Nowotwory łagodne skóry

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Nowotwory łagodne skóry to nowe masy tkankowe, które charakteryzują się powolnym wzrostem przy jednoczesnym braku niszczenia tkanek znajdujących się obok. Nie naciekają do węzłów chłonnych oraz nie dają przerzutów do innych narządów.

Nowotwory łagodne skóry

Nowotwory łagodne skóry

Do nowotworów łagodnych skóry należą:

  • znamiona barwnikowe;
  • brodawka łojotokowa;
  • naczyniaki;
  • włókniak miękki;
  • włókniak twardy;
  • ziarniniak naczyniowy.

1. Znamiona barwnikowe.

Znamiona barwnikowe (znamię błękitne, zespół zmian atypowych, plamy soczewicowate) to płaskie lub bardziej wypukłe zmiany o zabarwieniu beżowym, brązowym lub ciemnobrązowym. Ich częstą lokalizacją jest skóra twarzy oraz dłoni. Należy podkreślić, że zmiany te niekiedy wykazują charakter wrodzony. Ponadto znamiona mogą posiadać rozległe rozmiary oraz zawierać elementy guzkowe. Bez względu na charakter znamion bardzo ważną rolę odgrywa tu regularna ich kontrola, ponieważ w ich obrębie istnieje wysokie ryzyko rozwoju czerniaka.

Leczenie znamion barwnikowych nie jest konieczne, jednak istnieje możliwość ich usunięcia ze względów estetycznych metodą chirurgiczną, laserową lub przy pomocy elektrokoagulacji.

2. Brodawka łojotokowa.

Brodawka łojotokowa wywodzi się z komórek naskórka. Zmiany lokalizują się głównie na tułowiu, w obrębie twarzy oraz dłoni. Objawy początkowo przybierają postać małych, jasnobrązowych tarczek, które są ostro odgraniczone od otoczenia. Wraz z upływem czasu zmiany ciemnieją, stają się bardziej wyniosłe ponad powierzchnię skóry, a ich powierzchnia przybiera formę brodawkową. Płaskie brodawki łojotokowe często nazywane są przez osoby chore plamami starczymi.

Leczenie brodawek łojotokowych polega na ich wyłyżeczkowaniu lub wymrożeniu. Zmiany płaskie leczy się stosując krioterapię lub laser CO2.

3. Naczyniaki.

Zmiany, które powstają na skutek rozrostu naczyń krwionośnych tętniczych, żylnych lub włosowatych. Naczyniaki mogą wykazywać charakter wrodzony lub nabyty.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wyróżnia się naczyniaki:

  • płaskie – wykazują formę plam o sinoczerwonym zabarwieniu, naczyniaki płaskie mogą ustępować samoistnie;
  • jamiste – to zmiany płaskowyniosłe lub guzkowe, które lokalizują się w obrębie twarzy lub na owłosionej skórze głowy;
  • gwiaździste – to drobne guzki, które występują z promieniście okalającymi je naczyniami włosowatymi. Często występują u kobiet w ciąży;
  • rubinowe – posiadają postać drobnych guzków o czerwonym zabarwieniu.

Zobacz również: Punkty rubinowe – czym są?

Leczenie naczyniaków krwionośnych obejmuje głównie usuwanie chirurgiczne, krioterapię, laseroterapię oraz elektrokoagulację.

4. Włókniak miękki.

Włókniak miękki inaczej nazywany brodawką miękką starczą należy do nieszkodliwych nowotworów skóry. Zmiany skórne występują w formie drobnych miękkich guzków zlokalizowanych w obrębie szyi, karku, okolicach pachowych oraz pachwinowych. Włókniaki miękkie często nie wymagają leczenia. Jeśli jednak ono następuje wykonuje się krioterapię, laseroterapię, usuwanie chirurgiczne lub elektrokoagulację.

5. Włókniak twardy.

Włókniak twardy posiada postać spoistego, brązowego guzka, który posiada lekkie przejaśnienie w centralnej części. Wielkość zmiany nie przekracza średnicy 1 cm. Włókniak twardy występuje najczęściej w obrębie kończyn dolnych, jednak może pojawić się w każdym miejscu na ciele. Wykazuje charakter bezbolesny, jest łatwo przesuwalny i wyczuwalny. W okolicy obręczy barkowej włókniak twardy może zagłębiać się wraz z teleangiektazjami przypominając raka podstawnokomórkowego skóry.

Najlepszym rozwiązaniem w temacie leczenia jest pozostawienie zmiany. Włókniaki twarde wykazują skłonność do występowania w miejscach o dużym napięciu skórnym. W związku z tym często blizna wygląda znacznie gorzej niż zmiana pozostawiona bez leczenia.

6. Ziarniniak naczyniowy.

Ziarniniak naczyniowy to rozrost naczyniowy, który powstaje na skutek urazu tkanek. Często występuje w dość specyficznych miejscach m.in. na dziąsłach u kobiet w ciąży. W innych miejscach na ciele pojawia się dość rzadko, jako efekt przebytego urazu.

Ziarniniak naczyniowy posiada formę miękkiego, czerwonego guzka o średnicy 1 cm. Zmiany są delikatne i kruche przez co często krwawią, a następnie pokrywają się strupem. Duża część ziarniniaków naczyniowych ustępuje samoistnie.

Leczenie świeżych zmian polega na miejscowym podawaniu maści kortykosteroidowych. Z kolei usunięcie chirurgiczne zapewnia mniejszy stopnień nawracania zmian. Leczenie obejmuje również laseroterapię, elektrokoagulację oraz łyżeczkowanie.

Bibliografia

  1. Ciupińska M., Eris I., Frydrych A., Kosmetologia Pielęgnacyjna i Lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *