Rozstępy – naturalne sposoby na ich pokonanie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Rozstępy to problem prawie 80% kobiet i 40% mężczyzn. Wiele osób jest przekonanych, że jedynym sposobem ich usunięcia jest interwencja lekarza medycyny estetycznej. W praktyce jednak sporą część rozstępów można rozjaśnić lub całkowicie usunąć tylko dzięki metodom naturalnym.

Rozstępy - naturalne sposoby na ich pokonanie

Rozstępy – czym są i jak powstają?

Rozstępy to zbliznowacenia w warstwie skóry właściwej. Przyczyną ich powstawania jest niewłaściwe odkładanie się białek: kolagenu i elastyny. Niewłaściwie ułożone białka nie zachowują niezbędnej elastyczności i dochodzi do rozrywania warstwy skóry, która zamiast zarosnąć się (zgodnie z fizjologią), patologicznie bliznowacieje. Do błędów w dyslokacji białek skóry dochodzi albo pod wpływem czynników genetycznych i związanych z nimi zmianami hormonalnymi, albo pod wpływem zbyt szybkich zmian masy ciała, za którymi skóra nie nadąża.

Czy wszystkie rozstępy można usunąć?

Niestety nie wszystkie rozstępy można usunąć domowymi sposobami i korzystając z naturalnych preparatów. Wszystko zależy od tego w jakiej fazie znajduje się blizna. Tuż po uszkodzeniu skóry rozstępy przybierają kolor fioletowy, czerwony lub odcienie różowego. Pojawia się wówczas stan zapalny i na tym etapie można je skutecznie usunąć. Kiedy stan zapalny minie, a w miejscu uszkodzenia skóry pojawi się pełna blizna, wtedy domowe sposoby nie wystarczą. Perłową wówczas bliznę będzie można wprawdzie rozjaśnić, jednak na pewno pozostanie widoczna.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak usunąć rozstępy?

1. Naturalne oleje, w tym olej kokosowy i olej z czarnuszki.

Łagodzą stan zapalny, jednocześnie pobudzając metabolizm komórek, zwiększając szanse na to, że nie dojdzie do wytworzenia blizny, tylko rana spokojnie się zagoi. Ponadto oleje stanowią źródło witamin i kwasów tłuszczowych będące niezbędnym wsparciem w procesie odbudowy. Co ważne, stosowane zewnętrznie łagodzą pieczenie i delikatnie nawilżają oraz odżywiają skórę czyniąc ją bardziej elastyczną. Należy zaznaczyć, że nie dostaną się nigdy do uszkodzonego regionu – żeby suplementować niedobory kwasów tłuszczowych. Produkty te należy dostarczać organizmowi z zewnątrz.

2. Witaminy, szczególnie A, K i E.

Wszystkie trzy substancje współdziałają ze sobą w celu przywrócenia prawidłowej funkcji skóry, zarówno stosowane kosmetycznie, jak i jako suplementy, ponieważ wówczas istnieje szansa na to, że dotrą do miejsca tworzenia się rozstępów i zabezpieczą skórę przed bliznowaceniem.

3. Kwasy owocowe i niektóre olejki eteryczne.

Stosuje się je zewnętrznie w celu rozjaśnienia rozstępów. Tak naprawdę nie wpływają one na strukturę wewnętrzną blizny, a jedynie rozjaśniają wierzchnią warstwę naskórka, dzięki czemu kolor skóry jest ujednolicony i blizny nie rzucają się w oczy. Sposób też można stosować również w fazie zanikowej rozstępów, choć efekty wówczas nie będą aż tak dobre.

Pomocnymi metodami jest również delikatny masaż, niektóre formy zabiegów rozgrzewających oraz suplementacja kolagenu i jego kosmetyczne stosowanie, a także kwas hialuronowy.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

7 odpowiedzi

  1. Ciekawy artykuł. Świadomość tego, co można zrobić kiedy pojawiają się rozstępy jest bardzo ważna. Niestety te, które posiadam ja – nadają się jedynie pod laser.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *