dokładnie zawijany jest w pieluszki szybko ulega odparzeniom i podrażnieniom. W związku z tym jest to uciążliwe zarówno dla dziecka jak i rodziców, którzy poszukują rozwiązań, aby ulżyć swojej pociesze w swędzeniu skóry i bólu podrażnionych miejsc.
Pieluszkowe zapalenie skóry to reakcja alergiczna, która powstaje na skutek kontaktu skóry z zasadowym pH moczu dziecka oraz bakteriami kałowymi, z jednoczesnym pocieraniem delikatnego naskórka przez materiał pieluszki. Dodatkowo pieluszki, które obecnie wykonywane są ze sztucznych materiałów wyposażone są w tzw. substancje chłonne i zapachowe. One również przyczyniają się do podrażnień delikatnej skóry dziecka. Wilgoć, która występuje na skórze w obrębie pieluszki, a także kontakt z wydzielinami dziecka powoduje osłabienie oraz przerwanie ciągłości jej naturalnej bariery ochronnej. Efektem tego jest powstawanie odparzeń oraz podrażnień, powodujących duży dyskomfort u malucha.
Wyżej wymienione czynniki drażniące powodują otarcia na skórze dziecka. W pierwszym etapie widoczne są na niej zaczerwienienia (rumień pieluszkowy). Jeśli dojdzie do rozwoju procesu zapalnego wówczas zauważalny jest obrzęk w miejscach gdzie naskórek jest zaczerwieniony. Dalszym etapem rozwoju stanu zapalnego jest pojawienie się pęcherzyków, grudek, a w konsekwencji nadżerek.
Jeśli stanom zapalnym towarzyszy zakażenie drożdżakami lub bakteriami, na skórze pojawiają się krostki oraz strupki w kolorze miodowym. Jeśli objawy te występują na skórze dziecka, wówczas niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza.
Leczenie problemu pieluszkowego zapalenia skóry u dzieci w okolicach krocza zwykle leczy się miejscowo. W trudniejszych przypadkach wdraża się jednak leczenie ogólne. Zaś w przypadku kiedy zapaleniu skóry towarzyszy infekcja grzybicza lub bakteryjna, terapię należy rozszerzyć o antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze.
Miejscowo na skórę dziecka często stosuje się maści oraz kremy na bazie tlenku cynku. W przypadku kiedy stan zapalny nadal się utrzymuje konieczna jest wizyta lekarska, podczas której lekarz decyduje o włączeniu leków przeciwzapalnych (sterydy, inhibitory kalcyneuryny).
Jeśli pieluszkowe zapalenie skóry posiada ciężką postać, wówczas wdraża się leczenie ogólne, aby zredukować stan zapalny. W tym celu stosuje się:
Terapia pieluszkowego zapalenia skóry obejmuje również łagodzenie objawów tj. świąd skóry, ból oraz pieczenie. W tym celu zaleca się panthenol, alantoinę oraz wyciąg z rumianku i nagietka.
Pieluszkowe zapalenie skóry to problem, w którym bardzo istotna jest pielęgnacja. W związku z tym ważne, aby nie stosować na wcześniej podrażnioną skórę oliwek oraz tłustych kremów, ponieważ może to nasilić odparzenia. W pielęgnacji należy pamiętać o ciągłym utrzymywaniu suchości pupy dziecka. Zaleca się:
Pojawieniu się pieluszkowego zapalenia skóry można zapobiec stosując odpowiednią pielęgnację skóry niemowlaka oraz obserwując reakcję jego organizmu. Przede wszystkim należy unikać odparzeń wrażliwej skóry dziecka stosując zasypki lub specjalistyczne kremy chroniące przed otarciami.
Zaleca się, aby pielęgnacja malucha była wykonywana przy użyciu preparatów o naturalnym składzie oraz delikatnej formule.
Ponadto należy pamiętać o ubieraniu dziecka w ubranka wykonane z naturalnych materiałów oraz przewiewne pieluszki. Ważne, aby nie przegrzewać malucha, szczególnie w dolnych częściach ciała.
![]() |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły