Rozstępy – naturalne sposoby na ich pokonanie

Autor

mgr Aneta Nawrot

Spis treści

Rozstępy – naturalne sposoby na ich pokonanie

Autor

mgr Aneta Nawrot

Spis treści

Rozstępy to problem prawie 80% kobiet i 40% mężczyzn. Wiele osób jest przekonanych, że jedynym sposobem ich usunięcia jest interwencja lekarza medycyny estetycznej. W praktyce jednak sporą część rozstępów można rozjaśnić lub całkowicie usunąć tylko dzięki metodom naturalnym.

Rozstępy - naturalne sposoby na ich pokonanie

Czym są rozstępy i jak powstają?

Rozstępy to zbliznowacenia w warstwie skóry właściwej. Przyczyną ich powstawania jest niewłaściwe odkładanie się białek: kolagenu i elastyny. Niewłaściwie ułożone białka nie zachowują niezbędnej elastyczności i dochodzi do rozrywania warstwy skóry, która, zamiast zarosnąć zgodnie z fizjologią, patologicznie bliznowacieje. Do błędów w dyslokacji białek skóry dochodzi, albo pod wpływem czynników genetycznych i związanych z nimi zmianami hormonalnymi, albo pod wpływem zbyt szybkich zmian masy ciała, za którymi skóra nie nadąża.

Czy wszystkie rozstępy można usunąć?

Nie, nie wszystkie, nie domowym sposobem i korzystając z naturalnych preparatów. Wszystko zależy od tego w jakiej fazie znajduje się blizna. Tuż po uszkodzeniu skóry rozstępy przybierają kolor fioletowy, czerwony lub różne odcienie różowego. Pojawia się wówczas stan zapalny i na tym etapie można je skutecznie usunąć. Kiedy stan zapalny minie, a w miejscu uszkodzenia skóry pojawi się pełna blizna, domowe sposoby nie wystarczą. Perłową wówczas bliznę będzie można wprawdzie rozjaśnić, jednak na pewno pozostanie widoczna.

Jak usunąć rozstępy?

1. Naturalne oleje, w tym olej kokosowy i olej z czarnuszki.

Łagodzą stan zapalny, jednocześnie pobudzając metabolizm komórek, zwiększając szanse na to, że nie dojdzie do wytworzenia blizny, tylko rana spokojnie się zagoi. Ponadto oleje stanowią źródło witamin i kwasów tłuszczowych będące niezbędnym wsparciem w procesie odbudowy. Co ważne – stosowane zewnętrznie łagodzą pieczenie i delikatnie nawilżają oraz odżywiają skórę czyniąc ją bardziej elastyczną. Należy zaznaczyć, że nie dostaną się nigdy do uszkodzonego regionu – żeby suplementować niedobory kwasów tłuszczowych. Produkty te należy dostarczać organizmowi z zewnątrz.

2. Witaminy, szczególnie A, K i E.

Wszystkie trzy substancje współdziałają ze sobą w celu przywrócenia prawidłowej funkcji skór, zarówno stosowane kosmetycznie, jak i suplementy, ponieważ wówczas istnieje szansa na to, że dotrą do miejsca tworzenia się rozstępów i zabezpieczą skórę przed bliznowaceniem.

3. Kwasy owocowe i niektóre olejki eteryczne.

Stosuje się je zewnętrznie w celu rozjaśnienia rozstępów. Tak naprawdę nie wpływają one na strukturę wewnętrzną blizny, a jedynie rozjaśniają wierzchnią warstwę naskórka, dzięki czemu kolor skóry jest ujednolicony i blizny nie rzucają się w oczy. Sposób też można stosować również w fazie zanikowej rozstępów, choć efekty wówczas nie będą aż tak dobre.

Pomocnymi metodami jest również delikatny masaż, niektóre formy zabiegów rozgrzewających oraz suplementacja kolagenu i jego kosmetyczne stosowanie, a także kwas hialuronowy.Polecane produkty:

7 Responses

  1. Ciekawy artykuł. Świadomość tego, co można zrobić kiedy pojawiają się rozstępy jest bardzo ważna. Niestety te, które posiadam ja – nadają się jedynie pod laser.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *