Pokrzywka

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pokrzywka to rodzaj wysypki skórnej, która objawia się świądem, bąblami oraz obrzękiem. Główna przyczyna jej występowania wciąż nie jest jasno określona.

Pokrzywka

Pokrzywka

Pokrzywka to rodzaj wysypki skórnej, która stanowi jedną z najczęściej występujących dolegliwości dermatologicznych. Jej objawy są mocno zbliżone do reakcji skóry poparzonej pokrzywą. Stąd też wzięła się jej nazwa.

Należy podkreślić, że zmiany skórne w pokrzywce charakteryzują się dużą zmiennością. Oznacza to, że mogą występować w postaci kilku wykwitów lub formie uogólnionej na całym ciele.

Przyczyny pokrzywki

Pokrzywka rozwija się na skutek mechanizmów immunologicznych typu I i III (pokrzywka alergiczna), część z nich wykazuje również podłoże nieimmunologiczne (pokrzywka niealergiczna). Częstą postacią pokrzywki alergicznej jest jej odmiana ostra, która wywołana jest alergenem w formie leków czy pokarmu.

Pokrzywka przewlekła jest nieco rzadszym rodzajem pokrzywki niealergicznej. Bardzo często powstaje na skutek nietolerancji kwasu acetylosalicylowego czyli popularnej aspiryny. Jeśli natomiast rozwija się w mechanizmie alergicznym, alergenem są zwykle produkty pokarmowe lub wziewne. Bardzo rzadko może stanowić wynik uczulenia na swoiste hormony. Objawy pokrzywki nasila stres.

Ze względu na różne czynniki predysponujące wyróżnia się inne odmiany pokrzywki:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • kontaktowa – w mechanizmie alergicznym powodują ją substancje odzwierzęce, roślinne, pokarm oraz leki, w mechanizmie niealergicznym np. pokrzywa;
  • fizykalna – wywołana czynnikami mechanicznymi (pokrzywka z ucisku);
  • cholinergiczna – powstaje na skutek pocenia się w wyniku działania wysokiej temperatury, silnego stresu;
  • idiopatyczna – czyli pokrzywka samoistna, która pojawia się na ciele z przyczyn nieznanych.

Objawy

Pierwotnym wykwitem pokrzywki jest bąbel pokrzywkowy, który powstaje szybko i ustępuje po kilku dniach bez pozostawienia blizny. Jeśli bąble utrzymują się dłużej wówczas mamy do czynienia z pokrzywką przetrwałą. Wykwity te mogą przybierać rozległe rozmiary (pokrzywka olbrzymia) lub niewielkie jak ma to miejsce w pokrzywce cholinergicznej.

Objawom często towarzyszy świąd skóry, a także obrzęk błon śluzowych jamy ustnej oraz dróg oddechowych, co w niektórych przypadkach może przyczynić się do śmierci.

Na skutek tego w jaki sposób dochodzi do rozsiewu bąbli wyróżnia się pokrzywkę:

  • ostrą;
  • ciągłą;
  • przerywaną.

W przypadku pokrzywki ostrej bąble pojawiają się na kilka godzin i utrzymują się przez okres 1-2 tygodni. Jeśli wywołuje ją pokarm wówczas objawom skórnym może towarzyszyć ból brzucha, nudności oraz biegunka.

W pokrzywce przewlekłej bąble utrzymują się w granicach 6 tygodni, zaś jeśli wykazują tendencję do codziennego wysiewania wówczas mamy do czynienia z pokrzywką przewlekłą ciągłą. Jeżeli dochodzi do okresowego ustępowania zmian pokrzywka przybiera postać przewlekłą przerywaną.

Diagnostyka pokrzywki

Ważną rolę w diagnostyce pokrzywki odgrywa wywiad z pacjentem. Specjalista powinien uwzględnić w nim pytania dotyczące wcześniej przebytych chorób, spędzania wolnego czasu na słońcu czy w niskich temperaturach. W postawieniu diagnozy pomaga wykonanie testów skórnych oraz oznaczenie stężenia immunoglobin IgE. Ponadto lekarz może zalecić tzw. dietę eliminacyjną, jeśli przyczyną pokrzywki jest czynnik pokarmowy. Wówczas chory przez tydzień spożywa ryż, ziemniaki, wodę mineralną oraz słabą herbatę. W następnych dniach włącza do diety pojedyncze, inne produkty obserwując jednocześnie reakcję skórną. Dietę eliminacyjną stosuje się również w przypadku nietolerancji aspiryny. Wówczas codzienne menu obejmuje wodę mineralną, herbatę, ser biały, ziemniaki, ryż, mięso, z wyjątkiem drobiu oraz masło. W przypadku podejrzenia pokrzywki o podłożu hormonalnym lekarz wykonuje badania poziomu hormonów płciowych lub związanych z tarczycą.

Leczenie

Pierwszym krokiem w leczeniu pokrzywki jest zastosowanie środków przeciwhistaminowych. W ciężkim stadium choroby lekarz może zdecydować się na podanie glikortykosteroidów.



Polecane produkty:

Bibliografia

1. Padlewska K., Medycyna Estetyczna i Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *