
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Nowotwory łagodne skóry to nowe masy tkankowe, które charakteryzują się powolnym wzrostem przy jednoczesnym braku niszczenia tkanek znajdujących się obok. Nie naciekają do węzłów chłonnych oraz nie dają przerzutów do innych narządów.
Do nowotworów łagodnych skóry należą:
Znamiona barwnikowe (znamię błękitne, zespół zmian atypowych, plamy soczewicowate) to płaskie lub bardziej wypukłe zmiany o zabarwieniu beżowym, brązowym lub ciemnobrązowym. Ich częstą lokalizacją jest skóra twarzy oraz dłoni. Należy podkreślić, że zmiany te niekiedy wykazują charakter wrodzony. Ponadto znamiona mogą posiadać rozległe rozmiary oraz zawierać elementy guzkowe. Bez względu na charakter znamion bardzo ważną rolę odgrywa tu regularna ich kontrola, ponieważ w ich obrębie istnieje wysokie ryzyko rozwoju czerniaka.
Leczenie znamion barwnikowych nie jest konieczne, jednak istnieje możliwość ich usunięcia ze względów estetycznych metodą chirurgiczną, laserową lub przy pomocy elektrokoagulacji.
Brodawka łojotokowa wywodzi się z komórek naskórka. Zmiany lokalizują się głównie na tułowiu, w obrębie twarzy oraz dłoni. Objawy początkowo przybierają postać małych, jasnobrązowych tarczek, które są ostro odgraniczone od otoczenia. Wraz z upływem czasu zmiany ciemnieją, stają się bardziej wyniosłe ponad powierzchnię skóry, a ich powierzchnia przybiera formę brodawkową. Płaskie brodawki łojotokowe często nazywane są przez osoby chore plamami starczymi.
Leczenie brodawek łojotokowych polega na ich wyłyżeczkowaniu lub wymrożeniu. Zmiany płaskie leczy się stosując krioterapię lub laser CO2.
Zmiany, które powstają na skutek rozrostu naczyń krwionośnych tętniczych, żylnych lub włosowatych. Naczyniaki mogą wykazywać charakter wrodzony lub nabyty.
Wyróżnia się naczyniaki:
Zobacz również: Punkty rubinowe – czym są?
Leczenie naczyniaków krwionośnych obejmuje głównie usuwanie chirurgiczne, krioterapię, laseroterapię oraz elektrokoagulację.
Włókniak miękki inaczej nazywany brodawką miękką starczą należy do nieszkodliwych nowotworów skóry. Zmiany skórne występują w formie drobnych miękkich guzków zlokalizowanych w obrębie szyi, karku, okolicach pachowych oraz pachwinowych. Włókniaki miękkie często nie wymagają leczenia. Jeśli jednak ono następuje wykonuje się krioterapię, laseroterapię, usuwanie chirurgiczne lub elektrokoagulację.
Włókniak twardy posiada postać spoistego, brązowego guzka, który posiada lekkie przejaśnienie w centralnej części. Wielkość zmiany nie przekracza średnicy 1 cm. Włókniak twardy występuje najczęściej w obrębie kończyn dolnych, jednak może pojawić się w każdym miejscu na ciele. Wykazuje charakter bezbolesny, jest łatwo przesuwalny i wyczuwalny. W okolicy obręczy barkowej włókniak twardy może zagłębiać się wraz z teleangiektazjami przypominając raka podstawnokomórkowego skóry.
Najlepszym rozwiązaniem w temacie leczenia jest pozostawienie zmiany. Włókniaki twarde wykazują skłonność do występowania w miejscach o dużym napięciu skórnym. W związku z tym często blizna wygląda znacznie gorzej niż zmiana pozostawiona bez leczenia.
Ziarniniak naczyniowy to rozrost naczyniowy, który powstaje na skutek urazu tkanek. Często występuje w dość specyficznych miejscach m.in. na dziąsłach u kobiet w ciąży. W innych miejscach na ciele pojawia się dość rzadko, jako efekt przebytego urazu.
Ziarniniak naczyniowy posiada formę miękkiego, czerwonego guzka o średnicy 1 cm. Zmiany są delikatne i kruche przez co często krwawią, a następnie pokrywają się strupem. Duża część ziarniniaków naczyniowych ustępuje samoistnie.
Leczenie świeżych zmian polega na miejscowym podawaniu maści kortykosteroidowych. Z kolei usunięcie chirurgiczne zapewnia mniejszy stopnień nawracania zmian. Leczenie obejmuje również laseroterapię, elektrokoagulację oraz łyżeczkowanie.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły